Če ne bi v jeku prejšnje krize sprejeli Zakona o začasni zaščiti razseljenih oseb (ZZZRO),3 ki je potrdil enake parametre zaščite, kot so jih vsebovali obe že navedeni konvenciji (tj. Konvencija o statusu beguncev in Evropska konvencija o človekovih pravicah) in Zakon o azilu, in če ne bi 24. februarja 2022 v Ukrajini eksplodirale Putinove imperialistične blodnje, bi se kar strinjal z novinarjem Boštjanom Videmškom, ki je v predbožični številki Dela analiziral zgolj malo starejšo afganistansko tragedijo in ob tem zapisal, da se je tam »sesul tudi utopičen projekt univerzalnega koncepta človekovih pravic«. A tudi če se nam je evforija sesula, so morali vsaj pravica do življenja in neka racionalna izhodišča za določitev minimalnih človekovih pravic, vključno z njihovo praktično zaščito, sesutje vendarle preživeti. Sicer si ne bi mogel razložiti, zakaj so organi Evropske unije – morda tudi zaradi slabe vesti – povozili svojo lastno birokratsko latovščino, se spoprijeli z resničnimi težavami in odrinili ustaljeno financiranje družbenega parazitiranja pod krinko človekoljubja. Tako so v začetku letošnjega marca kar mimogrede sprejeli dogovor o začasni zaščiti ukrajinskih beguncev, ki so ga že sredi marca nadgradili še z ustreznimi smernicami. In sprejemanje nesrečnih ljudi iz Ukrajine – med katerimi so skoraj izključno ženske z otroki ter stari ljudje – trenutno deluje predvsem na etični pogon. A iz drugih primerov je znano, da etični pogon po nekem času usahne in da je zato treba pomoč beguncem prej ali slej spremeniti v pretežno institucionalno skrb.
Seveda kot razvita in demokratična država, za katero gola etična norma ni dovolj, potrebujemo ustrezno pravno podlago za ravnanje s tujci, ki se znajdejo pri nas. Tudi za ravnanje z ukrajinskimi begunci. A ker je zavoženo zakonsko besedilo, o katerem sem pisal v prvem delu eseja, skoraj nemogoče popravljati, bi bilo bolj smiselno, da se namesto sedanjega pripravi nov zakon. In to tak, ki bo usklajen s Konvencijo o statusu beguncev, Evropsko konvencijo o človekovih pravicah ter domačima zakonoma s primerljivimi parametri, spisan pa tako, da ga bodo razumeli ne le uradniki, temveč tudi prevajalci, ki bodo morali njegove določbe tolmačiti revežem v njim razumljivem jeziku. Zdi se, da so se zadnje čase do enakega spoznanja dokopali tudi slovenska vlada in javna občila. V javnih občilih tako lahko beremo o neznosni birokratizaciji postopkov, vlada pa je z Uredbo o načinu zagotavljanja pravic osebam z začasno zaščito4 prihitela na pomoč ukrajinskim beguncem.
In ker potiskan papir, ki ga Evropska unija pogosto producira namesto učinkovitega spopadanja s krizo – vsa čast trenutni izjemi – sesutja utopičnega projekta ne bo preprečil, se je najbrž treba tega problema lotiti predvsem na etični in praktični ravni, ki sta edini prestali preizkus časa in izvedbe. Seveda bi bilo daleč najboljše, da bi se težave odpravilo tam, kjer so nastale, tj. v Ukrajini, da bi se dosegel pravičen mir in da bi se begunci lahko postopoma vrnili, v Sahelu pa tako, da bi se začele črpati ogromne količine vode, ki so skrite globoko pod puščavo, in da bi se tam živečim ljudem omogočilo živeti od dela njihovih lastnih rok. A ob sedanjem sebičnem kopičenju bogastva bogatih, povsem zastrupljenih mednarodnih odnosih in imperialnih blodnjah neodgovornih politikov tega še dolgo ni pričakovati, zato je treba najti praktične in hitre rešitve. Naj jih naštejem:
Občutek moje nemoči ob tem, kar jo je doletelo, utopljeni kurdski deklici ni prav nič koristil. A globoko me je sram, da se je to sploh lahko zgodilo in da svet, ki mu pripadam, ni bil sposoben bolj hitrega in bolj učinkovitega odgovora. Še zlasti pa me preveva stud ob floskulah o človekovih pravicah in vzvišenem odvračanju od stvarnih rešitev, ki so sicer manj bleščeče, zato pa ohranjajo življenja. Nič čudnega ne bi bilo, če bi se Abram, da se izogne sedanji izkušnji – ki nas je vse spremenila – naši dolini šentflorjanski raje izognil, saj smo jo tudi sami doslej zmerjali z besedami, da je »Zlovenija« celo v odnosu do lastnih ljudi.
Viri:
1 Fortuna, S.: Esej o begunstvu – Kaj neki bi rekel starodavni Abram? (1. del), Odvetnik št. 1 (104) – pomlad 2022.
2 Abram je starejše ime za Abrahama (arab. Ibrahim), ki je živel v kaldejskem Uru okoli leta 1850 pr. n. št. Velja za prvega znanega migranta hebrejsko-krščanskoislamskega sveta, ki je po islamski tradiciji bežal iz Ura, ker je politeizem zamenjal z monoteizmom.
3 Ur. l. RS, št. 16/17.
4 Ur. l. RS, št. 42/22.
5 Orožništvo (s tujko žandarmerija) je oborožena formacija, ki je nekako med policijo in vojsko in ki ji je naložena skrb za javni red in mir.
6 Lex Dukagjini (ali s polnim imenom Kanon Lekë Dukadjinija) je albansko običajno pravo (ki mu včasih dajejo prednost pred uzakonjenim).
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki