Davek na motorna vozila (v nadaljevanju: DMV) je bil v slovenski pravni red uveden z ZDMV, ki se je pričel uporabljati s 1. 7. 1999 ter bil noveliran v letih 2004, 2006, 2010 in nazadnje z ZUJF v 2012, s katerim je bil uveden dodatni davek na motorna vozila oziroma t. i. »luksuzni« davek. Z DMV so obdavčena motorna vozila, namenjena predvsem za prevoz oseb, vključno z motornimi vozili za kombiniran prevoz ljudi in blaga (npr. karavan, kombi ipd.) ter motorna kolesa. Osnova za DMV je bila določena na podlagi prodajne cene, z novelo ZDMV-C v letu 2010 pa je višina davka postala odvisna tudi od okoljskih komponent (na primer izpust CO2, emisijski standard EURO ipd.). Namen uvedbe dodatnega davka v letu 2012, ki je v nekaterih primerih vozil z večjimi prostorninami lahko predstavljal celo do 50 odstotkov davčno obremenitev v primerjavi s prodajno ceno vozila, naj bi bil v porazdelitvi davčnega bremena na bolj premožne zavezance. Slednji so zaradi visoke obdavčitve vozila registrirali v tujini, kar je vplivalo na manjši priliv v državni proračun, in tudi to je eden od razlogov, da ZDMV-1 odpravlja dodatni DMV in uvaja enotni davek.
Poleg tega je Slovenija zaradi čezmernih preseganj mejnih vrednosti onesnaženega zraka od Evropske komisije prejela uradni opomin. Da ne bi Slovenija postala »odlagališče« za rabljena dizelska vozila iz nekaterih držav zahodne Evrope, ki prehajajo na »čistejša« vozila, je bilo treba višino davka vezati na okoljske kriterije in ne več na prodajno ceno.
ZDMV-11 prinaša nekatere bistvene spremembe, kot so odprava dodatnega (»luksuznega«) davka, nov način določanja davčne osnove in s tem višine davka, nov način določanja višine DMV za rabljena vozila, poenostavitev postopka vlaganja napovedi za odmero DMV kot tudi postopka izdaje odločbe pri davčnem organu, oprostitev obveznosti obračuna in plačila DMV pri slovenskih proizvajalcih novih vozil, ki prodajo motorna vozila, ki se še pred registracijo izvozijo oziroma iznesejo iz Slovenije, s čimer se odpravi naknadno uveljavljanje vračil davka itd.
ZDMV-1 jasno določa, da so predmet obdavčitve samo tista motorna vozila iz tarifnih oznak 8703 (razen 8703 10) in 8711 kombinirane nomenklature carinske tarife iz Uredbe Sveta (EGS) št. 2658/87 z dne 23. 7. 1987 o tarifni in statistični nomenklaturi ter skupni carinski tarifi, za katera je predpisana obvezna registracija. V skladu s kombinirano nomenklaturo EU so obdavčeni avtomobili in druga motorna vozila, konstruirana predvsem za prevoz oseb, vključno z motornimi vozili za kombiniran prevoz oseb in blaga (npr. karavan, kombi ipd.) in dirkalni avtomobili, razen npr. specialnih vozil za vožnjo po snegu, golf terenu ipd., ter motorna kolesa. Po novem se DMV plačuje tudi od motornih vozil, ki se naknadno predelajo v motorna vozila iz tarifnih oznak 8703 (razen 8703 10) in 8711 (na primer če se tovorno vozilo predela v osebno motorno vozilo). Šteje se, da je motorno vozilo predelano, kadar je v skladu s predpisi, ki urejajo motorna vozila, potrebna posamična odobritev predelanega vozila.
Davčni zavezanec je oseba, ki pridobi motorno vozilo iz druge države članice, uvoznik motornega vozila, oseba, ki vnese motorno vozilo iz druge države članice zaradi prenosa prebivališča, oziroma proizvajalec motornega vozila, namenjenega za registracijo na ozemlju Republike Slovenije. Zavezanec za DMV je tudi oseba, ki predela motorno vozilo v motorno vozilo, ki je predmet obdavčitve z DMV, in je vozilo, namenjeno za registracijo na ozemlju Republike Slovenije, od katerega še ni bil plačan DMV v Republiki Sloveniji.
Obveznost za obračun DMV nastane, ko je opravljen promet motornih vozil. Šteje se, da je promet motornih vozil opravljen, ko:
Če proizvajalec motornega vozila pred prvo registracijo proda motorno vozilo neposredno za izvoz ali iznos iz Republike Slovenije, obveznost za obračun DMV ne nastane. S tem ZDMV-1 uvaja administrativno poenostavitev za proizvajalce novih vozil v Republiki Sloveniji kot tudi za Furs, saj proizvajalcem ne bo treba več obračunati in plačati DMV ter naknadno zahtevati vračila davka. Proizvajalci pa bodo morali voditi evidenco o teh motornih vozilih, datumu prodaje motornega vozila in datumu izvoza ali iznosa iz Republike Slovenije ter jo skupaj z dokazili o izvozu ali iznosu motornega vozila iz Republike Slovenije na zahtevo predložiti Fursu. Če pa vozila ne bi zapustila ozemlja Slovenije, potem bi proizvajalec moral obračunati in plačati DMV.
Davčna osnova ni določena več na podlagi prodajne cene, temveč izključno na podlagi vrste motornega vozila oziroma njegovih okoljskih komponent, kot so vrsta goriva za pogon, izpust CO2, moč motorja in emisijski standard EURO. Navedeni podatki se pridobijo iz potrdila o skladnosti
DMV je za vozila iz tarifne oznake 8703 (»osebna« motorna vozila), razen:
določen kot seštevek obveznosti glede na izpust CO2 in vrsto goriva, ki se uporablja za pogon motornega vozila in obveznosti glede na emisijski standard EURO ter vrsto goriva, ki se uporablja za pogon motornega vozila.
Način izračuna davčne obveznosti glede na naštete okoljske komponente je opredeljen v členih 9 do 16 ZDMV-1, kjer so prikazane tabele in formule za izračun.
Za ostala vozila (navedena v predhodnih alinejah) je DMV določen glede na moč motorja oziroma kot seštevek obveznosti glede na moč motorja, emisijski standard EURO in vrsto goriva.
Za motorna vozila z najmanj osmimi sedeži se davek zniža za 30 odstotkov.
Višina DMV za rabljena2 motorna vozila je določena posebej, in sicer glede na starost motornega vozila. Starejše kot je vozilo, nižji je odstotek davka, in obratno. V spodnji tabeli je prikazan odstotek davka glede na starost motornega vozila.
Starost motornega vozila oziroma obdobje uporabe predstavlja obdobje od prve registracije vozila v drugi državi članici ali tretji državi do nastanka obveznosti za obračun DMV v Republiki Sloveniji. Če datum prve registracije ni znan oziroma ga ni mogoče ugotoviti, se kot datum prve registracije šteje datum izdaje potrdila o skladnosti proizvajalca.
S takim načinom obdavčitve je urejena amortizacija starih motornih vozil, ki upošteva padec vrednosti vozila in preostali davek, ki ga vsebujejo istovrstna rabljena vozila na ozemlju Slovenije. V nasprotnem bi bila rabljena vozila, pridobljena iz EU ali uvožena iz tretjih držav, čezmerno obdavčena v primerjavi z domačimi rabljenimi vozili, kar bi bilo v neskladju z zakonodajo EU, ki določa, da mora država, ki bo obdavčila iz tujine prispelo vozilo, upoštevati davek, ki je že bil plačan v tej drugi državi.3 S to določbo se tako preprečuje dvojna oziroma čezmerna obdavčitev pridobljenih ali uvoženih rabljenih vozil.
Oprostitve so v ZDMV-1 urejene nekoliko drugače kot v do zdaj veljavnem ZDMV. Davek na motorna vozila se ne plačuje od:
Poleg naštetih oprostitev ZDMV-1 predvideva tudi oprostitve v primerih nabave motornih vozil za prevoz velikih družin s tremi ali več otroki.
Do zdaj veljavni omejitvi za nabavo enega motornega vozila s pet ali več sedeži v treh letih na družino je dodan še dodatni pogoj, to je moč motorja do vključno 150 kW, s čimer se želi velike družine spodbujati k nakupu okolju prijaznejših vozil.
Ker je bila 31. 12. 2020 ukinjena gospodinjska evidenca, se je pogoj »skupnega gospodinjstva« nadomestil s pogojem »istega stalnega prebivališča«. Član družine, ki uveljavlja oprostitev plačila DMV, mora imeti na istem naslovu stalnega prebivališča prijavljene tri ali več otrok, ki še niso dopolnili 18 let. Podatek o istem stalnem prebivališču zavezanca in njegovih otrok bo pridobil Furs.
ZDMV-1 odpravlja zaračunavanje zamudnih obresti v primeru predčasne odtujitve vozila, za katerega je bila uveljavljena oprostitev plačila DMV. To pomeni, da je po novem zavezanec dolžan plačati le DMV v višini, ki ga davčni organ ugotovi na dan odtujitve vozila, to je ob upoštevanju amortizacije vozila, brez zamudnih obresti.
Če je motorno vozilo bilo poškodovano v prometni nesreči in škoda znaša več kot 70 odstotkov tržne vrednosti na dan nesreče, lahko zavezanec vozilo odtuji brez obveznosti plačila davka.
Oprostitev velja za nabavo enega motornega vozila z močjo do 150 kW ter od motornega vozila, ki je posebej prirejen za prevoz invalidov na invalidskem vozičku in ga enkrat v petih letih kupijo invalidske organizacije ali invalidi, ki imajo vozniško dovoljenje ali jim je potrebna pomoč drugih oseb z vozniškim dovoljenjem. Novost se nanaša le na omejitev moči motorja z enakim razlogom, kot navedeno pri velikih družinah, to je spodbujanje k nakupu okolju prijaznejših motornih vozil. Opredelitev, kdo šteje za invalida ter ostale določbe ostajajo v glavnem enake kot v dosedanjem ZDMV.
Diplomatska predstavništva, konzulati, mednarodne organizacije in njihova predstavništva v Republiki Sloveniji ter agencij in organov EU s predstavništvom v Sloveniji
Tudi te določbe niso bistveno drugačne od določb ZDMV, s to razliko, da ZDMV-1 izrecno določa, da so DMV oproščena posamezna motorna vozila ob pogoju, da so slednja oproščena plačila DDV. Če upravičenci do oprostitve motorno vozilo prodajo ali ga brezplačno ali drugače odtujijo pred potekom treh let od dneva nakupa, prenosa prebivališča v Republiko Slovenijo oziroma uvoza, morajo plačati DMV, katerega višino ugotovi davčni organ na dan odtujitve motornega vozila ob upoštevanju amortizacije, to je starosti vozila.
Oprostitev DMV velja tudi za motorna vozila, ki se začasno uvozijo ali vnesejo na ozemlje Republike Slovenije zaradi začasne preselitve lastnika motornega vozila, če od vozila ni treba plačati DDV. Prav tako davka ni treba plačati v primeru finančnega najema vozil.
ZDMV-1 pa registrskemu organu prepoveduje preregistracijo motornega vozila, za katerega je bila uveljavljena oprostitev, pred potekom roka o prepovedi odtujitve, razen če zavezanec predloži dokazilo davčnega organa, da je bil davek plačan.
Proizvajalci in trgovci z motornimi vozili morajo predložiti mesečni obračun DMV do 25. dne naslednjega meseca po poteku davčnega obdobja, v katerem je nastala davčna obveznost, ne glede na to, ali je za posamezno davčno obdobje nastala obveznost plačila davka ali ne. Davek je treba plačati do zadnjega delovnega dne tekočega meseca za pretekli mesec. Obračun DMV se odda po sistemu eDavki.
Kot je pokazala praksa, je bila pri odmeri DMV velikokrat problematična (prenizka) cena vozila, zato so se postopki odmere DMV med drugim tudi iz tega razloga lahko časovno precej zavlekli. Z novim ZDMV-1, ki davčno osnovo določa na podlagi okoljskih komponent in ne na podlagi prodajne cene, se postopek odmere DMV na podlagi podatkov iz uradnih evidenc homologacijskega in registracijskega organa pospešuje in avtomatizira.
Po novem bodo zavezanci napoved za odmero DMV vlagali po sistemu eDavki, kjer se bodo na podlagi vpisane identifikacijske oziroma VIN-številke motornega vozila predizpolnili vsi podatki o motornem vozilu, ki so potrebni za odmero DMV. Zavezancem ne bo treba več pridobivati izjav o emisijski ustreznosti vozila, temveč se bodo vsi podatki avtomatično prenesli v elektronski sistem Furs. Napoved se vlaga v elektronski obliki po eDavkih, in sicer v 15 dneh od dneva nastanka obveznosti za obračun DMV. Za fizične osebe je predvideno prehodno obdobje in bodo lahko do 31. 12. 2021 napoved vlagali v fizični obliki.
Glede vračila DMV ni bistvenih sprememb. Vračilo se lahko uveljavlja šele po odjavi vozila iz evidence registriranih motornih vozil in na podlagi predloženih dokazil, da je vozilo zapustilo ozemlje Slovenije. Znesek vračila DMV se določi na podlagi podatka o plačanem DMV in o obdobju uporabe motornega vozila v Republiki Sloveniji.
Če je zavezanec plačal DMV in je kasneje vozilo predelal v motorno vozilo, ki ni predmet obdavčitve z DMV, ima pravico do vračila sorazmernega dela plačanega DMV, pri čemer mora predložiti dokazilo o taki predelavi.
Furs ima kot nadzorni organ pri izvajanju nalog pravico do povezave svoje evidence motornih vozil z evidenco registriranih vozil, ki jo vodi ministrstvo, pristojno za promet.
Opombe:
1 Zakon o davku na motorna vozila (ZDMV-1), Uradni list RS, št. 200 z dne 29. 12. 2020.
2 Zaradi obveznosti upoštevanja amortizacije pri rabljenih vozilih in s tem različne višine obdavčitve novih in rabljenih vozil z DMV podaja ZDMV-1 definicijo novega in rabljenega motornega vozila, in sicer v 3. in 4. tč. 2. čl. ZDMV-1:
3. »Novo motorno vozilo« je motorno vozilo, ki v trenutku opravljenega prometa motornih vozil iz 6. člena tega zakona še ni bilo registrirano v Republiki Sloveniji, drugi državi članici ali tretji državi. Šteje se, da motorno vozilo še ni bilo registrirano, če je bilo prvič registrirano z registrskimi tablicami za namene uvoza ali pridobitve v Republiko Slovenijo, vendar za največ 30 dni.
4. »Rabljeno motorno vozilo« je vsako drugo motorno vozilo, ki ni novo motorno vozilo in motorno vozilo, vneseno iz druge države članice ali uvoženo iz tretje države, ki v trenutku opravljenega prometa motornih vozil iz 6. člena tega zakona še ni bilo registrirano v drugi državi članici ali tretji državi, ker registracija po predpisih države, iz katere je vozilo vneseno ali uvoženo, ni potrebna in se to vozilo prvič registrira v Republiki Sloveniji.
3 Glej sodbi SEU v združenih zadevah, št. C-290/05 in C-333/05 z dne 5. 10. 2006.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki