985. Zakon o parlamentarnem nadzoru obveščevalnih in varnostnih služb (ZPNOVS)
Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena ustave Republike Slovenije izdajam
U K A Z
o razglasitvi zakona o parlamentarnem nadzoru obveščevalnih in varnostnih služb (ZPNOVS)
Razglašam zakon o parlamentarnem nadzoru obveščevalnih in varnostnih služb (ZPNOVS), ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji 26. februarja 2003.
Ljubljana, dne 6. marca 2003.
Predsednik Republike Slovenije dr. Janez Drnovšek l. r.
Z A K O N
O PARLAMENTARNEM NADZORU OBVEŠČEVALNIH IN VARNOSTNIH SLUŽB (ZPNOVS)
Ta zakon ureja predmet in obseg parlamentarnega nadzora obveščevalno-varnostnih in varnostnih služb, sestavo, pristojnosti, naloge in način dela delovnega telesa Državnega zbora, pristojnega za nadzor obveščevalno-varnostnih in varnostnih služb ter njegova razmerja do Državnega zbora Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: državni zbor), Vlade Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: vlada) in ministrstev, drugih državnih organov, obveščevalno-varnostnih in varnostnih služb, organizacij in posameznikov.
Nadzor po tem zakonu opravlja Komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (v nadaljnjem besedilu: komisija).
(1)
Komisija nadzoruje obveščevalno-varnostne službe vlade in ministrstva, pristojnega za obrambo (v nadaljnjem besedilu: obveščevalna služba).
(2)
Komisija nadzoruje varnostne službe ministrstva, pristojnega za notranje zadeve in ministrstva, pristojnega za obrambo (v nadaljnjem besedilu: varnostna služba).
(3)
Komisija nadzoruje tudi druge obveščevalne in varnostne službe, ki jih za opravljanje podobne dejavnosti in s pooblastili, kot službe iz prejšnjih dveh odstavkov, ustanovijo državni organi.
Posamezni izrazi, ki so uporabljeni v tem zakonu, imajo naslednji pomen:
1.
"nadzorovana obveščevalna služba" je obveščevalna služba iz prejšnjega člena;
2.
"nadzorovana varnostna služba" je varnostna služba iz prejšnjega člena;
3.
"nadzorovana služba" je obveščevalna oziroma varnostna služba iz prejšnjega člena;
4.
"nadzorovana dejavnost obveščevalne službe" je z zakonom določeno delovanje te službe, razen ukrepov iz 5. točke tega člena;
5.
"nadzorovani ukrepi obveščevalne službe" so:
a)
posebne oblike pridobivanja podatkov, določene v 20. in 23. členu zakona o Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji – ZSOVA (Uradni list RS, št. 23/99 in 56/2002 – ZJU), in
b)
posebne oblike pridobivanja podatkov, določene v 34. členu zakona o obrambi – ZObr (Uradni list RS, št. 82/94, 44/97, 87/97, 13/98 – odločba US, 33/2000 – odločba US, 87/2001 – ZMatD, 47/2002 in 67/2002 – popr.);
6.
"nadzorovani ukrepi varnostne službe" so:
a)
ukrepi, določeni v 149.a, prvem odstavku 149.b, 150., 151., 152.,155. in 155.a členu Zakona o kazenskem postopku – ZKP (Uradni list RS, št. 32/07 – uradno prečiščeno besedilo, in
b)
ukrepi, določeni v 34. členu ZObr v zvezi s 149.a, prvim odstavkom 149.b, 150., 151., 152., 155., in 155.a. členom ZKP;
c)
ukrepi, določeni v 34. členu ZObr v zvezi s 150., 151., 152. in 155. členom ZKP in 49. členom ZPol, razen ukrepov iz druge in tretje alinee prvega odstavka tega člena ZPol;
7.
"nadzorovani ukrepi" so ukrepi nadzorovanih služb iz 5. in 6. točke tega člena;
8.
"predstojnik nadzorovane službe" je predstojnik službe iz prejšnjega člena;
9.
»Operater elektronskih komunikacij« je operater po zakonu, ki ureja elektronske komunikacije.
10.
»Izvajalec poštnih storitev« je izvajalec po zakonu, ki ureja poštne storitve.
(1)
Nadzor obveščevalne službe obsega nadzorovano dejavnost iz 4. točke prejšnjega člena in nadzorovane ukrepe iz 5. točke prejšnjega člena.
(2)
Nadzor varnostne službe obsega nadzorovane ukrepe iz 6. točke prejšnjega člena.
Komisija nadzoruje, ali so nadzorovana dejavnost in nadzorovani ukrepi iz prejšnjega člena v okviru ustave in zakona.
Vlada, pristojna ministrstva, nadzorovane službe ter drugi državni organi in organizacije so dolžni komisiji omogočiti izvedbo njenih nalog, določenih s tem zakonom.
(1)
Člani komisije, drugi navzoči na seji komisije in drugi udeleženci nadzora po tem zakonu so dolžni varovati tajne podatke, s katerimi so se seznanili oziroma jih pridobili pri delu oziroma v zvezi z delom komisije.
(2)
Za dokumente, drugo gradivo in podatke komisije, ki so tajni oziroma vsebujejo tajne podatke, se uporablja zakon, ki ureja tajne podatke.
(3)
Predsednik komisije je v skladu z zakonom, ki ureja tajne podatke, pooblaščena oseba za določanje vseh stopenj tajnosti podatkov, ki jih izdaja komisija.
Za ogled celotnega čistopisa z dodatnimi funkcijami prikaza je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.