Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Davčni obračun pri oddelitvah

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
AVTOR
Iz prakse za prakso
Datum
16.05.2023
Rubrika
Članki
Pravna podlaga
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
IZ PRAKSE ZA PRAKSO (PR-DAV 2-2/23) Pripravo in oddajo davčnega obračuna pri oddelitvah je obravnaval Odbor sekcije preizkušenih davčnikov in o tem pripravil strokovno razlago:
BESEDILO

IZHODIŠČE

Statusna preoblikovanja družb se delijo na materialna in formalna. Materialna statusna preoblikovanja skladno z ZGD-1 obsegajo združitve, delitve in prenos premoženja, medtem ko formalna statusna preoblikovanja pomenijo spremembo pravnoorganizacijskih oblik.

V 623. členu ZGD-1 je določeno, da se kapitalska družba lahko deli z razdelitvijo, oddelitvijo ali izčlenitvijo. Oddelitev se opravi s prenosom posameznih delov premoženja družbe, ki z oddelitvijo ne preneha, na:

  • nove družbe, ki se ustanovijo zaradi oddelitve (oddelitev z ustanovitvijo novih družb), ali
  • prevzemne družbe (oddelitev s prevzemom).

V praksi se pri oddelitvah pojavljajo različna stališča, kako in kdaj je treba pripraviti obračun DDPO-ja. V tem delu se tako na eni strani pojavlja stališče, da se mora pri oddelitvi pripraviti poseben obračun DDPO-ja (na dan obračuna), in na drugi strani, da se pri oddelitvi sploh ne pripravlja posebnega obračuna DDPO-ja, ker se o celotni transakciji oddelitve poroča zgolj v rednih obračunih DDPO-ja. S tem se postavlja tudi vprašanje, kdaj in v katerem obračunu DDPO-ja je treba razkriti skrite rezerve v prilogi 3A in za katero premoženje se razkriva skrite rezerve (samo za premoženje, ki je predmet prenosa v okviru oddelitve, ali tudi za tisto premoženje, ki ostaja na prenosni družbi).

za pravilen odgovor na navedeno/-a vprašanje/-a je treba ločiti zakonodajni okvir (ZDDPO-2 in ZDavP-2), ki določa materialno- procesna pravila za oddelitve na eni strani, in tehnične možnosti, ki jih ponujajo eDavki pri oddaji davčnih obračunov za oddelitev na drugi. Ker eDavki niso usklajeni z zakonodajnim okvirom, v praksi nastajajo nejasnosti.

Na podlagi predstavljenega izhodišča je bila sprejeta strokovna razlaga.

Celoten članek je dostopen za naročnike!

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window