Dr. Ana Čertanec:
Res sem ponosna na študijske in službene dosežke, je pa knjiga o partnerskih odnosih tista, na katero sem najbolj ponosna. Dodala bi, da mi je v življenju pomembno, da sem ostala takšna oseba, kakršna sem bila. Da se kljub vsemu, kar sem dosegla, nisem spremenila. Ne bom rekla, da sem preprosto dekle, a me dosežki niso tako prevzeli, da bi postala recimo arogantna ali vzvišena.
TFL Glasnik:
V vaši bibliografiji je bilo lepo prebrati, da vas je že pri 24 letih profesor na ekonomski fakulteti povabil, da vodite vaje. V žepu ste že imeli diplomi obeh fakultet. Zanima me, kako se je to zgodilo.
Dr. Ana Čertanec:
Nisem imela obeh diplom; pri 23 letih sem diplomirala na pravni fakulteti, potem sem se želela prijaviti na doktorski študij, za kar sem potrebovala štipendijo. Ker me je ekonomija vedno zanimala, sem se prijavila še tja, medtem ko sem čakala na morebitno štipendijo. Na ekonomski fakulteti sem spoznala bodočega šefa, profesorja Branka Koržeta. Bil je navdušen nad mano, rekel je, da bi rad sodeloval z menoj; ker je ravno v tistem času iskal asistenta, sem privolila, da poskusiva.
Res se nikoli nisem videla v teh vodah, vedno sem mislila, da bom v neki gospodarski družbi, ljubo mi je bilo bančništvo. Ko sem pri 24 letih začela učiti, zelo mlada, saj so bili nekateri študentje starejši od mene, sem se na začetku malo lovila, drugo leto pa, ko sem dobila res veliko študentov, sem vzljubila delo z njimi. Začutila sem, da je to moje poslanstvo in da moram v življenju delati to.
Vmes sem dobila tisto štipendijo in sem se naslednje leto vpisala na doktorski študij. Na ekonomski fakulteti sem hkrati študirala in vodila vaje, na pravni fakulteti pa sem delala doktorat.
TFL Glasnik:
Našli ste se v gospodarskem pravu. Iz prve roke mi povejte, kaj manjka na pravni fakulteti, da bi študentje bolje razumeli ekonomijo, in kaj manjka na ekonomski fakulteti, da bi študentje bolje razumeli pravo? Kaj sicer manjka ljudem, ki so izobraženi na eni ali drugi fakulteti? Kako to povezati, kakšna je vaša vizija?
Dr. Ana Čertanec:
Bolj globinsko razumevanje pojmov. Zdi se mi, da ni povezovanja. Dokler dejansko ne razumeš kompleksnih pojmov, ni mogoče dobiti široke slike, brez te pa ne zmoreš povezovati. Zato bi bilo prav, da bi na fakultetah poudarjali to širino brez pretiranega ubadanja s podrobnostmi. Podrobnosti se hitro pozabijo, če pa imaš neko osnovo, na kateri lahko gradiš, ko razumeš, zakaj se neka stvar povezuje z drugo, je vse bistveno lažje.
TFL Glasnik:
Pa ste vpeljali kakšno spremembo v programu, da bi vaši študentje ekonomije bolje razumeli te pojme? A sploh imate to možnost?
Dr. Ana Čertanec:
Ne, trenutno ni te možnosti. Ko bom, če bom, nosilka predmeta, potem pa da.
TFL Glasnik:
Drugi razlog, da sva danes tukaj, so vaši pravni podkasti. Želite ozaveščati ljudi o enostavnosti pojasnil, tako pravnih kot ekonomskih. To ste lepo združili v novi platformi, podkastu, ki se imenuje Vešči prava. Kako ste prišli na to idejo in kakšni so odzivi?
Dr. Ana Čertanec:
Pred kakšnimi desetimi leti sem začela razmišljati, da bi mogoče izdala knjigo o zmotah glede prava. Večina mojih študentov je prvih letnikov in opažam, koliko so nejasni že temelji. Vendar bi mi izdaja take poljudne knjige vzela veliko časa, trenutno pa se zaradi akademskih obveznosti osredotočam na znanstvene članke, zato sem idejo začasno zanemarila. Potem je prišel covid in sem v drugem valu začutila, da moram ljudem, ne le študentom, spregovoriti o bistvenih značilnostih prava. Vedela sem, da knjige ne bom napisala tako hitro, pritegnil pa me je svet podkastov. Rekla sem si, da bi bil to zelo zanimiv medij, in sem se naenkrat odločila. Aprila 2021 sem objavila prvi podkast. V bistvu sploh nisem vedela, ali bom vztrajala, kakšni bodo odzivi; vedela pa sem, kakšna bosta ime in koncept.
Zamislila sem si, da bodo v prvih desetih epizodah čiste osnove. Ljudje, laiki, večinoma ne vedo, kako se zakone bere, kaj je v zakonu sploh pomembno. Sledilo je predstavljanje poklicev: odvetnika, sodnika, tožilca, notarja, nato pa so sledile predstavitve posameznih pravnih panog. Trenutno je posnetih 49 epizod, k sodelovanju sem povabila tudi goste.
TFL Glasnik:
Kakšni so odzivi?
Dr. Ana Čertanec:
Izjemno pozitivni. Ljudje so zelo navdušeni: to je to, kar potrebujemo, preprosto nam poveste, kar je sicer zapleteno.
TFL Glasnik:
Kdo pa posluša podkaste?
Dr. Ana Čertanec:
Komurkoli je všeč ta medij in se želi izobraziti o pravu, niso samo študentje. Poleg poslušanja pa je možen tudi ogled videoposnetka na YouTubu.
TFL Glasnik:
Tretje področje izvira iz težke osebne izkušnje. Ob razhodu s partnerjem ste izdali knjigo z zgovornim naslovom (Ne)srečni konci. Zanimiva je vaša sposobnost prehoda iz povsem profesionalnega življenja v širino in bogastvo na osebnem področju. Kako je knjiga ne nazadnje vplivala na vašo kariero in kakšni so odzivi nanjo?
Dr. Ana Čertanec:
Knjigo sem napisala leta 2017, nekaj let po koncu zveze in z obilico novih izkušenj na področju partnerskih odnosov sem začutila moralno obveznost, da s svojimi izkušnjami pomagam ljudem. Nisem vedela, ali jo bom izdala, le čutila sem, da moram to napisati. Bil je izziv: ali bom zato izgubila verodostojnost? Ali se bom preveč izdala v knjigi? Kako se predstaviti in koliko sebe naj dam v knjigo? Tudi zato sem se odločila za težko pot samozaložbe. Večina je knjigo sprejela zelo pozitivno, seveda se vedno najde kdo, ki mu bo šlo kaj v nos. Tudi kakšnemu študentu na naši fakulteti.
Poleg tega pa sem se v letu 2019 odločila še za ustanovitev portala Migaj, ki je namenjen iskanju družbe za prosti čas, saj sem v tem videla poslovno priložnost. Ob covidu je žal vse zamrlo. Sem v fazi, ko preprosto ne zmorem vseh projektov.
TFL Glasnik:
Vsekakor ogromno projektov, čestitam vam. Zlasti za to osebno izpostavljenost, saj je vaša profesionalna kariera na prvem mestu. Pohvala za ta pogum. A na koncu vas le moram vprašati, kje se vidite čez pet let.
Dr. Ana Čertanec:
Vsekakor še vedno na ekonomski fakulteti, predstavljam si, da bom nosilka predmeta in bom lahko uvajala zanimive spremembe. V prvem letniku je še težko uvajati spremembe, v višjih letnikih je to lažje, ker je več sodelovanja študentov. Kar zadeva podkast, verjamem, da mi bo vsaj enkrat na mesec še naprej uspelo narediti epizodo. Glede partnerskih odnosov imam letos v načrtu en delovni zvezek, v dveh letih še enega.
TFL Glasnik:
In še zadnje vprašanje: kakšno je vaše sporočilo Slovencem?
Dr. Ana Čertanec:
Predvsem to, naj si upajo. Če ne poskusiš, ne boš nikoli vedel. Če si drzneš, če greš iz cone udobja, se zgodijo čudovite stvari.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki