IZREK
Pritožbi se delno ugodi in se sodba sodišča prve stopnje v delu, ki se nanaša na odpravo odločbe toženca št. ... z dne 12. 11. 2010 in odločbe toženca št. … z dne 31. 8. 2010, na ustavitev izplačila starostne pokojnine do dne 31. 8. 2010 ter na stroške postopka, spremeni tako, da se odpravi odločba toženca št. ...
z dne 12. 11. 2010, v odločbi toženca št. ... z dne 31. 8. 2010 pa se datum „15. 6. 2007“ nadomesti z datumom „31. 8. 2010“ in je toženec dolžan tožnici povrniti stroške postopka v znesku 227,20 EUR, v roku 8 dni od prejema sodbe, v primeru zamude skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi.
V preostalem se pritožba zavrne in se v nespremenjenem delu (glede ustavitve izplačila starostne pokojnine od dne 31. 8. 2010 dalje in izplačila starostne pokojnine od dne 31. 8. 2010 dalje, skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi, ki tečejo od zadnjega dne vsakega meseca do plačila) potrdi sodba sodišča prve stopnje.
Toženec je dolžan tožnici povrniti stroške pritožbe v znesku 137,60 EUR v roku 8 dni od prejema sodbe.
JEDRO
Odločba o ustavitvi izplačevanja starostne pokojnine, izdana v rednem postopku, se lahko glasi le za naprej, in sicer na podlagi ugotovitve o prenehanju zakonskih pogojev za njeno izplačevanje. Vrhovno sodišče RS je v podobnem primeru zavzelo stališče, da za izdajo odločbe o ustavitvi izplačevanja za nazaj v rednem postopku toženec nima posebne zakonske podlage v ZPIZ-1, kar pa ne pomeni, da se takšna odločba za naprej ne bi smela izdati in da bi bila takšna odločba že sama po sebi nična – vendar le z veljavnostjo v naprej in z deklariranjem dejstva, da je podlaga za izplačevanje, ki izhaja že iz zakona, prenehala.
Izplačevanje pokojnine je urejeno v 1. odstavku 157. člena ZPIZ-1, ki določa, da pokojnina pripada uživalcu od prvega naslednjega dne po prenehanju zavarovanja. Oseba ne more biti hkrati uživalec pokojnine in zavarovanec obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja, tudi ne v drugi državi članici EU. Za konkreten primer to pomeni, da bi se tožnici z odločbo izplačilo starostne pokojnine lahko ustavilo le od izdaje odločbe dalje, pravna podlaga za to pa je podana v 1. odstavku 157. člena ZPIZ-1. Tožnica tako ni upravičena do izplačila starostne pokojnine, vse dokler je v Italiji vključena v obvezno zavarovanje.
Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.