5311. Pravilnik o notranji kontroli
Na podlagi tretjega odstavka 115. člena Zakona o prevozih v cestnem prometu (Uradni list RS, št. 131/06 in 5/07 – popr.) izdaja minister za promet
P R A V I L N I K o notranji kontroli
Ta pravilnik določa vsebino in način izvajanja notranje kontrole, ki jo mora izvajati domači prevoznik, ki izvaja javni prevoz potnikov, ali blaga v cestnem prometu, ali podjetje, ki izvaja prevoz za lastne potrebe v cestnem prometu (v nadaljnjem besedilu: prevoznik).
(1)
Izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, imajo naslednji pomen:
1.
"notranja kontrola" je postopek, s katerim se v sistemu opravljanja prevoza potnikov ali blaga v cestnem prometu obvezno ugotavlja in nadzira izvajanje predpisov s področja prevozov v cestnem prometu in drugih predpisov, ki zagotavljajo varnost v cestnem prometu;
2.
"izredni dogodek z vozilom" je udeležba vozila v prometni nesreči, okvara vozila ali drug podoben dogodek, ne glede na to, ali je bilo vozilo pri tem poškodovano ali ne;
3.
"prometno in pomožno osebje" je osebje, ki pri prevozniku izvaja kakršnekoli naloge, ki so povezane z izvajanjem prevozov v cestnem prometu.
(2)
Ostali izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, imajo enak pomen, kot je določeno v predpisih, ki urejajo prevoze v cestnem prometu, varnost cestnega prometa, socialno varstvo, varnost in zdravje pri delu in delovna razmerja, ter v mednarodnih pogodbah, ki zavezujejo Republiko Slovenijo.
(1)
Prevoznik mora sprejeti interni akt, s katerem določi organizacijo, nosilce in način izvajanja notranje kontrole. Izvajanje notranje kontrole ima lahko urejeno v različnih internih aktih, če so zajeti vsi ukrepi in področja izvajanja notranje kontrole v skladu s tem pravilnikom.
(2)
Prevoznik je z internim aktom dolžan podrobno opredeliti vlogo, organizacijo ter pravice in dolžnosti voznega, prometnega in pomožnega osebja pri izvajanju notranje kontrole. Vsak izmed navedenih, ki so kakorkoli vključeni v sistem izvajanja notranje kontrole, mora biti seznanjen z dolžnostmi, ki jih je nanj s tem aktom prenesel prevoznik. Prevoznik vodi evidenco teh oseb, iz katere je razvidno, da so le-te seznanjene z vsebino akta in to potrdijo s podpisom.
(3)
Prvi in drugi odstavek tega člena ne veljata za samostojnega podjetnika posameznika, ki je istočasno tudi voznik in ne zaposluje drugih delavcev, ter za pravno osebo, kjer je direktor istočasno tudi voznik in ne zaposluje drugih delavcev.
(1)
Za izvajanje in nadzor nad izvajanjem notranje kontrole odgovarja prevoznik, ki pa lahko za te naloge zadolži drugo pri prevozniku zaposleno osebo. Kolikor take osebe prevoznik ne določi, se šteje, da je za izvajanje in za nadzor nad izvajanjem notranje kontrole odgovoren samostojni podjetnik posameznik oziroma zakoniti zastopnik pravne osebe.
(2)
Prevoznik lahko za izvajanje določenih nalog notranje kontrole deloma ali v celoti pooblasti tudi zunanjega izvajalca. Na katera opravila in na katerega izvajalca se tako pooblastilo nanaša, mora biti razvidno iz internega akta o notranji kontroli.
II. IZVAJANJE NOTRANJE KONTROLE
Prevoznik sme na delovno mesto voznika sprejeti le osebo, ki izpolnjuje vse predpisane pogoje za opravljanje nalog voznika. Pred sprejemom v delovno razmerje mora kandidat za voznika prevozniku predložiti veljavno zdravniško potrdilo o opravljenem predhodnem preventivnem zdravstvenem pregledu oziroma opraviti predhodni preventivni zdravstveni pregled.
Prevoznik je dolžan zagotoviti, da se vozniki zaradi ugotavljanja zdravstvene sposobnosti za izvajanje delovnih nalog udeležijo zdravstvenih pregledov v skladu s predpisi o varnosti in zdravju pri delu.
Za ogled celotnega čistopisa z dodatnimi funkcijami prikaza je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.