2719. Pravilnik o programu monitoringa vplivov izdelka, ki vsebuje gensko spremenjene organizme, in njegove uporabe
Na podlagi petega odstavka 49. člena Zakona o ravnanju z gensko spremenjenimi organizmi (Uradni list RS, št. 23/05 – prečiščeno besedilo) izdaja minister za okolje in prostor v soglasju z ministrom za zdravje in ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
PRAVILNIK
o programu monitoringa vplivov izdelka, ki vsebuje gensko spremenjene organizme, in njegove uporabe
Ta pravilnik v skladu s Prilogo VII Direktive 2001/18/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. marca 2001 o namernem sproščanju gensko spremenjenih organizmov v okolje in razveljavitvi Direktive Sveta 90/220/EGS (UL L št. 106 z dne 17. 4. 2001, str. 1, z vsemi spremembami) določa:
-
vsebino in obseg programa monitoringa vplivov izdelka, ki vsebuje gensko spremenjene organizme (v nadaljnjem besedilu: GSO) in se daje na trg, ter njegove uporabe (v nadaljnjem besedilu: program monitoringa), in
-
način in obseg poročanja o rezultatih monitoringa iz prejšnje alinee.
Izraz ''izdelek, ki vsebuje GSO'' je GSO ali kombinacija GSO ali pripravek, ki je sestavljen iz ali vsebuje GSO ali kombinacijo GSO.
Drugi, v tem pravilniku uporabljeni izrazi, imajo enak pomen kot v Zakonu o ravnanju z gensko spremenjenimi organizmi (Uradni list RS, št. 23/05 – prečiščeno besedilo).
Cilj programa monitoringa je zagotoviti takšno spremljanje in nadzorovanje izdelka, ki vsebuje GSO in se daje na trg, ter njegove uporabe, da se zlasti:
-
potrdi pravilnost predvidevanj, ugotovljenih v oceni tveganja glede pojava in vpliva možnih škodljivih učinkov GSO ali njegove uporabe, in
-
ugotovi in določi pojav kakršnih koli škodljivih učinkov GSO ali njihove uporabe na zdravje ljudi ali okolje, ki v oceni tveganja niso bili pričakovani.