Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Štrekljeva zbirka

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
AVTOR
Stanislav Fortuna
Datum
19.10.2021
Rubrika
Tema tedna
Pravna podlaga
ni določena
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
Pred nedavnim sem brskal po Štrekljevi zbirki slovenskih narodnih pesmi in na prvem listu prve knjige opazil nenavadno posvetilo: »7. 5. 1979–25. 5. 1982«, datum zapisa posvetila in podpis. Takoj sem se spomnil, kaj posvetilo pomeni. Prvi datum označuje datum prometne nezgode, drugi pa datum sodne zmage.
BESEDILO
Pred nedavnim sem brskal po Štrekljevi1 zbirki slovenskih narodnih pesmi in na prvem listu prve knjige opazil nenavadno posvetilo: »7. 5. 1979–25. 5. 1982«, datum zapisa posvetila in podpis. Takoj sem se spomnil, kaj posvetilo pomeni. Prvi datum označuje datum prometne nezgode, drugi pa datum sodne zmage.

In ko sem šel s spominom nazaj, sem se spomnil brhkega dekleta, ki je k meni – 40-letnemu odvetniku – privedlo svojega zaročenca, morda že tudi moža (kar za zgodbo pravzaprav ni pomembno), ki je potreboval pravno pomoč. Potreboval pa jo je zaradi prometne nezgode, ki se je zgodila ravno pod Motelom Medno, na takrat glavni gorenjski cestni magistrali, ki je zdaj regionalna cesta Jesenice–Lesce–Kranj–Medvode– Ljubljana.

Mladi mož po pripovedovanju menda sploh ni maral alkohola, a takrat se je zgodila smrt v njegovi ožji družini, ki ga je zelo prizadela. Tako je naneslo, da je nekaj malega popil, ne vedoč, da bo prav zaradi smrti moral še istega dne voziti. Ni popil mnogo, a ravno čez zakonsko mejo.

In tako je s svojim fičkom2 po gorenjski cesti vozil proti Ljubljani prav takrat, ko je v nasprotni smeri vozil službeni Mercedes z zelo visokim republiškim funkcionarjem,3 ki je bil namenjen na Brdo k predsedniku Titu. Fičo je nemoteno prevozil nadvoz nad gorenjsko železnico, ovinka pod Motelom Medno pa kljub precej zmerni hitrosti ni več zvozil, marveč ga je zaneslo v nasproti vozeč Mercedes. Resneje poškodovanih v nobenem vozilu ni bilo, pri obeh pa je nastala premoženjska škoda. Pri Mercedesu najbrž kar precejšnja, sicer se zadeva ne bi obravnavala kot kaznivo dejanje.

Obdolženčevega fička so odvlekli na izredni tehnični pregled, prometna milica4 je opravila svoje delo, kot je bila vajena. Morda celo temeljiteje. Ali in kako je visoki funkcionar nadaljeval svojo pot na Brdo, se ne spominjam. Če sem sploh kdaj vedel, saj ga v postopku, ki je sledil, nisem videl. Pojavil pa se je njegov šofer.

Tehnični pregled fička ni pokazal ničesar nenavadnega, razen neke majhne luknjice v enem od sprednjih koles. Seveda se javni tožilec s tem detajlom ni posebej ukvarjal, marveč je zoper obdolženca vložil obtožni predlog zaradi kaznivega dejanja ogrožanja javnega prometa, ki mu je za dobro mero pritaknil še rahlo vinjenost. K sreči mu zaradi vinjenosti ni pritaknil še eventualnega naklepa, kar je bilo v sosednji republiki tedaj zelo uveljavljena praksa.

A pri vinjenosti je bilo pač tako, da se je vzročna zveza med njo in nastankom prometne nezgode kar domnevala, če ni bilo okoliščin, ki bi izključevale vzročno zvezo. Zanikati je ni bilo mogoče, saj je bila potrjena z analizo krvi. Sklicevanje na posebne okoliščine pitja pa ne bi prineslo razbremenitve, temveč kvečjemu milejše kaznovanje. Pa še to ni bilo čisto zanesljivo, glede na to, koga je obdolženec ogrozil. S tako lahkotnimi očitki, kot so kontaminacija postopka, nedopustni dokazi, pristranskost sodnika, pa se takrat nisi smel igrati, če nisi hotel povzročiti še večje škode.

Edino upanje je bila torej tista majhna luknjica, o kateri se ni vedelo, ali je obstajala že pred trčenjem, ali pa je bila posledica trčenja. K delu sem uspel pritegniti sodnega izvedenca, ki je potem preračunaval, ali naj bi glede na vrtenje kolesa nastala pred trčenjem ali po njem, ali naj bi glede na vožnjo skozi ovinek in posledično spremembo obremenitve zračnica puščala manj ali več in ali bi to lahko v usodnem trenutku povzročilo zanašanje.

Izvedenec je res dopustil možnost, da bi do zanašanja lahko prišlo zaradi tiste luknjice, in ne zaradi vožnje pod vplivom alkohola ali kakšnega drugega vzroka, zaradi katerega bi bil obdolženec kazensko odgovoren. Obdolženec je bil zaradi pomanjkanja dokazov oproščen, v zahvalo pa mi je podaril Štrekljevo zbirko z vpisanima datumoma.


1 Karel Štrekelj (1859–1912), jezikoslovec in folklorist, avtor najpopolnejše zbirke slovenskih narodnih pesmi.

2 Fičko, fičo, fičak … se je po domače reklo osebnemu avtomobilu Zastava 750, ki so ga proizvajali v Kragujevcu po italijanski licenci za Fiat 600D.

3 »Zelo visok republiški funkcionar« je bil Milan Kučan.

4 Milica (tudi ljudska milica) se je v nekdanji Jugoslaviji reklo policiji.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window