Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Ob Dnevu Evrope 2. mesto ljubljanske Pravne fakultete na CEEMC

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
AVTOR
Ana Vlahek, univerzitetna diplomirana pravnica, doktorica pravnih znanosti, izredna profesorica na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani in Sara Ermenc, magistra prava, odvetniška pripravnica v odvetniški pisarni Rojs, Peljhan, Prelesnik in partnerji
Datum
18.05.2021
Rubrika
Članki
Pravna podlaga
ni določena
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
Med 7. in 9. majem 2021 je potekalo regionalno tekmovanje iz poznavanja prava Evropske unije CEEMC – Central and Eastern European Moot Competition, kjer je ekipa Pravne fakultete Univerze v Ljubljani v sestavi dodiplomskih študentov Nike Grošelj in Walterja Maja Vidmarja ter podiplomskih študentk Tjaše Kalin in Maruše Juhant zasedla ekipno 2. mesto, članica ekipe Tjaša Kalin pa je prejela tudi individualno nagrado za govorko.
BESEDILO
Med 7. in 9. majem 2021 je potekalo regionalno tekmovanje iz poznavanja prava Evropske unije CEEMC – Central and Eastern European Moot Competition, kjer je ekipa Pravne fakultete Univerze v Ljubljani v sestavi dodiplomskih študentov Nike Grošelj in Walterja Maja Vidmarja ter podiplomskih študentk Tjaše Kalin in Maruše Juhant zasedla ekipno 2. mesto, članica ekipe Tjaša Kalin pa je prejela tudi individualno nagrado za govorko.

Tekmovanje CEEMC od leta 1995 dalje organizira British Law Centre v okviru dobrodelne izobraževalne ustanove Juris Angliae Scientia Ltd pod pokroviteljstvom Sodišča EU in Centra za evropske pravne študije Univerze v Cambridge-u. CEEMC tekmovanja se Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani na pobudo akad. zasl. prof. dr. dr. h.c. Janeza Kranjca udeležuje od leta 1999 in na njem niza odlične rezultate (npr. 1. mesto v letih 2003, 2012, 2014 in 2015, 2. mesto v letih 2004 in 2021, 3. mesto v letih 2005 in 2017 ter več nagrad za najboljšega govornika in najboljši memorandum), leta 2000 pa je fakulteta tekmovanje tudi gostila.

CEEMC simulira postopek predhodnega odločanja na Sodišču EU. Osrednji temi letošnjega tekmovanja sta bili javno naročanje v EU ter s tem povezano vlaganje tožb proti Evropski komisiji na nacionalnih sodiščih in izpodbijanje njenih aktov. Primer je osvetlil vprašanja položaja gospodarskih subjektov znotraj EU, še posebej v razmerju do institucij EU. Vprašanja so med drugim problematizirala avtonomijo gospodarskih subjektov pri sklepanju podizvajalskih pogodb, (ne)zavezujočo naravo pravil javnega naročanja v primeru zasebnih gospodarskih subjektov in pravno varstvo, ki ga imajo gospodarske družbe znotraj EU. Dodaten izziv pa so tekmovalcem predstavljala tudi procesna vprašanja in zank polno dejansko stanje primera. Posebnost tekmovanja CEEMC je, da imajo tekmovalci – s ciljem vsem ekipam zagotoviti enake možnosti – omejeno, v naprej pripravljeno literaturo in sodno prakso za kovanje svojih argumentov, kar je za tekmovalce, ki so vešči pravnega raziskovanja, pogosto ovira pri pripravi argumentov in referenc zanje.

Ekipa Pravne fakultete Univerze v Ljubljani je pod vodstvom nekdanjih uspešnih tekmovalk na CEEMC oz. ELMC izr. prof. dr. Ane Vlahek, Sare Ermenc in Hane Palčič Vilfan s pripravami pričela konec januarja ob objavi primera. Nato je do konca aprila pisala memoranduma v angleškem jeziku za obe stranki v postopku (Evropsko komisijo v vlogi toženca in gospodarsko družbo – sopogodbenico Evropske komisije v vlogi tožnika), ob Dnevu Evrope pa se je tekmovanje zaključilo z ustnimi nastopi pred sodniki in t. i. AG-ji (advocate general, tj. generalni pravobranilec) na Sodišču, sodniki na Splošnem sodišču in drugimi strokovnjaki prava EU. V pandemičnih razmerah, zaradi katerih je tekmovanje lansko leto odpadlo, so se organizatorji letos tekmovanje odločili v celoti izvesti preko spleta. To pravzaprav ni bilo nič nenavadnega, saj tudi obravnave pred Sodiščem EU že dobro leto potekajo na enak način. Ker je bila letošnja izvedba tekmovanja spletna, je bilo treba tudi ustne nastope temu ustrezno prilagoditi. Člani ljubljanske ekipe zaradi epidemičnih razmer v času izvedbe tekmovanja niso bili fizično skupaj, a so kljub temu dokazali, da je lahko tudi v takih okoliščinah ekipni duh izjemno močan. Veščine nastopanja v vlogi pravnega zagovornika, ki so jih študentje pridobili med tekmovanjem, nesporno pripomorejo h kakovosti bodočih odvetniških in sodniških pripravnikov. Poleg pravnega pisanja in raziskovanja, ki ga je ekipa vadila v angleškem jeziku, so se tekmovalci naučili ovreči tudi argumentacijo nasprotne stranke ter njihove morebitne slabo predstavljene argumente obrniti v svoj prid. Hkrati so morali biti sposobni ves čas slediti vprašanjem sodnikov in navedbam nasprotne stranke na enak način, kot se odvija praktično vsak narok za glavno obravnavo v katerem koli sodnem postopku.

Tekmovanja so se poleg ljubljanske udeležile še naslednje univerze (navedeno v angleščini, kot so sodelovale na tekmovanju): University of Zagreb, Masaryk University Brno, Comenius University, University of Warsaw, Charles University, St Kliment Ohridski University of Sofia, West University of Timisoara, Tbilisi State University & Free University Tbilisi,Taras Shevchenko National University of Kyiv, Kyiv Mohyla Academy, Free University Tbilisi in Kutafin Moscow State Law University. Ekipa Pravne fakultete Univerze v Ljubljani se je v izločilnih bojih najprej pomerila z ekipama iz Moskve in Kijeva (enkrat kot tožeča in enkrat kot tožena stranka), v polfinalu pa še z ekipama iz Zagreba in Tbilisija (prav tako v vlogi obeh strank). Z mešano ekipo univerz iz Tbilisija se je v vlogi tožene stranke ekipa Pravne fakultete Univerze v Ljubljani spopadla tudi v finalu.

Z doseženim 2. mestom in nagrado za govornico Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani nadaljuje z nizanjem odličnih uspehov na CEEMC in drugih tekmovanjih iz poznavanja prava EU ter s tem utrjuje svoj ugled na mednarodnih študentskih tekmovanjih in v pravni akademski skupnosti.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window