Pravilnik o izvajanju sistematičnega spremljanja stanja bolezni in cepljenj živali v letu 2007

OBJAVLJENO V: Uradni list RS 140-6111/2006, stran 16310 DATUM OBJAVE: 29.12.2006

VELJAVNOST: od 30.12.2006 / UPORABA: od 30.12.2006

RS 140-6111/2006

Verzija 2 / 2

Čistopis se uporablja od 9.6.2007 do nadaljnjega. Status čistopisa na današnji dan, 3.4.2025: AKTUALEN.

Uradni list RS, št. 140/06, 51/07

Časovnica

Na današnji dan, 3.4.2025 je:

  • ČISTOPIS
  • AKTUALEN
  • UPORABA ČISTOPISA
  • OD 9.6.2007
    DO nadaljnjega
  •  
  • Vplivi
  • Čistopisi
rev
fwd
 
 
 
 

6111. Pravilnik o izvajanju sistematičnega spremljanja stanja bolezni in cepljenj živali v letu 2007

 
 
 
 
Na podlagi 1. točke 45. člena Zakona o veterinarstvu (Uradni list RS, št. 33/01, 110/02 – ZGO-1, 45/04 – ZdZPKG, 62/04 – odl. US in 93/05 – ZVMS) izdaja ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
 
 

P R A V I L N I K o izvajanju sistematičnega spremljanja stanja bolezni in cepljenj živali v letu 2007

 
 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 
 

1. člen

 
 
Ta pravilnik določa ukrepe, ki jih morajo v letu 2007 izvesti veterinarske organizacije, ki opravljajo javno veterinarsko službo na podlagi koncesije (v nadaljnjem besedilu: veterinarske organizacije), Nacionalni veterinarski inštitut (v nadaljnjem besedilu: NVI), lovske družine in upravljavci lovišč s posebnim namenom, izvajalci odlova prostoživečih ptic, izvajalec peroralnega cepljenja lisic ter imetniki živali zaradi zagotavljanja sistematičnega spremljanja stanja bolezni in cepljenja živali.
 
 

2. člen

 
 
(1)
Uradni veterinar območnega urada Veterinarske uprave Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: OU VURS) z odločbo po uradni dolžnosti določi veterinarski organizaciji rok za izvedbo posameznih del iz tega pravilnika.
 
 
(2)
Veterinarska organizacija mora pred vsakim začetkom izvajanja del iz tega pravilnika obvestiti uradnega veterinarja OU VURS.
 
 
(3)
Veterinarske organizacije in NVI morajo mesečno, do desetega dne v mesecu za pretekli mesec, vnesti podatke o opravljenih delih in rezultatih preiskav iz tega pravilnika v centralni informacijski sistem VURS (v nadaljnem besedilu: CIS VURS), v računalniški program EPI.
 
 
(4)
V roku iz prejšnjega odstavka mora veterinarska organizacija uradnemu veterinarju OU VURS predložiti predlog računa za povračilo stroškov za izvedbo odrejenih ukrepov v preteklem mesecu, iz katerega mora biti razvidno, da so bile pristojbine odvedene v predpisanem roku.
 
 
(5)
Uradni veterinar OU VURS na podlagi podatkov iz računalniškega programa EPI ugotovi, ali je bil posamezni ukrep iz tega pravilnika opravljen v skladu s predpisi in zahtevami iz tega pravilnika ter s podpisom računa potrdi, da je bilo delo opravljeno v skladu s predpisi. Uradni veterinar OU VURS mora račun potrditi do petnajstega dne v mesecu za pretekli mesec na sedežu veterinarske organizacije, ki je račun izdala.
 
 

3. člen

 
 
(1)
Preventivna cepljenja je treba opraviti s cepivi, registriranimi v Republiki Sloveniji, v skladu z navodili proizvajalca cepiva.
 
 
(2)
Veterinarska organizacija mora o vsakem cepljenju v računalniški program EPI vpisati osebno ime in naslov oziroma firmo in sedež imetnika živali, identifikacijsko številko kmetijskega gospodarstva (KMG-MID), oznako (številko) živali, datum cepljenja oziroma preiskave, ime cepiva, ime proizvajalca cepiva, rok uporabnosti in kontrolno številko cepiva ter rezultate diagnostične preiskave in številko vpisa vnesti v dnevnik o veterinarskih posegih, ki se hrani na gospodarstvu.
 
 
(3)
Če je za živali, pri katerih se opravljajo preventivna cepljenja in diagnostične preiskave iz tega pravilnika, predpisana identifikacija in registracija, živali pa niso označene in registrirane na predpisan način, jih je treba označiti in registrirati in o tem obvestiti uradnega veterinarja OU VURS.
 
 
(4)
Veterinarska organizacija mora spremljati zdravstveno stanje živali po uporabi biološkega preparata in obveščati uradnega veterinarja o vseh stranskih pojavih in morebitni nezanesljivi imunosti.
 
 
(5)
Veterinarska organizacija mora krvne vzorce jemati istočasno za vse preiskave pri posameznih vrstah živali. Živali, razen perutnine in rib, pri katerih se jemljejo vzorci, morajo biti individualno označene tako, da je omogočena njihova prepoznavnost v zvezi z rezultati preiskav.
 
 
(6)
Veterinarska organizacija in NVI morata podatke o živalih na posameznem gospodarstvu pridobiti iz računalniškega programa EPI v obliki računalniškega izpisa, v računalniški program pa vnesti podatke o opravljenih preiskavah oziroma odvzetih vzorcih.
 
 

4. člen

 
 
Veterinarske organizacije in NVI morajo podatke, pridobljene pri izvajanju tega pravilnika, uporabljati v skladu s predpisi o veterinarskih evidencah in jih varovati kot poslovno tajnost.
 
 

5. člen

 
 
Rezultate preiskav iz tega pravilnika mora NVI poslati uradnemu veterinarju, ki je izdal odločbo, s katero je določil rok za izvedbo posameznih del, in veterinarski organizaciji, ki je vzorce odvzela.
 
 

6. člen

 
 
Stroški del iz tega pravilnika se krijejo iz proračuna Republike Slovenije, če ta pravilnik ne določa drugače.
 
 

II. PREVENTIVNI UKREPI PRI GOVEDU

 
 

7. člen

 
 
(1)
Proti vraničnemu prisadu je treba preventivno cepiti govedo v zaselkih, kjer je bil v zadnjih 50 letih ugotovljen vranični prisad.
 
 
(2)
Preventivno cepljenje je treba opraviti najmanj tri tedne preden se goveda žene na pašo oziroma najpozneje do 30. aprila 2007.
 
 
(3)
Cepljenje opravijo veterinarske organizacije.
 
 

8. člen

 
 
(1)
Proti šumečemu prisadu je treba preventivno cepiti govedo v zaselkih, kjer je bil v zadnjih 50 letih ugotovljen šumeči prisad.
 
 
(2)
Preventivno cepljenje je treba opraviti najmanj tri tedne preden se goveda žene na pašo oziroma najpozneje do 30. aprila 2007.
 
 
(3)
Cepljenje opravijo veterinarske organizacije.
 
 

9. člen

 
 
(1)
Vzorčenje in laboratorijsko testiranje na bovino spongiformno encefalopatijo (v nadaljnjem besedilu: BSE) pri govedu se opravlja v skladu s Prilogo X Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 999/2001 z dne 22. maja 2001 o določitvi predpisov za preprečevanje, nadzor in izkoreninjenje nekaterih transmisivnih spongiformnih encefalopatij (UL L št. 147 z dne 31. 5. 2001, str. 1, z vsemi spremembami; v nadaljnjem besedilu: Uredba 999/2001/ES).
 
 
(2)
Z eno od metod iz Priloge X Uredbe 999/2001/ES je treba preiskati vsa goveda, starejša od 24 mesecev, ki so bila zaklana v sili, in bolna goveda, starejša od 24 mesecev, ki so bila poslana v klavnico z veterinarsko napotnico. Vzorce odvzamejo uradni veterinarji v registriranih klavnicah za klanje goved, preiskave opravi NVI.
 
 
(3)
Z eno od metod iz Priloge X Uredbe 999/2001/ES je treba preiskati vsa poginula goveda, starejša od 24 mesecev, in vsa evtanazirana goveda, starejša od 24 mesecev. Vzorce odvzame NVI v odobrenih vmesnih obratih za zbiranje in obdukcijo živalskih trupel in opravi preiskave.
 
 
(4)
Z eno od metod iz Priloge X Uredbe 999/2001/ES je treba preiskati vsa goveda, starejša od 30 mesecev, ki so bila zaklana v okviru programa izkoreninjenja kužnih bolezni in niso kazala kliničnih znakov BSE. Vzorce odvzamejo uradni veterinarji v registriranih klavnicah za klanje goved, preiskave opravi NVI.
 
 
(5)
Z eno od metod iz Priloge X Uredbe 999/2001/ES je treba preiskati vse govedo ne glede na starost, kadar gre za sum na BSE, in goveda, ki so bila usmrčena v okviru izvajanja ukrepov iz točke 2(a) Priloge VII Uredbe 999/2001/ES. Vzorce odvzame NVI v odobrenih vmesnih obratih za zbiranje in obdukcijo živalskih trupel in opravi preiskave.

Za ogled celotnega čistopisa z dodatnimi funkcijami prikaza je potrebna prijava v portal.

Pripravljam TFL AI...
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window