IZREK
I. Pritožbi okrajne državne tožilke se ugodi in se izpodbijana sodba spremeni tako, da se obdolžencema
A. A.,
z vzdevkom A., sinu, rojenem ... v B., s stalnim bivališčem ...,
in
B. B.,
z vzdevkom B., sinu, rojenem ... v N., stanujoč ...,
na podlagi 68. člena KZ -1 izrečeta
sodna opomina
ker sta z zavestnim sodelovanjem pri storitvi drugemu vzela tuje premične stvari z namenom, da si jih protipravno prilastita, vrednost ukradenih stvari pa je bila majhna in jima je šlo za to, da si prilastita stvari take vrednosti, s tem, da sta dne 5. 12. 2015 ob 22.05 uri iz zabojnika na naslovu D. v L., last družbe H. d.o.o., vzela in si na škodo družbe H. d.o.o. protipravno prilastila več kosov oblačil in obutve ter dveh ročnih torbic v skupni vrednosti najmanj 400,00 EUR tako, da je A. A. splezal v zaklopna vratca zabojnika, B. B. pa je nato potegnil ročico vrat tako, da se je zaklopni boben obrnil in je A. A. padel v notranjost zabojnika, kjer je nato iz zabojnika nalagal vreče in torbe, napolnjene z navedenimi izdelki na zaklopna vratca, B. B. pa jih je nato iz zabojnika nalagal v vozilo Renault Laguna, katerega sta imela parkiranega neposredno ob zabojniku,
s čimer sta storila kaznivo dejanje tatvine po drugem in prvem odstavku 204. člena KZ-1 v zvezi z drugim odstavkom 20. člena KZ-1.
Oškodovana družba H. d.o.o. se na podlagi drugega odstavka 105. člena Zakona o kazenskem postopku (ZKP) napoti na pravdo.
Obdolženca se na podlagi 4. odstavka 95. člena ZKP oprosti plačila vseh stroškov kazenskega postopka iz 1. do 6. točke drugega odstavka 92. člena ZKP.
JEDRO
V obravnavani zadevi je po presoji pritožbenega sodišča kot bistvene potrebno upoštevati objektivne okoliščine, da sta obdolženca iz zabojnika družbe H. d. o. o. odtujila kar 150 kosov rabljenih oblačil, med drugim več parov čevljev in dve torbici (skupno je bilo zaseženih šest velikih vreč in en kovček rabljenih stvari), kar je kljub majhni vrednosti velika količina odtujenih kosov. Odtujene stvari pa so bile raznovrstne in ni šlo zgolj za otroška oblačila, obdolženca pa sta z dejanjem prenehala šele, ko sta bila na kraju med izvrševanjem dejanja zalotena s strani policistov, kar je tudi edini razlog, da so bile odtujene stvari oškodovani družbi vrnjene in da nadaljnja škoda zaradi kaznivega dejanja ni nastala. Osebne, družinske in premoženjske razmere obdolžencev predstavljajo olajševalne okoliščine na strani obeh obdolžencev, vendar pa nesorazmernosti med majhnim pomenom dejanja in posledicami morebitne obsodbe ne utemeljujejo in storjenega kaznivega dejanja ne opravičujejo.
Olajševalne okoliščine kažejo na nizko stopnjo družbene nevarnosti obravnavanega kaznivega dejanja, dejanja pa je prav iz tega razloga mogoče šteti za posebno lahko, zaradi česar je obdolžencema primerno ter pravično izreči sodna opomina.
Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.