Obrazložitev:
Zakon o obligacijskih razmerjih je v delu, ki ureja odškodninsko pravo, naravnan v korist oškodovanca; varuje njegove koristi in mu
zato zagotavlja ustrezen pravni položaj. V razmerju med oškodovancem in več povzročitelji škode praviloma določa solidarno odgovornost povzročiteljev. Ugotavljanje deležev odgovornosti med več povzročitelji škode se rešuje posebej. Postopek uveljavljanja odškodnine nasproti več povzročiteljem zato ni obremenjen s tem vprašanjem. Splošno pravilo o solidarni odgovornosti več oseb za isto škodo vsebuje 206. člen Zakona o obligacijskih razmerjih (v nadaljnjem ZOR). Posebej pa ureja odgovornost pri nesreči, ki jo povzročijo premikajoča se motorna vozila, določba 178. člena ZOR. Ta določa v prvem odstavku, da se v primeru, če je nesrečo povzročil po svoji izključni krivdi en imetnik, uporabljajo pravila o krivdni odgovornosti. Ni dvoma, da velja to pravilo tudi tedaj, ko nekrivemu oškodovancu povzročita škodo dva (ali več) krivih imetnikov motornih vozil. Vprašanje pa je, ali mora oškodovanec uveljavljati odškodnino v takem primeru po deležih krivde, ali pa sme postaviti zahtevek na solidarno plačilo.
V četrtem odstavku 178. člena ZOR je določeno, da imetnika motornih vozil odgovarjata solidarno za škodo, ki jo pretrpijo drugi. Smisel tega pravila je, da lahko oškodovanec, ki ni kriv za nesrečo in tudi ni objektivno odgovoren, uveljavlja odškodnino od vseh
povzročiteljev, ki so odgovorni za škodo, nerazdelno. V enakem pravnem položaju pa je tudi imetnik motornega vozila, ki ni kriv za nesrečo, če sta za škodo krivdno odgovorna dva imetnika (ali več imetnikov) motornih vozil (prvi odstavek 178. člena ZOR). Nekrivi udeleženec nesreče ima položaj oškodovanca, ta položaj pa mu daje enaka upravičenja, kot jih imajo tisti oškodovanci, ki jih četrti odstavek 178. člena ZOR obravnava kot "druge", torej kot subjekte, ki niso objektivno odgovorni za škodo. V takem primeru se delež krivde ne ugotavlja v sporu med oškodovancem in odgovornimi osebami, pač pa v postopku med temi zadnjimi. Oškodovancu, najsi je to nekrivi imetnik po prvem odstavku 178. člena ZOR, najsi je 'drugi' po četrtem odstavku tega člena, ni mogoče naložiti bremena, da uveljavlja odškodnino v sorazmerju s krivdnim deležem dveh ali več povzročiteljev nesreče. Prav tako ni mogoče obremenjevati postopka z razreševanjem spora med toženimi strankami o tem, kolikšen je krivdni delež vsake od njih.
Za tožnika je ugotovljeno, da ni kriv za nesrečo, zato ima v razmerju do toženih strank položaj, ki je enak tistemu, ki ga ZOR v četrtem odstavku 178. člena določa za "drugega". Tak položaj pa mu daje pravico, da na podlagi prvega in četrtega odstavka 178. člena ZOR nerazdelno uveljavlja svoj odškodninski zahtevek nasproti obema toženima strankama kot subjektoma.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki