Katja Zajko:
Najbolj sem ponosna na to, da smo po ustanovitvi v Sloveniji v tako kratkem času postavili na noge ne tako preprosto zgodbo socialnega podjetja. Po letu 2017 nas je že šest zaposlenih in delujemo mednarodno, saj smo osredotočeni tudi na italijanski in hrvaški trg. Ne nazadnje pa s tem, kar počnemo, zmanjšujemo nevarne odpadke in tako varujemo okolje. Po drugi strani pa omogočamo zaposlitev težje zaposljivim osebam, saj si tudi ti ljudje zaslužijo priložnost za delo in dolgotrajno kariero.
TFL Glasnik:
Najprej me zanima ta povezava Irska – Slovenija. Rekli ste, da tam živite in tam ste ustanovili to franšizo in jo prenesli v Slovenijo. Recosi pa je sicer mednarodna mreža.
Katja Zajko:
Cela zgodba se je začela leta 2014, ko sem se preselila na Irsko, kjer smo jaz in še dva irska sodelavca, ustanovili franšizo Recosi. Le-ta je nastala zaradi potrebe, da socialna podjetja potrebujejo komercializacijo in tržni razvoj. Specializirali pa smo se na obnovo računalnikov.
TFL Glasnik:
Obe sva ekonomistki, meni pa je socialno podjetništvo še vedno nekakšna uganka. Razumem, da zaposlujete težje zaposljive ljudi, a to ni socialno podjetništvo, saj podjetje vendar mora delovati z dobičkom. In ne glede na to, s čim se ukvarja.
Katja Zajko:
Prav ste rekli, da je socialno podjetništvo zelo neopredeljeno in nerazumljeno. Jaz ga skozi moje proučevanje in sedanjo prakso razumem, da gre v prvi vrsti za podjetništvo, ki si mora zagotavljati prihodke na trgu. Druga naloga socialnega podjetja pa je, da ustvarja še drugo dodano vrednost, to je družbeno ali okoljsko dodano vrednost.
TFL Glasnik:
Vaša podjetnika ideja se mi zdi zelo zanimiva. Vi ste dejansko trajnostno naravnano podjetje, ker ste posegli v tržni segment, ki bo po moji oceni vedno večji. Vedno več bo te rabljene opreme, ljudje ne vedo, kam bi z njo, vi pa ste naredili korak naprej. Staro obnovite po nekih trajnostnih standardih, potem ponudite novo. Kako poteka ta postopek?
Katja Zajko:
Ker gre za računalniško, torej električno in elektronsko opremo, je potrebno z njo pravilno ravnati in jo po najvišjih standardih obnoviti. To pomeni, da uporabljamo standard (PAS 141), po katerem to počnemo, ki nam omogoča, da vse dele in komponente testiramo. Opremo fizično očistimo, zamenjamo diske, tudi katere druge komponente in na njo naložimo licencirano programsko opremo. Višja stopnja je tudi že estetski videz, kar pomeni, da jo v določenih primerih tudi prelakiramo.
Pomembno je, da je ta oprema, čeprav rabljena, ponovno na trgu in da je kakovostna in varna za uporabo. To je najpomembnejši dejavnik, ki nam omogoča pridobivanje zaupanja naših kupcev. Pri tem smo zelo uspešni, saj imamo strokovne sodelavce, ki to počnejo.
TFL Glasnik:
K vam torej dostavimo rabljene računalnike ali drugo opremo, vi to prenovite, dodate, kar je potrebno…
Katja Zajko:
Pravzaprav gremo mi na teren in to opremo poberemo, na opremi zagotovimo tudi čiščenje podatkov, kar je eden ključnih posegov, in opremo pripeljemo v naš obrat. Vendar ta trenutek to delamo na Irskem, saj v Sloveniji še nismo v tej fazi.
TFL Glasnik:
Potem opremo vrnete nazaj podjetju, kjer ste jo prevzeli ali pa prodate nekomu tretjemu.
Katja Zajko:
V večini primerov, pri 90 odstotkih damo opremo naprej na trg drugim uporabnikom. Naši kupci so podjetja, šole, posamezniki, neprofitne organizacije in drugi. Ne nazadnje so potrošniki prepoznali, da se splača kupit obnovljeno opremo, ker je že tako pridobljena iz poslovne linije – od podjetij, in je tako vrhunske kakovosti in cenejša.
TFL Glasnik:
Reciva, da nov računalnik stane 500 evrov, koliko pri vas plačam za nekaj enakovrednega - po vseh pravilih in standardih.
Katja Zajko:
V vsakem primeru najmanj pol manj. S to pripombo, da so cene računalnikov za poslovne linije več kot tisoč evrov za kos. Za nekoga, ki si ne more privoščiti drage opreme, je to lahko ogromen prihranek.
TFL Glasnik:
Kje v Sloveniji vas ljudje lahko najdejo in vam razložijo, kakšen produkt želijo?
Katja Zajko:
Imamo spletno stran recositech.com, kjer ponujamo različne modele in linije, v Slovenski Bistrici pa imamo tudi razstavni salon.
TFL Glasnik:
Naj vas vprašam naravnost, ali se to splača?
Katja Zajko:
Seveda se splača, saj je trg vse bolj naravnan tako, da so ljudje pripravljeni kupovati obnovljeno računalniško opremo. V prihodnje pa se bodo poslovni modeli spreminjali, saj 'splačati' ne bo pomenilo le v luči marže in profita, ampak tudi v luči dodane vrednosti glede okolja in družbe. Koliko manj odpadkov smo prispevali, koliko vode smo prihranili, koliko CO2 prihrankov je bilo – to so kalkulacije, ki jih želimo v prihodnjih bilancah vključiti v razmislek. Ta model se bo moral splačati, če ne z vidika profitabilnosti pa z vidika sociale in okolja.
TFL Glasnik:
Ciljate na ozaveščene uporabnike in me zanima, ali ste kandidirali za evropska sredstva?
Katja Zajko:
V Sloveniji smo na začetku kandidirali za startup socialna podjetja za zagonski kapital in 20 tisoč evrov so bila vsa sredstva, ki smo jih prejeli. Ideja je zagotovo zelo zanimiva za evropske projekte in iščemo partnerje, oziroma razpise za tovrstno dejavnost. V navezi smo z ministrstvom za gospodarstvo, ker se dejansko čedalje bolj govori o krožnem gospodarstvu.
TFL Glasnik:
Vi ste res čisto konkreten primer.
Katja Zajko:
Prepričana sem, da imamo odlično idejo in lahko pomagamo Sloveniji postati primer uspešnega krožnega gospodarstva. Pa ne samo krožnega gospodarstva, tudi socialnega podjetništva, ki je navadno financirano z državnimi sredstvi in ko teh sredstev zmanjka, socialno podjetje ugasne. Naš model je trajnostno, ekonomsko naravnan, saj se financiramo v 90 % iz trga.
TFL Glasnik:
Osebno ne bi uporabljala izraza socialno podjetništvo, ker to pri nas nima najboljšega prizvoka. Bolj mi je všeč trajnostno podjetništvo, da ne boste v startu šli v napačni smer s to dobro idejo.
Katja Zajko:
V našem prostoru ima beseda »socialno podjetništvo« res negativen prizvok. To z našo prakso želimo spremeniti.
TFL Glasnik:
Kako to funkcionira na Irskem?
Katja Zajko:
Irci so že po mentaliteti malce drugačni, saj je pripravljenost za nakup takšne opreme veliko večja, kot je v Sloveniji. Na Irskem, denimo, so glavni trg, kamor ponujamo opremo, šole in izobraževalne ustanove. Naenkrat gre v šole po stotine računalnikov. Pri nas je problem, ker ministrstvo objavlja razpis za nakup nove opreme.
35 zaposlenih na Irskem je v letu 2019 ustvarilo 2,5 milijona evrov prometa. ZDA so tudi del našega modela in je v vsej naši mreži ZDA, Irska in Slovenija 150 ljudi.
TFL Glasnik:
Upam, da vas bo ministrstvo nedvomno podprlo, saj je ideja odlična.
Katja Zajko:
Tudi jaz si želim, da nam ministrstvo prisluhne, socialnega podjetništva na franšizni način na področju obnove računalniške opreme nisem nikjer zasledila in mislim, da bi Slovenija lahko bila prva in najboljša.
TFL Glasnik:
Kaj je vaše sporočilo Slovencem?
Katja Zajko:
Morali se bomo malce zamisliti nad tem, da naj ne kupujemo vedno novo in novo, ampak bomo morali malce bolj trajnostno razmišljati. Tudi v praksi, ne samo na papirju, na protestih ali pred mediji. Ravno to predlagam Slovencem, da vsi skupaj začnemo v praksi delati na tem.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik