Komunalni prispevek je obvezna dajatev občini, ki jo plača zavezanec zaradi priključitve oziroma uporabe gospodarske javne infrastrukture, to je t. i. komunalne opreme, ob graditvi objekta. Za občino je komunalni prispevek eden od virov za financiranje gradnje občinske komunalne opreme. Prispevek je oblikovan glede na vrsto in velikost objekta, ki bo stal na zemljišču, ter velikost zemljišča kot gradbene parcele. Obračuna se za novo in za obstoječo gospodarsko javno infrastrukturo oz. komunalno opremo. Plačilo komunalnega prispevka je pogoj za priključitev objekta na posamezno vrsto komunalne opreme.
Pri dograditvi / nadzidavi / spremembi namembnosti obstoječega legalno zgrajenega objekta ali pri gradnji na mestu prej odstranjenega objekta se komunalni prispevek odmeri tako, da se izračunata komunalni prispevek po spremembi in komunalni prispevek pred spremembo. Komunalni prispevek, ki se odmeri zavezancu, je pozitivna razlika med komunalnim prispevkom po spremembi in komunalnim prispevkom pred spremembo površine oziroma namembnosti objekta. Če je razlika negativna, se komunalni prispevek ne plača.
Komunalni prispevek torej ne zastara, zato ni amortizirljiva postavka. Ne izpolnjuje namreč obveznega kriterija za umestitev med amortizirljiva sredstva, ki govori o nujni omejeni dobi koristnosti.
Če bi komunalni prispevek vseeno amortizirali v celotni življenjski dobi objekta, bi ob njenem izteku komunalni prispevek znašal nič, kar ni pravilno. Ob nadomestitvi zastaranega objekta z novim se namreč komunalni prispevek za stari objekt prizna pri izračunu komunalnega prispevka za novi objekt.
Omejeno dobo 20 let ima edino komunalni prispevek, plačan za objekt, ki se ni začel graditi oziroma je gradbeno dovoljenje prenehalo veljati. Poravnane obveznosti plačila komunalnega prispevka se investitorju ali njegovemu pravnemu nasledniku upoštevajo pri naslednji odmeri na predmetnem zemljišču ali v funkcionalno zaokroženem območju, v katerem je več med seboj prostorsko in funkcionalno povezanih objektov, če gre za gradnjo v kompleksnih območjih. Poravnane obveznosti se upoštevajo največ 20 let od plačila. Izjema torej nastopi le, če objekt ni bil zgrajen. Pa še takrat ne gre za klasično zastaranje oz. amortiziranje.
Pri delitvi vrednosti nepremičnine zaradi računovodskega poročanja, ko je treba ločeno izkazati amortizirljive in neamortizirljive zneske, bi bilo tako pravilno, da se komunalni prispevek umesti med neamortizirljive zneske. Tako ocena razlike med vrednostjo nepremičnine in vrednostjo zemljišča ni dovolj, saj razlika vključuje vrednost vseh izboljšav, in tudi komunalni prispevek. Potrebna je ločena ocena komunalnega prispevka in njegova obravnava med neamortizirljivimi sredstvi, skupaj z zemljiščem.
Pomembne postavke pri oceni komunalnega prispevka:
Veljavna zakonodaja glede komunalnega prispevka se lahko spreminja.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik