IZREK
Tretji odstavek 51.b člena, 51.c člen ter prvi, drugi in šesti odstavek 100. člena Zakona o lokalni samoupravi se razveljavijo.
Zahteva Župana Občine Vodice za oceno ustavnosti 100.a člena Zakona o lokalni samoupravi se zavrže.
Dokler občine ne sklenejo sporazumov o delitvi premoženja in o ureditvi drugih medsebojnih premoženjskopravnih razmerij: - opravljajo posle rednega upravljanja s še nerazdeljenim skupnim premoženjem organi občine, na katere območju je premoženje, ob soglasju vseh občin, ustanovljenih na območju posameznih prejšnjih občin in
- izvršujejo ustanoviteljske pravice do javnih zavodov, javnih podjetij ali skladov organi občine, v kateri je sedež javnega zavoda, javnega podjetja ali sklada, ob soglasju vseh občin, za območje katerih je bil ustanovljen javni zavod, javno podjetje ali sklad.
EVIDENČNI STAVEK
Ustavno sodišče je razveljavilo določbo prvega odstavka 100. člena Zakona o lokalni samoupravi, ker določa roke, ki so bili glede na začetek veljavnosti Novele ZLS-98 nelogični in neizvršljivi. Takšna določitev rokov pomeni kršitev načela pravne države (2. člen Ustave).
Ustavno sodišče je razveljavilo določbi prvega odstavka 51.b člena in šestega odstavka 100. člena Zakona o lokalni samoupravi, ker pomenijo kršitev načel pravne države (2. člen Ustave) in načela zagotovljenosti lokalne samouprave (9. člen Ustave). Občinam so izpodbijani določbi dajali le formalne, ne pa dejanske možnosti sporazumne delitve premoženja. Predvidena zakonska delitev skupnega premoženja občin v postopku sporazumevanje postavlja določene občine v neenak položaj in dejansko pomeni negacijo sporazumevanja. Izpodbijane zakonske določbe ne sledijo zakonodajalčevemu cilju, to je pospešitvi postopka sporazumevanja občin o delitvi skupnega premoženja, ampak ga nasprotno onemogočajo. Hkrati posegajo tudi v pristojnost lokalnih skupnosti, da samostojno uredijo svoja medsebojna premoženjska razmerja.
Ker je Ustavno sodišče vzpostavilo prejšnjo ureditev delitve skupnega premoženja med občinami, je v 3. točki izreka vzpostavilo tudi prejšnjo ureditev glede upravljanja s skupnim premoženjem in glede izvrševanja ustanoviteljskih pravic.
Izpodbijana ureditev posega v pravice posameznih občin, ki so jih imele vse od svoje ustanovitve, oziroma jim odvzema pravico do soupravljanja in izvrševanja ustanoviteljskih pravic v zaključni fazi postopka sporazumevanja. Gre za kršitev načel pravne države, predvsem načela varstva zaupanja v pravo. Načela pravne države ne dovoljujejo, da bi zakonodajalec spreminjal pravne položaje subjektov v postopkih sporazumevanja, ki so v večini občin v zaključni fazi, ali pa so bili že sklenjeni sporazumi glede določenega dela premoženja, ne da bi imel za take posege utemeljene razloge. Zato je Ustavno sodišče razveljavilo tretji odstavek 51. b člena in drugi odstavek 100. člena iz enakih razlogov kot 51. c člen in šesti odstavek 100. člena ZLS. V 3. točki izreka pa je vzpostavilo ureditev, ki je veljala pred uveljavitvijo Novele ZLS (100.a člen in odločba Ustavnega sodišča št. U-I-75/96).
Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.