TFL Glasnik:
Ste pravnik, bili ste tudi odvetnik, pot vas je zanesla v podjetniške vode, imate lastno podjetje. Cilj, ki ste si ga s podjetjem zastavili je pravo približati uporabnikom na drugačen način. Na kaj ste v karieri najbolj ponosni?
Primož Rojac:
Že ta intervju in priložnost biti izpostavljen je kanček ponosa. Tako kot sem zelo zadovoljen s povabilom, je še veliko drugih vsakodnevnih reči, na katere sem ponosen, med drugim da uspešno krmarim med vlogami očeta, pravnika in vodje ekipe. Vendar ob vseh teh majhnih zmagah ne odpiram penine in praznujem, vedno hočem naprej, saj zgodba ni nikoli zares končana.
V luči karierne poti mi je zagotovo v ponos, da sem z lastnim delom in trudom uspel delovati kot odvetnik v eni izmed v Evropi zelo uveljavljenih odvetniških pisarn. Vsaka transakcija, pri kateri sem tako lahko sodeloval, je bila mala medalja. V luči izobraževanja je bil tudi študij na selektivni in zahtevni univerzi London School of Economics and Political Science nekaj, na kar sem bil v bistvu zelo ponosen. To pa sta bila dva vrhova, ki sta tudi navdihnila moje osebno spraševanje o tem, kdo sem zares in kaj želim zares početi v življenju ter kaj si zares želim.
TFL Glasnik:
Kaj se dogaja v odvetništvu? Ali morda danes to ni več tako velik izziv, kot se zdi nekomu, ki ni v teh vodah?
Primož Rojac:
Odvetništvo je še vedno velik izziv, tako za tiste, ki želijo odvetniki postati kot same odvetnike, saj je zahteven poklic. Je pa odvetništvo malce zaspalo, saj se raven digitalnega razvoja in zahtevnosti kupcev eksponentno večata. Kot na drugih področjih, imamo v Sloveniji veliko kakovostnih odvetnikov, nekaj vrhunskih, a tudi takšnih, ki po mojem mnenju še niso čisto tam. Morda niso kos temu, morda nimajo odnosa. Ne vsi odvetniki, vendar je na splošno odvetništvo še vedno v času Franceta Prešerna, ko se je sprehajal s cilindrom po mestu in je bil gospod odvetnik, od vseh poznan ter spoštovan strokovnjak.
Menim, da bi morali biti dandanes pravo, odvetniki, pravni svetovalci in pravni strokovnjaki bistveno bolj vključeni v realno življenje. Odvetnik mora biti partner podjetja, videti mora širšo sliko in se zavedati, da je cilj njegovih storitev prispevati k dvigu vrednosti podjetja. Tudi potrošniki so se spremenili, z informatizacijo, internetom in kulturo, ki prihaja, sprašujejo, kdo kaj ve, kaj dela, kako dela, kakšen odnos ima – zbirajo informacije, so zahtevni. Družba potrebuje bolj vključene odvetnike. Zdi se mi, da odvetništvo ni vedno temu kos. Posamezni odvetniki seveda so, vendar poklicu kot takemu tega ne uspe skomunicirati na pravi način. Nekaterim to uspeva. Če gledava sliko, percepcija odvetništva še vedno ni najbolj rožnata. Mislim, da je tako po krivici, gre za komunikacijo.
TFL Glasnik:
To je bilo vodilo, da ste se odločili izstopiti iz tega in ste vstopili nekam drugam. Kam in kaj želite dokazati? Vaše vodilo, če prav razumem, je, da bi imeli vsi ljudje v Sloveniji boljši dostop do pravnega varstva, kar je verjetno izziv kljub veliki množici različnih predpisov. Imate kakšen zgled v tujini? Kako boste to poslovno speljali?
Primož Rojac:
Na eni strani sem se za to odločil zaradi prepričanja, da je premalo informacij o odvetnikih in se je ljudem zelo težko odločiti, kdo jih bo zares najbolje zastopal. Kako najti pravega strokovnjaka, tistega, ki jim bo stal ob strani in mu lahko zaupajo. Na račun specializacij in vsega skupaj postaja v pravu podobno kot v medicini – potrebuješ nekoga, ki se spozna na neko področje. Ne le, da je prebral en zakon, temveč spremlja pravosodno, zakonodajno in poslovno prakso. Da lahko rečeš, da je pravi strokovnjak.
Obenem sem pri preveč kolegih, ko so odpirali svoje pisarne, videl željo, da bi specializirali neko področje. Ampak jih je trg prisilil, da morda niso mogli razvijati točno tistega, kar so hoteli – ker jih tisti, ki so jih potrebovali, niso mogli najti. Potem so prakso prilagajali tistim, ki so jih na koncu našli. Tako imaš dvojno nezadovoljstvo. Tu sem izhajal iz vzora modernih platform, ki združujejo ponudbo in povpraševanje, in to optimiziral, da se na neki način najdeta. Globoko verjamem, da s tem naše podjetje omogoča lažjo izmenjavo odvetniških storitev ter ustvarja dodano vrednost tako za iskalce kot ponudnike pravne pomoči.
»Omogočiti iskalcu pravne pomoči, da najde ustreznega strokovnjaka, ki mu lahko pomaga, je eden od temeljev, na katerih sloni naše podjetje.« |
Omogočiti iskalcu pravne pomoči, da najde ustreznega strokovnjaka, ki mu lahko pomaga, je eden od temeljev, na katerih IURALL temelji. Drugi je tisti, h kateremu teži vsa družba, postaviti kupca uporabnika v središče dogajanja. Stopnica, da nekdo pride do odvetnika, je lahko za marsikoga previsoka. Ne ve, na katera vrata potrkati, ne ve, ali bo kdo odprl, ne ve, kakšni bodo stroški, skratka veliko nekih reči, ki ustvarjajo meglo. Zaradi tega se ljudje na koncu ne odločijo za neko strokovno pravno pomoč in v bistvu iščejo sami. Morda tudi sprašujejo nekatere pravnike, ki so bolj dostopni.
Mi skušamo razkaditi to meglo. Iskalce pravne pomoči skušamo prijeti za roko in jih pripeljati do ustreznega strokovnjaka. Za iskalca pravne pomoči na trgu poišče znanje o odvetnikih, ki ni skomunicirano, in jim skušamo stvari pojasniti. Smo odlična podpora strankam, resno podjetje, in po odzivih vidimo, da so ljudje IURALLu hvaležni. Smo prijazni, strokovni, hitro odzivni, mi jih poslušamo – to pa so stvari, pri katerih včasih odvetniku – predvsem v tej začetni, uvodni fazi spoznavanja stranke - zaradi narave dela zmanjka časa. Navsezadnje je odvetništvo še vedno posel z ljudmi. Ob tej ideji sem si mislil, da sem odkril toplo vodo, a ni tako. Med raziskovanjem sem ugotovil, da se v tujini pojavljajo podobne platforme, ki omogočajo optimizirano iskanje ustreznega pravnega strokovnjaka, kar tudi potrjuje trend o katerem se pogovarjava. Kar nam je v zadnjih treh letih uspelo narediti, je ravno ta odnos, ta podpora stranki. Ta človeški odnos je ključna razlika, ki jo imamo v primerjavi z drugimi.
TFL Glasnik:
Če pogledava konkretno. Tri leta ste že na trgu in vsakogar, ki potrebuje neko rešitev svojega pravnega problema, pripeljete do najboljšega strokovnjaka.
Primož Rojac:
Da. V bistvu na trgu zbiramo informacije, ki jih lahko odvetniki delijo. Ko pride posameznik, mu pomagamo opredeliti njegov problem, pogovorimo se, zberemo dokumentacijo, naredimo osnovno pravno triažo, da ocenimo, kako nujen je primer in v katero pravno področje pade, potem pa damo stranki na voljo kategorizirane informacije, da se lahko odloči. Zato pravim, da delamo prvi korak do boljšega pravnega varstva. Že opredeliti problem, vedeti koga vprašati, kje dobiti informacije, koliko bo stalo, je zid, ki marsikoga odbije ali pa si pomaga narobe.
TFL Glasnik:
Ali mora stranka za ta del svetovanja že kaj plačati? Kako ste zastavili poslovni model, saj je to relativno nov pristop v Sloveniji.
Primož Rojac:
Ne, pravna triaža je brezplačna. Mi opravimo del dela, ki ga kasneje v postopku ni treba več opraviti odvetniški pisarni in ga zaračunamo.
TFL Glasnik:
Stranka ne plača nič? Vi stranko pripeljete k odvetniku, ki je specialist za pravno področje, ki ga stranka potrebuje.
Primož Rojac:
Ne, za iskanje odvetnika nam ne posamezniki, ne podjetja ne plačajo nič. Vendar stranka si odvetnika izbere sama, IURALL ne obstaja, da bi odvetnikom pridobivali stranke. Mi samo zbiramo informacije, jih katalogiziramo, digitaliziramo in s pomočjo tehnologije omogočimo lažje iskanje oz. da se informacije o odvetnikih ter pravnih primerih strank najdejo. Naš iskalni algoritem temelji na objektivnih kriterijih, ki temeljijo na strokovnosti, krajevnosti, odzivnosti glede na to, kdaj je kdo na voljo, na podlagi katerih se zgodi filter v povpraševanju stranke. Ta dobi na izbiro več odvetnikov. Stranka se odloči sama. Na enak princip, kot išče in se odloči za nastanitev na npr. booking.com.
TFL Glasnik:
Vi ozaveščate povprečnega državljana, defetišizirate pravo.
Primož Rojac:
Želja je ljudi pravno opolnomočiti. Izobraževalni sistem ima veliko napak in nas ne pripravi zares na neko realno življenje. Ne izobrazi nas o tem, kaj je politika, kaj je ekonomija, niti o tem, kaj je pravo. Pravo je na koncu lepilo, ki drži družbo skupaj. Obstaja negativna percepcija, da so odvetniki dragi, da so nedostopni, da je pravo nekaj kompleksnega, da greš odvetniku samo takrat, ko imaš problem, in podobno, hkrati pa se s pravom srečujemo na slehernem koraku.
»Pravo je na koncu lepilo, ki drži družbo skupaj.« |
Ko sem kupil parkirni listek, sem stopil v neki pravni odnos z Mestno občino Ljubljana, ljudje pa tega ne vidijo kot pravo in se tudi zato ne zavedajo marsikatere svoje pravice ali obveznosti. Z našim početjem skušamo pomagati ljudem, jih ozavestiti in jih spomniti, da nas je že mama učila, da vprašati ni greh. Pravo mora biti dostopno, mora služiti ljudem. To nalogo ima tudi dejavnost vašega podjetja, ko spremljate ocean predpisov. Ta ocean je za navadnega državljana popolnoma neobvladljiv. Naš način pa ljudem pove, da je vse v redu, in na tak način delamo tudi boljšo družbo.
TFL Glasnik:
Torej lahko postaviva prijazen in trden most med tem oceanom predpisov in njihovo uporabno vrednostjo ter narediva to človeško, razumljivo ljudem. Naj razumejo pravo tako kot branik svojih pravic in tudi kot obveznosti.
Povejte mi, kakšna je vaša vizija. Kje se vidite čez tri leta?
Primož Rojac:
Zagotovo se vidim pri IURALLu. Dejstvo je, da si želim, da ko se posameznik sooči s kakršnim koli pravnim vprašanjem, ima že v podzavesti, da lahko vpraša pri nas. To je nadaljevanje te misije in gradnje tega mostu med uporabniki prava, pravom in ponudniki prava. Obe v želji seveda, da začnemo ta model širiti. Verjamem, da to ni nekaj, kar je potrebno samo v Sloveniji, temveč tudi širše. Se pa zavedam, da tega ne morem narediti sam. O stvareh je treba govoriti, razmišljati, to mora biti širše, gre za splošno ozaveščanje, da je pravo dostopno in da je bolje vprašati za pravno pomoč prej. Kot smo tudi pri zdravnikih navajeni, da je preventiva boljša kot kurativa, bi morali imeti enak odnos tudi tukaj.
TFL Glasnik:
Bi šli s projektom tudi v tujino?
»Z našim početjem skušamo pomagati ljudem, jih ozavestiti in jih spomniti, da nas je že mama učila, da vprašati ni greh. Pravo mora biti dostopno, mora služiti ljudem. To nalogo ima tudi dejavnost vašega podjetja, ko spremljate ocean predpisov. Ta ocean je za navadnega državljana popolnoma neobvladljiv.« |
Primož Rojac:
Tudi. Zagotovo. Zmagovalca trga na tem področju ni, saj se v različnih državah dogajajo podobne platforme, v regiji tega ni, zato je zagotovo potencial za nadaljnji razvoj in se mi zdi, da kot regija počasi prihajamo tudi digitalno in zavestno zreli, da začnemo storitve kupovati tudi na drugačen način.
TFL Glasnik:
Kakšno je vaše sporočilo Slovencem?
Primož Rojac:
Mislim, da moramo biti pozitivno naravnani, naravnani k sodelovanju, se pogovarjati in spoštovati dogovore, kar nenazadnje učim tudi hčeri. Nehajmo iskati problem ali sovražnika na vsakem vogalu, razmišljajmo o tem, kako si pomagati, kako začeti sodelovati. Če sodeluješ in greš v isto smer, je izkupiček vedno boljši, kot če si individualist in si zaradi lastnega interesa škodoželjen do drugih. Preseči moramo nekatere individualne interese in kot družba gledati širše. Poglejmo primer, ki je v teh dneh zelo aktualen – posameznik, g. Reja, je verjetno najbolj zaslužen, da so v nedeljo v Goriška Brda pripeljali enega izmed največjih oz. najbolj gledanih športnih dogodkov na svetu, Giro d'Italia. Vendar se to ne bi zgodilo, če se ne bi vsi v Brdih združili in sodelovali, da so dogodek lahko vrhunsko izpeljali, kljub temu, da so si lahko med sabo konkurenti. Pod črto, so sedaj vsi na boljšem in to omogoča sodelovanje.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik