Portal TFL

TFL Vsebine / Odločitve Ustavnega sodišča

U-I-834/21 - Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije (Uradni list RS, št. 69/11 – uradno prečiščeno besedilo in 158/20) (ZIntPK), 37. čl., 3...

OPOMBA US RS
¤
OPRAVILNA ŠTEVILKA
U-I-834/21
VRSTA ZADEVE
ocena ustavnosti in zakonitosti predpisov in drugih splošnih aktov
INTERNA OZNAKA
US33750
GESLA
1.2.51.3.3 - Ustavno sodstvo - Vrste vlog - Aktivna legitimacija v postopku pred Ustavnim sodiščem - Predlagatelj - Državni svet. 1.5.51.1.13.1 - Ustavno sodstvo - Odločbe - Vrste odločitev Ustavnega sodišča - V postopku abstraktne presoje - Ugotovitev, da je predpis skladen - Z ustavo. 3.12 - Splošna načela - Jasnost in natančnost pravnih določb. 5.2 - Temeljne pravice - Enakost (14.2). 3.4 - Splošna načela - Delitev oblasti.
NAPADENI AKT
Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije (Uradni list RS, št. 69/11 – uradno prečiščeno besedilo in 158/20) (ZIntPK), 37. čl., 38. čl., 39. čl., 40. čl.
OBJAVA
IZDAJATELJ
Ustavno sodišče RS
VRSTA AKTA
zakon
VRSTA ODLOČITVE
odločba
VRSTA REŠITVE
ugotovitev – ni v neskladju z Ustavo/zakonom
IZREK
Členi 37 do 40 Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (Uradni list RS, št. 69/11 – uradno prečiščeno besedilo in 158/20) niso v neskladju z Ustavo.
EVIDENČNI STAVEK
Nedoločni pravni pojmi so pojmi, ki jih na abstraktni ravni ni mogoče v celoti opredeliti, vendar pa se da njihovo vsebino določiti v konkretnih primerih, glede na pravno upoštevne okoliščine. V skladu z ustaljeno ustavnosodno presojo uporaba nedoločnih pravnih pojmov v predpisih sama po sebi ni v neskladju z Ustavo. Stopnja nedoločnosti pa ne sme biti previsoka. V primeru uporabe pravne norme, ki vsebuje nedoločni pravni pojem, mora najprej pristojni organ z uporabo ustaljenih metod razlage pravnih norm nedoločnemu pravnemu pojmu dati vsebino, ki je skladna z Ustavo in zakonom. Ta vsebina se lahko v celoti ugotovi šele v vsakem posameznem primeru, glede na vse konkretne okoliščine, ki so pravno upoštevne. To pa ne daje podlage organu za kakršno koli arbitrarno odločanje. Iz splošnega načela enakosti izhaja tudi zahteva, da zakonodajalec v bistvenem različne položaje ureja različno. Temeljna predpostavka za kršitev načela enakosti je, da sploh gre za v bistvenem enake oziroma v bistvenem različne položaje. Za presojo o tem, katere podobnosti in razlike v položajih so bistvene, je treba izhajati iz predmeta pravnega urejanja. Pravila, ki določajo preprečevanje nasprotja interesov, morajo veljati za celoten javni sektor in za vse položaje, ki zadevajo opravljanje javnih funkcij oziroma javnih nalog. Njihov glavni namen je zagotavljati elemente pravne države, krepiti zaupanje javnosti v delovanje državnih organov in omogočati dodatno preglednost v vseh javnih zadevah. Vsebina nasprotja interesov zato ne more biti v odločilnem delu odvisna le od položaja določene osebe v strukturi javnega sektorja. Za nasprotje interesov ni bistveno, na kakšen način oziroma v kakšni obliki se izvajajo javne naloge.

Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.

Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.

PRIJAVA

ŠE NISTE UPORABNIK PORTALA TFL?

Dobra novice! Portal TFL je za nove uporabnike pripravil poseben brezplačen dostop do vsebin portala Tax-FinLex, da ga lahko preizkusite. Brezplačna registracija vam omogoča:

  • Vpogled v 7 dokumentov
  • Prejemanje e-dnevnika Lex-Novice
  • Prejemanje e-tednika TFL Glasnik
Pripravljam TFL AI...
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window