Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Proračunsko načrtovanje, ki vključuje vidik spola

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
AVTOR
Diamanta Vito, magistra javne uprave, doktorska kandidatka na Fakulteti za upravo Univerze v Ljubljani in Iztok Rakar, univerzitetni diplomirani pravnik, doktor pravnih znanosti, docent na Fakulteti za upravo Univerze v Ljubljani
Datum
13.06.2023
Rubrika
Članki
Pravna podlaga
ni določena
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
Proračunsko načrtovanje, ki vključuje vidik spola  (angl. Gender Budgeting / Gender Responsive Budgeting – GRB) je izraz, ki se uporablja za različna orodja, tehnike in sisteme, katerih cilj je vključiti vidik enakosti spolov v proračunske postopke.
BESEDILO

Proračunsko načrtovanje, ki vključuje vidik spola [1] (angl. Gender Budgeting / Gender Responsive Budgeting – GRB) je izraz, ki se uporablja za različna orodja, tehnike in sisteme, katerih cilj je vključiti vidik enakosti spolov v proračunske postopke. Uporablja se za ugotovljanje neenakosti, na katerih podlagi lahko z oblikovanjem politik, dodeljevanjem finančnih sredstev in izboljšanjem mehanizmov, ki so jih povzročili, spodbujamo učinkovito vključevanje vidika spola v oblikovanje politik. Metodologija GRB zahteva znanje in spretnosti na področju enakosti spolov, proračunskega načrtovanja in proračunskih procesov, kar je v javni upravi redko prisotno. Vendar pa ne obstaja standardni model načrtovanja proračuna, ki vključuje vidik spola oziroma »univerzalni model«, ki bi olajšal prevzemanje in izvajanje metodologije, temveč sta enakost spolov in enakost možnosti glavna stebra, ki vodita celoten proces oblikovanja in izvajanja politik in proračunov na podlagi enakosti spolov.

Od leta 2000 so oblasti na različnih ravneh začele z uvajanjem proračunskega načrtovanja, ki vključuje vidik spola, kot delom procesa vključevanja načela enakosti spolov v svoje politike in programe, s čimer so pripoznali različnost vpliva javnih proračunov na ženske in moške. Države Zahodnega Balkana (ZB) so si začele prizadevati za doseganje enakosti spolov v pristopnem procesu k EU. Pobude za GRB so v državah ZB na nacionalni ravni uvedli zunanji dejavniki od približno leta 2005 dalje kot bogato orodje za analize stanja in kot enega redkih instrumentov za izvajanje, ki lahko zagotovi informacije, ki omogočajo boljše odločanje o tem, kako naj se izvajajo in financirajo politike in prednostne naloge, da se doseže cilj enakosti spolov.

Izvajanje GRB na lokalni ravni je sicer v državah ZB omejeno, čeprav sta vzpostavljena tako pravni okvir o enakosti spolov kot mehanizmi za njegovo uveljavitev in je bil GRB uveden in omogočen s strani zunanjih dejavnikov (mednarodne organizacije in donatorji).

Albanija je omenjena kot ena od držav, kjer se je izvajanje GRB od leta 2008 razvijalo v pričakovani smeri (vsaj na nacionalni ravni) zaradi reforme sistema proračunskega procesa v programsko zasnovan proračun in odobritve nacionalne strategije za enakost spolov 2007–2010. Leta 2017 je bil sprejet zakon o lokalnih javnih financah, ki je odprl pot učinkoviti vključitvi GRB v vse faze cikla upravljanja lokalnih javnih financ (srednjeročno in letno načrtovanje proračuna, spremljanje in poročanje, vrednotenje in revizija) s strani enot lokalne samouprave. S tem je bil ustvarjen ustrezen pravni okvir za njeno izvajanje na lokalni ravni, ki pa je še vedno na razpotju in predstavlja izziv.

Empirično je bila analizirana pobuda za GRB in spremljani koraki njenega izvajanja v občini Patos. Raziskava se je začela z analizo dokumentov (sekundarnih podatkov), uradnih poročil, srednjeročnih in letnih proračunskih dokumentov, javnih izjav, ki so na voljo v javni domeni (spletna stran samoupravne lokalne skupnosti). Analizi so sledili polstrukturirani intervjuji z notranjim tehničnim osebjem, ki je vodilo projekt, in intervju z nacionalnim svetovalcem Združenih narodov (UN Women Albania) za GRB in javnofinančni menedžment. Rezultati raziskave kažejo, da je bil obseg izvedenih ukrepov GRB omejen. Zakonske in politične obveznosti, ki se odražajo v zakonu in ustreznem okviru, ki je vzpostavljen v Albaniji, so pomembni predpogoji za uspešno institucionalizacijo GRB, vendar to, da jih imamo, še ne pomeni, da se bodo spoštovale in učinkovito vplivale na okvir oblikovanja politik. Pobude za GRB lahko vključujejo številne zainteresirane strani znotraj in zunaj oblasti. Deležniki znotraj oblasti so ministrstva za finance in načrtovanje, organi za enakost spolov, sektorska ministrstva, lokalne oblasti in parlament. Deležniki zunaj oblasti so ženske organizacije in organizacije, ki si prizadevajo za enakost spolov, druge skupine civilne družbe in akademski krogi. Vsak od njih ima drugačno vlogo, zato se lahko razlikujejo tudi zmogljivosti, potrebne za izvajanje GRB.

Izvajanje GRB je odvisno od razpoložljivosti strokovnega znanja in izkušenj, ki segajo na področje spola, javnih financ in sistemov upravljanja, sektorskih vprašanj in drugih področij, povezanih s storitvami, ki se izvajajo na lokalni ravni. Potrebno je tudi strokovno znanje v zvezi z orodji, praksami in strategijami GRB, ki so bile razvite v preteklih letih, ustrezni institucionalni mehanizmi pa lahko pomagajo pri zagotavljanju usklajenega delovanja akterjev in zagotavljajo prostor za pripravo skupnih predlogov na podlagi zmogljivosti in odgovornosti vsakega od njih. Pobude za GRB ne smejo biti enkratni posegi ali postati psevdodejavnosti. Študija primera je pokazala, da mora lokalna oblast »posvojiti« proces načrtovanja proračuna, ki vključuje vidik spolov in mora postati del njene rutine, zlasti če je v skladu z zakonskimi zahtevami kontekstualiziran na lokalni ravni in povezan s procesom oblikovanja programskega proračuna.



[1] Članek je pripravljen na podlagi daljšega znanstvenega prispevka Diamanta Vito, Iztok Rakar: Proračunsko načrtovanje, ki vključuje vidik spola: koncept, razvoj na Zahodnem Balkanu in primer občine Patos, ki bo objavljen v reviji Javna uprava, št. 1-2/2023.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window