Portal TFL

TFL Vsebine / Pravni letopis

Moderni sistemi urejanja odškodninske odgovornosti zdravnika

O AVTORJU
Nita Rovan Vizlar, mag. pravnih znanosti, pravna svetovalka na Računskem sodišču RS
VRSTA ČLANKA
Pregledni znanstveni članek
AVTOR
Nita Rovan Vizlar
TIP DOKUMENTA
Znanstveni članki in razprave
IZDAJATELJ
Inštitut za primerjalno pravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani
KLJUČNE BESEDE
odškodninska odgovornost zdravnika, sistem no-fault, Nova Zelandija, Švedska
KEYWORDS
medical malpractice liability, no-fault system, New Zealand, Sweden
NASLOV SEKCIJE
II. Odškodninska odgovornost zdravnika
PUBLIKACIJA
Pravni letopis
ZALOŽNIK
GV Založba
POVZETEK
Ob nenehnem povečevanju števila odškodninskih tožb zoper zdravnike so se v svetu pojavile težnje po vzpostavitvi sistema, v katerem bi bili do odškodnine upravičeni vsi tisti, ki bi bili med zdravljenjem kakorkoli poškodovani. To so tako imenovani sistemi brez krivde (no-fault), v katerih so do odškodnine upravičeni tudi pacienti, ki jim je med zdravljenjem nastala škoda, za nastanek katere pa ne moremo pripisati krivde zdravniku ali drugemu zdravstvenemu osebju. Podrobneje sta obravnavani dve državi, ki sta uvedli posebne odškodninske sisteme za povrnitev škode pacientov, to sta Nova Zelandija, ki je sistem no-fault uvedla že leta 1972, in Švedska, ki ga je uvedla kot prva evropska država leta 1975. Poleg teh dveh je v prispevku na kratko opisana še ureditev v Franciji in Avstriji, ki pa sta odškodninsko shemo no-fault uvedli le za posamezne primere nesreč v zdravstvu. Prispevek se sklene z ugotovitvijo, da morajo optimalni odškodninski sistemi na področju zdravstva delovati tako, da zagotavljajo varno zdravstveno oskrbo in hkrati tudi hitra in pravična denarna nadomestila v primerih, ko do poškodb med zdravljenjem vendarle pride.
SUMMARY
In response to the consistently increasing number of damages actions against doctors a number of countries across the globe have expressed interest in establishing a system that allows all patients who suffer an adverse health care outcome to claim compensation. These no-fault systems allow patients to be compensated for medical treatment injuries even when their occurrence cannot be attributed to doctors or other health care providers. The paper takes a closer look at two countries that have introduced special compensation systems for patients, namely New Zealand, which introduced a no-fault system as early as in 1972, and Sweden, which was the first country in Europe to introduce a no-fault system in 1975. It also offers a brief description of the regulation in France and Austria, which introduced a no-fault compensation scheme only for certain medical injury cases. The paper concludes with an argument that the optimal compensation systems in healthcare should provide safe medical care on the one hand and on the other hand ensure prompt and fair financial compensation when medical injuries occur.
TITLE
Modern Systems Governing Medical Malpractice Liability

Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.

Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.

PRIJAVA

ŠE NISTE UPORABNIK PORTALA TFL?

Dobra novice! Portal TFL je za nove uporabnike pripravil poseben brezplačen dostop do vsebin portala Tax-FinLex, da ga lahko preizkusite. Brezplačna registracija vam omogoča:

  • Vpogled v 7 dokumentov
  • Prejemanje e-dnevnika Lex-Novice
  • Prejemanje e-tednika TFL Glasnik
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window