2718. Pravilnik o pridobitvi potrdila o izpolnjevanju pogojev dobre poskusne prakse
Na podlagi petega odstavka 23. člena Zakona o fitofarmacevtskih sredstvih (Uradni list RS, št. 98/04 – uradno prečiščeno besedilo) izdaja ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
PRAVILNIK
o pridobitvi potrdila o izpolnjevanju pogojev dobre poskusne prakse
Ta pravilnik ureja pogoje za opravljanje poskusov in analiz učinkovitosti fitofarmacevtskih sredstev (v nadaljnjem besedilu: FFS) v skladu z dobro poskusno prakso, ki jih morajo izpolnjevati organizacije, ki želijo pridobiti potrdilo za opravljanje testov učinkovitosti, ki jih pri njih naročajo proizvajalci FFS z namenom izdelave dokumentacije o učinkovitosti FFS za potrebe registracije FFS, ter postopek in vsebino vloge za pridobitev potrdila o izpolnjevanju pogojev dobre poskusne prakse (v nadaljnjem besedilu: vloga).
2. člen
(dobra poskusna praksa)
Dobra poskusna praksa so pravila za testiranje FFS za namen ocene njihove biološke učinkovitosti, z namenom zagotoviti mednarodno primerljivost in zanesljivost rezultatov teh poskusov in pogoji, pod katerimi se poskuse načrtuje, organizira, izvaja, nadzoruje, beleži, izdeluje poročila o opravljenih poskusih in arhivira.
3. člen
(potrdilo o izpolnjevanju pogojev dobre poskusne prakse)
(1)
Za uradno priznavanje testov učinkovitosti za registracijo FFS mora organizacija, ki te teste opravlja, pridobiti potrdilo o izpolnjevanju s tem pravilnikom predpisanih pogojev.
(2)
Vlogo vlagatelj vloži na Fitosanitarno upravo Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: FURS). K vlogi priloži podatke in dokazila o izpolnjevanju pogojev glede prostorov, površin, kadrov, opreme, standardnih operativnih postopkov (v nadaljnjem besedilu: SOP), uporabe mednarodnih standardov pri načrtovanju in izvajanju poskusov ter načinu izdelovanja poročil o izvedenih poskusih v skladu s tem pravilnikom.
(3)
O izdaji potrdila odloči na podlagi predloženih dokumentov, terenskega ogleda in razgovora z odgovorno osebo za poskuse tričlanska komisija, sestavljena iz dveh članov FURS (enega iz oddelka za fitofarmacevtska sredstva in enega iz oddelka za zdravstveno varstvo rastlin) in enega člana Inšpektorata Republike Slovenije za kmetijstvo, gozdarstvo in hrano, ki jo imenuje predstojnik FURS za vsako posamezno vloženo vlogo.
(4)
Potrdilo se izda za obdobje petih let. FURS in organizacija, ki te teste opravlja, skleneta po pridobitvi potrdila pogodbo, s katero uredita medsebojna razmerja. Po izteku te dobe se potrdilo lahko večkrat podaljša za obdobje petih let, za vsako podaljšanje je treba predložiti vso predpisano dokumentacijo, v skladu z določbami tega pravilnika.
(5)
Po pridobitvi potrdila lahko FURS izvaja nadzorne preglede te organizacije glede izpolnjevanja pogojev iz tega pravilnika. Če se pri teh pregledih ugotovijo neskladnosti, lahko FURS potrdilo odvzame pred iztekom petih let.
Vloga se vloži na obrazcu, ki je na razpolago na spletni strani FURS: www.furs.si, oziroma ga v tiskani ali elektronski obliki FURS pošlje na zahtevo vlagatelja. Vlogi morajo biti priložene priloge v skladu s tem pravilnikom. Vsaka priloga posebej mora biti podpisana in datirana s strani vlagatelja.
Organizacija mora za pridobitev potrdila izpolnjevati naslednje splošne zahteve oziroma vlogi priložiti naslednja dokazila:
1.
Dejavnost: Vlagatelj mora biti registriran za izvajanje kmetijske dejavnosti oziroma raziskovalne dejavnosti na področju kmetijstva, kar FURS preveri v Sodnem registru.
2.
Reference: Vlagatelj ima reference s področja zdravstvenega varstva rastlin in s področja FFS (npr. reference s področja testiranja FFS v poljskih poskusih, opazovalno napovedovalne službe in aplikacije FFS). Kot dokazilo se k vlogi priložijo poročila o opravljanju dejavnostih s teh področij v preteklih petih letih. Če vlagatelj vlaga vlogo za podaljšanje certifikata, tega dokazila ni treba prilagati.
Za ogled celotnega čistopisa z dodatnimi funkcijami prikaza je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.