Portal TFL

TFL Vsebine / Odločitve Ustavnega sodišča

U-I-407/98 - Zakon o policiji (Uradni list RS,49/98) (ZPol), 1. odst. 87., 1. odst. 129. čl.

OPOMBA US RS
V obrazložitvi svoje odločitve se Ustavno sodišče sklicuje na svoji zadevi št. U-I-123/92 z dne 18. 11. 1993, Uradni list RS, št. 24/93 - OdlUS II,109 in št. U-I-150/94 z dne 15. 6. 1995, Uradni list RS, št. 65/95 - OdlUS IV,63. K obravnavani zadevi so bile s sklepom Ustavnega sodišča pridružene zadeve št. U-I-161/99 z dne 8. 7. 1999, št. U-I- 182/99 z dne 16. 9. 1999 in št. U-I-111/00 z dne 20. 4. 2000 zaradi skupnega obravnavanja in odločanja.
OPRAVILNA ŠTEVILKA
U-I-407/98
VRSTA ZADEVE
ocena ustavnosti in zakonitosti predpisov in drugih splošnih aktov
INTERNA OZNAKA
US20767
GESLA
Pokojninsko in invalidsko zavarovanje, pravica do pokojnine pod ugodnejšimi pogoji, policija. Pravica do socialne varnosti. Načelo enakosti pred zakonom. Načela pravne in socialne države. Zakon, zakonodajalec, polje proste presoje. Pridobljene pravice. Prepoved retroaktivnosti. Pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zavarovalna pokojninska doba, s povečanjem.
NAPADENI AKT
Zakon o policiji (Uradni list RS,49/98) (ZPol), 1. odst. 87., 1. odst. 129. čl.
OBJAVA
Uradni list RS, št. 43/2001 in OdlUS X, 82
IZDAJATELJ
Ustavno sodišče RS
VRSTA AKTA
zakon
VRSTA ODLOČITVE
odločba
VRSTA REŠITVE
ugotovitev - ni v neskladju z Ustavo/zakonom
IZREK
Prvi odstavek 87. člena in prvi odstavek 129. člena Zakona o policiji (Uradni list RS, št. 49/98) nista v neskladju z Ustavo.
EVIDENČNI STAVEK
Ni v neskladju z drugim odstavkom 14. člena Ustave, da se pravica do upokojitve pod ugodnejšimi pogoji priznava delavcem policije, ki se želijo upokojiti pod ugodnejšimi pogoji, ne pa tudi tistim delavcem policije, ki jim (je) delovno razmerje preneha(lo) iz drugih razlogov. Kategorija zavarovancev, ki jim gre ta posebna pravica, so le tisti zavarovanci, ki so obvezno zavarovani kot delavci policije. Glede na namen oziroma razloge za priznanje te pravice je utemeljena rešitev, ki uveljavitev pravice omogoča tistim, ki ob njeni uveljavitvi spadajo v to kategorijo zavarovancev in ki takrat tudi opravljajo delo, zaradi katerega so ugodnejši pogoji dani. Tisti delavci policije, ki jim delovno razmerje preneha iz drugih razlogov (po lastni volji, zaradi izrečenega disciplinskega ukrepa in podobno), te pravice kasneje ne morejo uveljavljati. Njim se opravljanje dela pod posebnimi oziroma težjimi pogoji (policista oziroma pooblaščene uradne osebe) upošteva v okviru posebnih pravic iz naslova zavarovalne dobe s povečanjem (v bodoče v okviru obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja). Možnost uveljavljanja ugodnejše upokojitve ne posega v pravice pobudnikov, pridobljene na podlagi prejšnjih predpisov, ki take možnosti niso poznali (ne posega v nobeno pridobljeno pravico), zato ni v neskladju s 155. členom Ustave. Prav tako ne gre za neskladje z 2. členom Ustave, če zakon uveljavitve pravice, ki jo na novo uzakonja, ne omogoča tudi vsem tistim, ki bi jo lahko uveljavili že prej, če bi takrat že veljal. Zakonodajalec se je odločil, da bo pravico priznal tudi tistim, ki so enako delo najmanj enako dolgo opravljali kadarkoli prej, ga ob uveljavitvi Zakona ne opravljajo več, so pa še vedno zaposleni na Ministrstvu za notranje zadeve. V tem delu gre le navidezno za drugačen in širši krog upravičencev. Policija je šele z Zpol organizirana kot organ v sestavi Ministrstva za notranje zadeve. Pred tem so bili delavci policije delavci Ministrstva (drugi odstavek 137. člena Zpol). Policije in delavcev policije v sedanjem smislu pred uveljavitvijo Zpol ni bilo, zato tudi prehodna ureditev lahko izhaja le iz prejšnje ureditve, po kateri so bili delavci policije delavci Ministrstva. Prehodna določba tako izenači položaj delavcev Ministrstva, ki so v enakem ali podobnem položaju: tistih, ki bodo (so) postali delavci policije, in tistih, ki bodo (so) ostali zaposleni na drugih delih v Ministrstvu - so pa pred tem vsi določen čas imeli status pooblaščene uradne osebe oziroma policista. Taka prehodna ureditev omogoči za zaposlene na Ministrstvu uveljaviti podobno pravico, kot je bila administrativna upokojitev (ki jo Zpol ne pozna več oziroma jo ukinja), torej pravico zaposlenih na Ministrstvu, ki jim je delovno razmerje prenehalo na podlagi odločitve Ministra. Te pravice niso imeli tisti, ki jim je delovno razmerje prenehalo iz drugih razlogov, zato ni v neskladju z drugim odstavkom 14. člena Ustave, če jim te pravice ne daje niti izpodbijana določba 129. člena ZPol.

Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.

Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.

PRIJAVA

ŠE NISTE UPORABNIK PORTALA TFL?

Dobra novice! Portal TFL je za nove uporabnike pripravil poseben brezplačen dostop do vsebin portala Tax-FinLex, da ga lahko preizkusite. Brezplačna registracija vam omogoča:

  • Vpogled v 7 dokumentov
  • Prejemanje e-dnevnika Lex-Novice
  • Prejemanje e-tednika TFL Glasnik
Pripravljam TFL AI...
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window