Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Obdavčitev nepremičnin Katoliške cerkve in drugih verskih skupnosti

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
AVTOR
Sebastijan Valentan, magister kanonskopravnih znanosti, doktorand kanonskega prava na Pravni fakulteti Papeške univerze Santa Croce v Rimu, sodelavec Inštituta za kanonskopravne vede pri Katedri za cerkveno pravo Teološke fakultete Univerze v Ljubljani
Datum
12.03.2019
Rubrika
Članki
Avtor fotografij
Maksimilijan Krautič
Pravna podlaga
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
Na spletu je zaokrožilo delovno gradivo Ministrstva za finance (Dokument MF), ki ga je oktobra 2018 pripravil Direktorat za sistem davčnih, carinskih in drugih javnih prihodkov, vsebuje pa strokovne predloge za prenovo sistema obdavčitve nepremičnin v Republiki Sloveniji.
BESEDILO

Na spletu je zaokrožilo delovno gradivo Ministrstva za finance (Dokument MF), ki ga je oktobra 2018 pripravil Direktorat za sistem davčnih, carinskih in drugih javnih prihodkov, vsebuje pa strokovne predloge za prenovo sistema obdavčitve nepremičnin v Republiki Sloveniji. Gre torej za pripravo novega zakona o davku na nepremičnine, ki bi zajel tudi nepremičnine v lasti Katoliške cerkve in drugih verskih skupnosti.

1. Davčna obravnava verskih skupnosti po mnenju MOP in MF

Dokument MF omenja oprostitve za sakralne objekte in izpostavlja, da »je potrebno upoštevati, da iz ustavnopravnega položaja verskih skupnosti v ničemer ne izhaja dolžnost države, da bi pri svoji ustavno določeni nalogi predpisovanja davkov (146. in 147. člen Ustave RS) morala iz obdavčitve izvzeti premoženje združenj, ki zasledujejo teistična prepričanja, torej verskih skupnosti, [prav] tako pa pravica do ugodnejšega davčnega položaja verskih skupnosti ne izhaja iz 9. člena Evropske konvencije o človekovih pravicah«. Dokument MF dopušča možnost države, da ta predpiše posebno ureditev davčne obravnave verskih skupnosti, vendar pa morajo biti vse rešitve v skladu s pravnim redom Republike Slovenije, zlasti z načelom enake obravnave zavezancev v enakem položaju iz 14. člena Ustave RS. Ministrstvo, ki je bilo leta 1991 pristojno za odmero nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ) (danes je to Ministrstvo za okolje in prostor), je pojasnilo, da se med stavbe za opravljanje verske dejavnosti, ki so oproščene NUSZ, štejejo: cerkve, kapele, župnišča, kaplanije, škofijski prostori, semenišča, verske šole, samostani, pa tudi stanovanjski prostori v teh stavbah, razen če se oddajajo v najem. MF v omenjenem dokumentu opozarja, da je treba pri sakralnih objektih »ločiti tiste, ki so dejansko v splošni (javni) rabi, od tistih, ki to niso. Poleg tega je treba ločiti objekte, ki so namenjeni verskim obredom, od vse[h] [pre]ostalih »spremljajočih« stavb, ki jih uporabljajo verske skupnosti za druge aktivnosti«.

2. Odziv Slovenske škofovske konference

Na nameravano uvedbo novega davka na nepremičnine v lasti Katoliške cerkve se je odzvala Slovenska škofovska konferenca (SŠK), ki je izrazila pričakovanje, da bodo cerkvene nepremičnine, v katerih se opravlja verska dejavnost, ostale neobdavčene, že sedaj pa Cerkev plačuje NUSZ za tiste objekte, v katerih se opravljajo druge dejavnosti. Ker gre v Sloveniji za prostovoljen in nedržavni sistem financiranja cerkva in drugih verskih skupnosti, je po stališču SŠK »vsakršna ukinitev davčnih oprostitev in olajšav oziroma naložitev davčnega bremena hud poseg v kolektivni vidik svobode veroizpovedi.« SŠK je sporočila tudi, da bo v primeru nove obdavčitve o tem seznanila Sveti sedež.[1]

Celoten članek je dostopen za naročnike!


[1] Glej tudi David Kraner: Zakaj naj Cerkev plačuje davke, v: Sobotna priloga, 10. november 2018, str. 31.

[2] Ur. l. RS, št. 13/04.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window