OPRAVILNA ŠTEVILKA
II Ips 203/2001
INTERNA OZNAKA DOKUMENT
VS000963
HOSPITALIZACIJA
57 dni; urgentna operacija z oskrbo vstopne in izstopne rane, osteosintezo čeljustnice s ploščico in vijaki, oskrbljena je bila tudi med operacijo ugotovljena raztrganina jezika ter zašita pokostnica preko poškodovanega vratnega vretenca; na dihalni aparat je bila priključena 9 dni, 5 dni je imela napeljano dihalno cev skozi nos v sapnik, nato kanila 12 dni; več tednov je bila hranjena po cevi, sprva v žilo, kasneje pa na napeljano skozi nos v želodec.
NEVŠČEČNOSTI MED ZDRAVLJENJEM
18 dni je bila nesposobna skrbeti sama zase, 1 mesec je nato še rabila pomoč pri običajnih dnevnih aktivnostih.
OPOMBA
II Ips 203/2001. Revizija tožene stranke je bila zavrnjena.
OŠKODOVANEC
spol: ženska, starostna skupina: od 15 do 20 let
POŠKODBA
Strelna rana je povzročila zlom leve čeljustnice, odlom telesa drugega vratnega vretenca in raztrganino jezika in grla.
SKAŽENOST
1300000 SIT Vidna brazgotina po vstopni rani na robu čeljusti; izstopna rana je pustila brazgotino za desnim ušesom na tilniku; na vratu ima po operaciji grla 10 cm dolgo brazgotino, segajočo do čeljusti in 8 cm dolgo in 3 cm široko brazgotino na sprednji strani vratu, po traheostomiji. Opazno je tudi pobešanje ustnega kota levo po poškodbi obraznega živca.
SKUPINA
poškodbe glave in možganov in njihove posledice - poškodbe zob in čeljusti in njihove posledice - poškodbe hrbtenice in reber in njihove posledice
STRAH
700000 SIT Pri polni zavesti je prestala smrtni strah ob nesreči in nato hud strah za uspeh zdravljenja 5 tednov.
TELESNE BOLEČINE
2000000 SIT 14 dni hude TB, 14 dni srednje hude, 1 mesec lahke, občasne lahke 6 mesecev ob povečevanju dnevnih aktivnosti, fizikalni terapiji ter ob spremembah vremena.
INSTITUT VSRS
telesne bolečine - strah - skaženost - zmanjšanje življenjske aktivnosti
PODROČJE VSRS
višina odškodnine za nepremoženjsko škodo
ZMANJŠANA ŽIVLJENSKA AKTIVNOST
2300000 SIT Tožnica je 35-odstotna invalidka. Ostale so ji posledice v anatomskem smislu: s slabšim, manjvrednim tkivom zarasla mehka tkiva vratu, jezika, grla in dela drugega vratnega vretenca, deloma tudi spodnje čeljustnice, ki jo še vedno nosi osteosintetski material. Posledice v funkcionalnem smislu so: še vedno prisotna pareza (delna ohromelost) obraznega živca, ki se kaže v slabši gibljivosti v področju levega lica, levega ustnega kota, kar se kaže v težjem oblikovanju besed, slabši obrazni mimiki, deloma tudi pri prehranjevanju. Nekoliko je omejena gibljivost vratne hrbtenice, ki v določenih gibih kaže tudi funkcionalno motenost s posledičnimi bolečinami (prisilna drža, ekstremni gibi). Slabše gibljiv je tudi jezik, zaradi česar težje govori. Težje grize, ker ji manjka 5 zob levo spodaj, ter težje požira zaradi brazgotin v grlu, manjka ji tudi leva tonzila (mandelj). Pred nesrečo se je ukvarajala s športnimi aktivnostmi, kar je deloma morala opustiti. V študij mora vlagati povečane napore zaradi pogostih glavobolov in slabše koncentracije.