Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Zaslišanje mladoletnega storilca kaznivega dejanja v Hiši za otroke

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
AVTOR
Zoran Stankić Rupnik, odvetnik v Ljubljani
Datum
18.06.2024
Rubrika
Članki
Pravna podlaga
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
Namen Zakona o zaščiti otrok v kazenskem postopku in njihovi celostni obravnavi v hiši za otroke (ZZOKPOHO) je zagotavljanje največjih koristi otroka, zato določa način in pogoje celostne obravnave mladoletnih oškodovancev in prič v predkazenskem in kazenskem postopku, in sicer glede določenih kaznivih dejanj, v javnem zavodu Hiša za otroke. Gre za celostno obravnavo otroka v skladu s standardi modela Barnahus.
BESEDILO
Namen Zakona o zaščiti otrok v kazenskem postopku in njihovi celostni obravnavi v hiši za otroke (ZZOKPOHO)1 je zagotavljanje največjih koristi otroka, zato določa način in pogoje celostne obravnave mladoletnih oškodovancev in prič v predkazenskem in kazenskem postopku, in sicer glede določenih kaznivih dejanj, v javnem zavodu Hiša za otroke.2 Gre za celostno obravnavo otroka v skladu s standardi modela Barnahus.
Naša ureditev ima tudi posebnost, ki je druge države, ki imajo Hišo za otroke, ne poznajo. Gre za drugi odstavek 1. člena ZZOKPOHO, ki določa, da se zaradi zagotavljanja največjih koristi otroka lahko pod pogoji, ki jih določa ta zakon, celostna obravnava zagotovi tudi otroku, ki je oškodovanec ali priča drugega kaznivega dejanja, ob smiselni uporabi zakona pa tudi mladoletniku, ki še ni star osemnajst let in zoper katerega teče predkazenski ali kazenski postopek.

V skladu s 43. členom ZZOKPOHO bo Hiša za otroke s 1. majem 2024 začela izvajati celostno obravnavo mladoletnih storilcev kaznivih dejanj. Forenzični intervju z mladoletnim storilcem kaznivega dejanja se bo opravil drugače, kot se opravi z otrokom, ki je žrtev ali priča kaznivega dejanja.

Pomembno vprašanje je, kateri mladoletni storilci kaznivega dejanja bodo zaslišani v Hiši za otroke. To bo odvisno predvsem od okoliščin kaznivega dejanja, teže kaznivega dejanja in osebnih okoliščin mladoletnika. Gre za primere, ki bodo zahtevali posebno varstvo mladoletnega storilca kaznivega dejanja. Vsekakor bo mladoletnik zaslišan v Hiši za otroke, če je bil tudi sam žrtev kaznivega dejanja ali priča nekega hudega kaznivega dejanja. Gre za primere, ko je treba mladoletniku zagotoviti, da bo zaslišan v varnem in prijaznem okolju, kjer mu bo po zaslišanju takoj omogočena psihosocialna podpora, če jo bo potreboval. Naloga zagovornika je, da z mladoletnikom vzpostavi zaupen odnos, saj bo le tako prišel do informacij, na podlagi katerih bo lahko na sodišče podal predlog, da se mladoletnik zasliši v Hiši za otroke.

Tudi v primeru celostne obravnave mladoletnika v Hiši za otroke je mladoletnika na zaslišanje treba pripraviti. Naloga zagovornika je, da mu razloži, kje bo zaslišan, kdo ga bo zaslišal, kdo je lahko z njim v sobi, v kateri bo zaslišan, kdo bo v drugem prostoru spremljal njegovo zaslišanje in kakšne podpore bo deležen po zaslišanju. Menim, da mladoletnika ni treba pred zaslišanjem povabiti v Hišo za otroke, da si ogleda prostore, razen v primeru, če bi to terjale posebne koristi mladoletnika. Dovolj je, da mu zagovornik opiše Hišo za otroke in potek zaslišanja. Na dan zaslišanja bi mladoletnik in zagovornik kakšne pol ure prej skupaj prišla v Hišo za otroke, da si jo mladoletnik lahko ogleda in spozna svetovalca oziroma svetovalko otroka (v nadaljevanju svetovalka), ki ga bo spremljala ves čas. Svetovalka bo mladoletnika v Hiši za otroke sprejela, ga pospremila do sobe, v kateri se bo izvedlo njegovo zaslišanje, in ga po njem pričakala pred vrati te sobe.

Mladoletniku se vabilo na zaslišanje ne vroča osebno v Hiši za otroke, kot otrokom, ki so žrtve ali priče kaznivega dejanja. Vabilo mu vroči sodišče.

Tudi ko gre za zaslišanje mladoletnika, se to začne samo na podlagi odredbe sodišča. V odredbi sodišče določi datum pripravljalnega sestanka in datum zaslišanja mladoletnika. Predlog za zaslišanje v Hiši za otroke lahko poda tožilec, zagovornik mladoletnika, mladoletnik sam ali sodišče po uradni dolžnosti. Sodišče tudi v primeru zaslišanja mladoletnika presodi, ali je v mladoletnikovo največjo korist, da se mu zagotovi celostna obravnava v Hiši za otroke, in sicer to presojo naredi po predhodno pridobljenem mnenju Hiše za otroke. Sodišče v odredbi navede, da se zaslišanje mladoletnika zaupa Hiši za otroke, da zavod določi strokovnjaka, ki bo opravil zaslišanje (v nadaljevanju strokovnjak za zaslišanje), da se Hiši za otroke zagotovi prepis kazenskega spisa, prav tako navede dejstva in okoliščine, glede katerih je mladoletnika treba zaslišati.

Pripravljalni sestanek bi moral voditi sodnik za mladoletnike, tako kot bi moral voditi pripravljalni postopek. Na pripravljalnem sestanku se udeleženci izjavijo o dejstvih in okoliščinah, ki so pomembne za izvedbo zaslišanja, pri čemer je vedno treba paziti na mladoletnikovo pravico, da se ne zagovarja, in tudi na domnevo nedolžnosti. Ker gre za zaslišanje mladoletnega storilca, udeleženci ne postavijo vprašanj že na pripravljalnem sestanku, lahko pa na primer zagovornik in tožilec že prej pošljeta vprašanja sodniku. Na pripravljalnem sestanku se udeleženci izjavijo tudi o načinu izvedbe mladoletnikovega zaslišanja. O poteku pripravljalnega postopka se vodi zapisnik v skladu z Zakonom o kazenskem postopku.

V prostoru, v katerem se izvede zaslišanje, je vedno prisoten tudi zagovornik. Če bo zagovornik pri posameznem vprašanju podal ugovor, bo sodnik to slišal, in potem lahko sodnik o svoji odločitvi glede ugovora obvesti strokovnjaka. Menim, da sodišče lahko dovoli, da je v tem prostoru prisoten tudi starš ali oseba, ki ji mladoletnik zaupa, vendar se je treba na pripravljalnem sestanku dogovoriti, da bi bil starš oziroma oseba, ki ji mladoletnik zaupa, v prostoru, kjer sta sodnik in tožilec in kjer lahko zaslišanje spremlja preko zaslona v tej sobi. Taka rešitev je ustrezna zato, ker v sobah za zaslišanje ni dovolj prostora, da bi poleg zagovornika lahko bila prisotna še druga oseba. Tako bi se navzočnost drugih oseb, do navzočnosti katerih ima mladoletnik pravico, zagotovila v ločenem prostoru s pomočjo zvočne in slikovne povezave, kar bi se mladoletniku ustrezno pojasnilo.

Zaslišanje mladoletnika opravi strokovnjak za zaslišanje, ki sledi izhodiščem, obravnavanim na pripravljalnem sestanku. Ker vseh vprašanj ni mogoče postaviti vnaprej, imajo udeleženci pravico predlagati, da se mladoletniku postavijo določena dodatna vprašanja ali raziščejo dodatne okoliščine. Sodnik odloči o tem, ali se dovoli dodatno vprašanje, in če se, ga posreduje strokovnjaku za zaslišanje, ki mladoletnika glede tega vprašanja na primeren način dodatno zasliši. Tako kot pri zaslišanju otroka, ki je žrtev ali priča kaznivega dejanja, bi morali tudi takrat, ko gre za zaslišanje mladoletnika, glede dodatnih vprašanj narediti odmor in povabiti strokovnjaka za zaslišanje ter zagovornika v prostor, kjer so prisotni udeleženci, da se razčisti, katera dodatna vprašanja se želijo postaviti mladoletniku in čemu se sledi s temi vprašanji, da bo strokovnjak za zaslišanje vprašanja lahko postavil na primeren način. Mladoletniku se sme predstaviti izjave drugih in listine iz spisa.

Strokovnjak za zaslišanje še pred vstopom mladoletnika v sobo za zaslišanje pove, kateri dan je in koliko je ura. Ko mladoletnik vstopi v sobo za zaslišanje, strokovnjak za zaslišanje mladoletnika pozdravi in se mu predstavi ter pove, kakšna je njegova naloga. Mladoletniku razloži, da so v tej sobi kamere in mikrofoni. Pove mu, da njun pogovor poslušajo tudi drugi ljudje, ki bodo mogoče postavili tudi kakšno dodatno vprašanje. Mladoletniku se lahko razloži, kdo so ti ljudje v drugi sobi. Da se mladoletnik razbremeni in sprosti, strokovnjak za zaslišanje lahko pogovor začne tako, da mladoletnik pove kaj o sebi, kar ni povezano s kaznivim dejanjem. Gre za vzpostavljanje odnosa s pogovorom o temah, ljubih mladoletniku, če so strokovnjaku za zaslišanje znane. Te so mu običajno znane, če je v spisu dobro poročilo centra za socialno delo ali individualna ocena mladoletnika. Nato mora strokovnjak za zaslišanje mladoletnika seznaniti s pravnim poukom, in sicer se ga pouči:

  • da se mora na vabila sodišča odzvati in priti tja, kamor je vabljen, ter takoj sporočiti vsako spremembo naslova ali nameravano spremembo bivališča, sicer je zoper njega lahko odrejena prisilna privedba, razpisana tiralica ali odrejen pripor;
  • da mora sodišče o njegovih pravicah čim prej obvestiti tudi njegove starše ali skrbnika;
  • da ima pravico do pomoči zagovornika;
  • da ima pravico do varstva zasebnosti;
  • da ima pravico, da ga v postopku spremljajo starši ali skrbnik;
  • da ima pravico do brezplačne pravne pomoči;
  • da naj pazljivo spremlja potek zaslišanja in da sme navajati dejstva ter predlagati dokaze v svojo obrambo.

Strokovnjak za zaslišanje mladoletniku prebere predlog za izrek vzgojnega ukrepa ali ga smiselno povzame na mladoletniku razumljiv način.

Če se bo mladoletnik zagovarjal, se začne zaslišanje. Če se ne bo zagovarjal, se opravi samo pogovor glede njegovih osebnih okoliščin.

Po koncu zaslišanja svetovalka mladoletniku nudi psihosocialno pomoč. Psihosocialna pomoč traja šest mesecev od začetka obravnave, tudi če mladoletnik v tem času dopolni 18 let. Če svetovalka oceni, da mladoletnik potrebuje nadaljnjo obravnavo, ga usmeri na ustrezne institucije zunaj Hiše za otroke. Svetovalka nadaljuje obravnavo mladoletnika v Hiši za otroke tudi po poteku šestih mesecev, vse dokler mladoletniku ni zunaj Hiše za otroke zagotovljena ustrezna pomoč. V krizno podporo in psihosocialno pomoč se mladoletnik vključi prostovoljno. Za mladoletnika, mlajšega od 15 let, poda soglasje za vključitev v krizno podporo in psihosocialno pomoč njegov zakoniti zastopnik.

Če bi šlo za pridržanje mladoletnika in če bi obstajali tehtni razlogi za njegovo zaslišanje v Hiši za otroke, menim, da bi se to dalo izvesti, če bi se takoj za pripravljalnim sestankom opravilo tudi zaslišanje.

Tudi v zvezi z zaslišanjem mladoletnika v Hiši za otroke se bodo na začetku zagotovo pojavila nova vprašanja in dileme, ki se jih bo moralo reševati. Na ta način se bo izoblikovala praksa glede zaslišanja mladoletnika v Hiši za otroke, ki bo v njegovo največjo korist, ne da bi bile prizadete njegove pravice.
Namen takega pristopa je, da se v posebnih primerih mladoletniku omogoči zaslišanje v Hiši za otroke, predvsem takrat, ko mladoletnik potrebuje psihosocialno podporo. Pomembno je, da vsi udeleženci postopka delujejo v mladoletnikovo največjo korist, da se mu pomaga, če pomoč potrebuje, in da se odpravijo vzroki, zaradi katerih je kaznivo dejanje storil.


1 Ur. l. RS, št. 54/21.

2 https://www.hisa-za-otroke.si/.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window