Kakorkoli, za najino študijo je važno, da se vsi drugi avtorji na tej točki ustavijo, češ da je »zdaj že vse znano«. Z ozirom na to, da, kot sva že zapisala, pri tem puščajo vnemar problematiko neposrečene spojitve klasične goljufije in zatajitve znotraj poslovne goljufije, je ta zaključek sicer razumljiv, vendar tudi pomanjkljiv. Ob razmerje med (klasično) goljufijo in zatajitvijo, ki je kajpak paradigmatičen primer delikta zoper zaupnost pravnoposlovnih razmerij, se namreč obregnejo zgolj površno, če sploh. V luči spoznanj o resnični, torej hibridni zasnovi inkriminacije poslovne goljufije pa je seveda treba motriti tudi vprašanje dobrine, ki jo slednja varuje. Parafraza: poslovna goljufija je kaznivo dejanje zoper zaupnost pravnoposlovnih razmerij ne le zaradi razširitve cone kriminalnosti na fazo izvajanja posla, temveč tudi zato, ker se (delno) prekriva z zakonskimi znaki zatajitve in ne torej zgolj s tistimi klasične goljufije (kot njena specialna oblika). V prispevku od te točke dalje smiselno nadaljujeva z razpravo o stopnji neprava, ki jo predstavlja preslepitev, ki ne izzove oškodovančevega razpolaganja s premoženjem. Drugo plat iste medalje v tem kontekstu predstavlja pomislek, da je t. i. naknadna preslepitev zgolj zamudna ovira učinkovitosti kazenskega pregona.
Naslednji sklop najine študije predstavlja vsebinsko smotern nasledek ravnokar obravnavane tematike. V njem namreč se namreč posvečava primerjavi med poslovno goljufijo in izredno samoniklnim konstruktom anglosaškega pravnega sveta, ki se glasi making off without payment. Obravnavani delikt je izvršen, ko storilec zapusti (t. i. making off) kraj ali prostor, kjer je užival koristi tuje storitve ali prejel tuje blago, ne da bi zanj plačal. S pomočjo te inkriminacije v anglosaškem svetu rešujejo primere, ko storilec ne plača bodisi za gorivo na samopostrežni bencinski črpalki bodisi za svoje bivanje v hotelu itd. V prispevku med drugim pokaževa, kako se s to problematiko – neustrezno – sooča naša sodna praksa. Poleg tega mu nekaj več besed mu nameniva zato, ker odlično ponazarja, da naj bi bilo vprašanje preslepitev in zmot po prehodu premoženja za pravno kvalifikacijo dejanja irelevantno.
[1] Marko Šetinc in Marko Šorli: Inkriminacija poslovne goljufije po 228. členu KZ-11: odvečna ali celo neskladna z načelom lex certa?, v: Pravnik, št. 9-10/2020.
[2] Ciril Keršmanc: Preslepitve na meji in onkraj pregona. GV Založba, Ljubljana 2014, str. 195–323.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik