Portal TFL

TFL Vsebine / Odločbe Višjih sodišč

VSM Sodba II Kp 25453/2018 - kaznivo dejanje poslovne goljufije - kršitev kazenskega zakona - sprememba izpodbijane sodbe po uradni dolžnosti - nadaljevano kaznivo dejanje - pr...

SODIŠČE
Višje sodišče v Mariboru
ODDELEK (*)
Kazenski oddelek
DATUM ODLOČBE (*)
15.11.2023
OPRAVILNA ŠTEVILKA
VSM Sodba II Kp 25453/2018
INTERNA OZNAKA (*)
VSM00083700
SENAT, SODNIK
Melita Puhr (preds.), Leonida Jerman (poroč.), mag. Mateja Kamenšek Gornik
INSTITUT VSRS
kaznivo dejanje poslovne goljufije - kršitev kazenskega zakona - sprememba izpodbijane sodbe po uradni dolžnosti - nadaljevano kaznivo dejanje - premoženjskopravni zahtevek - uveljavljanje zastaranja
PODROČJE VSRS
KAZENSKO MATERIALNO PRAVO - KAZENSKO PROCESNO PRAVO
IZREK
I. Ob reševanju pritožbe zagovornice obdolženega A. A. se sodba sodišča prve stopnje po uradni dolžnosti spremeni:

- v odločbi o krivdi tako, da se kazniva dejanja, opisana pod točko 1, pod točko 2 in pod točko 3 prvostopnega izreka pravno opredelijo kot eno nadaljevano kaznivo dejanje poslovne goljufije po členu 228/II-I Kazenskega zakonika v zvezi s členom 54/I Kazenskega zakonika in

- v odločbi o kazni tako, da se obdolžencu za nadaljevano kaznivo dejanje poslovne goljufije po členu 228/II Kazenskega zakonika izreče kazen 1 (eno) leto in 5 (pet) mesecev zapora.

II. Pritožba zagovornice obdolženega A. A. se zavrne kot neutemeljena in v nespremenjenem delu potrdi sodba sodišča prve stopnje.
JEDRO
Je pa pritožbeno sodišče pri uradnem preizkusu napadene sodbe po členu 383/I ZKP ugotovilo, da je prvostopno sodišče obdolžencu kršilo kazenski zakon s tem, ko je nekritično sledilo obtožbi in dejanja obdolženca pravno opredelilo kot tri samostojna kazniva dejanja, čeprav imajo vse potrebne elemente za pravno opredelitev nadaljevanega kaznivega dejanja poslovne goljufije po členu 228/II-I KZ-1 v zvezi s členom 54/I KZ-1. Storjena so bila namreč v letih 2012 in 2013, v istem kraju, na enak način in zoper oškodovance z istimi dejavnostmi (gradbeništvo). Tako je pritožbeno sodišče ugotovilo, da je podana kršitev kazenskega zakona po členu 372 točka 4 ZKP in je napadeno sodbo spremenilo tako, da je vsa tri dejanja obdolženca, opisana v prvostopnem krivdnem izreku pod točko 1, 2 in 3, pravno opredelilo kot nadaljevano kaznivo dejanje poslovne goljufije po členu 228/II-I KZ-1 v zvezi s členom 54/I KZ-1.

Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.

Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.

PRIJAVA

ŠE NISTE UPORABNIK PORTALA TFL?

Dobra novice! Portal TFL je za nove uporabnike pripravil poseben brezplačen dostop do vsebin portala Tax-FinLex, da ga lahko preizkusite. Brezplačna registracija vam omogoča:

  • Vpogled v 7 dokumentov
  • Prejemanje e-dnevnika Lex-Novice
  • Prejemanje e-tednika TFL Glasnik
Pripravljam TFL AI...
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window