AMBULANTNO ZDRAVLJENJE
Večkrat je bil na pregledu pri zdravnikih specialistih.
OPRAVILNA ŠTEVILKA
II Ips 334/2005
INTERNA OZNAKA DOKUMENT
VS001480
FISCHER
izredno hudi primeri
HOSPITALIZACIJA
Hospitalno zdravljenje je trajalo s hospitalno rehabilitacijo 6 mesecev in pol, od tega je bil 11 dni v enoti za intenzivno nego in 25 dni na bolniškem oddelku. Sprva poškodba ni bila takoj odkrita in je bila oškodovancu sprva nameščena mehka ovratnica, ojačana z mavcem. Po opravljeni mielografiji in CT spiralnega kanala ugotovljen kompresijsko impresijski zlom vretenca C7. Nakar je bil operiran v splošni anasteziji in so mu zatrdili 6. in 7. vratno vretence, med telesa vretenc so vstavili del kosti, ki so jo odvzeli iz njegove medenice, nato pa vretenca spojili preko transplantata s posebno ploščico in vijaki. Splošna anastezija pri tako zapleteni in dolgotrajni operaciji predstavlja tveganje za življenje in zdravje.
NEVŠČEČNOSTI MED ZDRAVLJENJEM
Dva meseca in pol je bil popolnoma odvisen od tuje pomoči, delno pa še nadaljnja dva meseca. Med zdravljenjem je jemal antibiotike, antiseptike in analgetike, večkrat je prejel transfuzijo tuje krvi.
OPOMBA
II Ips 334/2005. Revizija tožene stranke je bila zavrnjena.
OŠKODOVANEC
spol: moški, starostna skupina: od 15 do 20 let
POŠKODBA
Pretres možganov, zlom telesa sedmega vratnega vretenca s poškodbo hrbtenjače, udarec in odrgnine na desni goleni, delna ohromelost vseh okončin s povečanim tonusom mišic.
REHABILITACIJA
Iz bolnišnice premeščen v zdravilišče.
SKAŽENOST
4.000.000,00 SIT Hodi s pomočjo elektrostimulatorja za desno nogo, uporablja visoko plastično opornico za desno koleno in bergle. Desno stopalo ima v iztegnjenem in navznoter zvrnjenem položaju, kar daje vtis hude skaženosti, prav tako spastična hoja. Njegova skaženost je vidna in je ne more z ničemer prikriti. Gre za mladega fanta, ki se še spominja, kako je z okolico komuniciral v času pred poškodbo, sedaj pa je izpostavljen oceni vsakršnih ljudi, od kateri del nima razumevanja za težave, kot jih ima oškodovanec.
SKUPINA
poškodbe glave in možganov in njihove posledice - poškodbe hrbtenice in reber in njihove posledice - poškodbe kolena in goleni in njihove posledice
STRAH
3.500.000,00 SIT Utrpel je zelo hud in intenziven strah, ki ga ni mogoče časovno odmeriti oziroma utemeljeno pričakovati, da bi izzvenel sam od sebe.
TELESNE BOLEČINE
10.000.000,00 SIT Hude bolečine 2 do 3 tedne, srednje hude bolečine še vsaj 2 meseca, srednje hude bolečine je trpel do pol leta, lažje bolečine oškodovanec čuti še v sedanjem času.
INSTITUT VSRS
telesne bolečine - strah - skaženost - zmanjšanje življenjske aktivnosti
PODROČJE VSRS
višina odškodnine za nepremoženjsko škodo
ZMANJŠANA ŽIVLJENSKA AKTIVNOST
30.000.000,00 SIT Začetna tetraplegija se je nekoliko popravila do tetrapareze. V mišicah, ki so se motorično nekoliko popravile, je ostal povečan tonus - napetost, od tod nagnjenost h krčem v okončinah. Ko ga prime krč med hojo, pade in se ne more pobrati, dokler krč ne mine. Hodi s pomočjo elektrostimulatorja, uporablja še plastično opornico za desno koleno in bergle, z veliko težavo premaguje manjše stopnice, hitro se utrudi in mora počivati. Ima bolečine v vratu in glavobole, v prisiljenih položajih glave in predvsem zjutraj. Zasuk vratne hrbtenice je omejen za 30%, kar mu povzroča težave pri vožnji. Ima zmanjšano moč desne roke, s katero ne more delati finih gibov, kar ga moti, ker je desničar. Ima motnje pri odvajanju urina, moteno je odvajanje blata, pri njem prihaja do občasne inkontinence. Motena je spolna funkcija. Ne more se več ukvarjati s fizičnimi aktivnostmi, ne more uporabljati sredstev javnega transporta, ne more premagovati manjših ovir brez močne opore na ograjo. Ima motnje pri koncentraciji. Že samo tetrapareza z ohranjeno kontrolo defekacije in uriniranja pomeni 90% invalidnost. Dodatno 10% invalidnost pomeni omejena gibljivost vratne hrbtenice, postkomocijski sindrom še 5%, občasno motena kontrola uriniranja, defekacije in motena spolna funkcija pa še dodatnih 5%. S težavo hodi na kratke razdalje po ravnem, ovir ne more premagovati. Za daljše razdalje mora uporabiti invalidski voziček. Zaradi spremenjenega načina hoje se mu obrabljajo sklepi in bolečine ga še dodatno omejujejo. Onemogočena mu je vsakršna športna rekreacija, onemogočeni so mu izleti in družabne prireditve. Potrebuje posebej prilagojene stanovanjske prostore, posebno nego, kar vse je povezano s tujo pomočjo in večjimi stroški. Vozi lahko le posebej prilagojeno vozilo in še to s težavo.