Mednarodna arbitražna praksa na področju tujih investicij, ki se je doslej ukvarjala z omenjenimi instituti, je razmeroma neusklajena, pomanjkanje jasnih smernic glede dopustnega ravnanja držav v času izrednih razmer pa se odraža v nestabilnosti pravnega okolja.
Iz obstoječe arbitražne prakse izhaja, da so pogoji za uporabo splošnih izjem strogi, najpogosteje pa se osredotočajo zgolj na varnostne interese držav. Za njihovo uporabo v primeru zasledovanja ciljev javnega zdravja bi bila potrebna izredno široka razlaga oziroma izrecna vključitev ciljev javnega zdravja med nabor opravičljivih okoliščin, vendar so trenutno tako široke določbe v MIS redke, kar pa se lahko spremeni s sklepanjem MIS tretje generacije, ki pogosteje vključujejo splošne izjeme samopresojajoče narave ter tudi večje število okoliščin, v katerih so uporabljive. V prihodnosti se bodo tako države lahko večkrat zanesle na to vrsto določb in dokazovale, da imajo splošni javni interesi prednost pred interesi tujih investitorjev.
Pri sklicevanju na okoliščine za izključitev protipravnosti ravnanja države po mednarodnem običajnem pravu se je v preteklosti kot posebej pomembna izkazala okoliščina nuje, ki je daleč najpogosteje uporabljena, a zaradi zahtevnih dodatnih pogojev, ki jih vsebujejo pravila o odgovornosti držav po mednarodnem pravu, tudi tu ni zagotovila za uspešno obrambo.
Načrtovane reforme na področju mednarodnega investicijskega prava naj bi bremena izrednih dogodkov enakomerneje razporedile med vpletene deležnike. O vseh posledicah krize, s katero se svet sooča v času pandemije COVID-19, vključno s tistimi na področju tujih investicij, bo pričal čas. Že zdaj pa je zabeleženo,[6] da je v prvi polovici leta 2020 delež tujih investicij upadel za 49 odstotkov, investicije v Evropo pa so bile celo negativne. Kljub temu upadu tuje investicije ostajajo najpomembnejši zunanji vir financiranja držav v razvoju, njihova zaščita pa predpogoj za doseganje ciljev trajnostnega razvoja.[7]
[1] Glej tudi Aceris Law LLC, The COVID-19 Pandemic and Investment Arbitration,
[2] Diamond, Pandemics, Emergency Measures, and ISDS,
[3] Termin zajema vse mednarodne pogodbe, ki določajo zaščito tujih investicij in možnost njenega uveljavljanja pred mednarodnimi investicijskimi arbitražnimi tribunali (torej bilateralne oziroma dvostranske in večstranske ter mnogostranske (multilateralne) investicijske sporazume ali prostotrgovinske sporazume, ki vsebujejo posebna investicijska poglavja).
[4] Glej npr. 8. poglavje, 17. opomba prostotrgovinskega sporazuma Peru – Avstralija; člen 14.21 celovitega sporazuma o gospodarskem partnerstvu Indonezija – Avstralija; člen 9.11 prostotrgovinskega sporazuma Kitajska – Avstralija.
[5] Glej npr. Enron Corporation and Ponderosa Assets, L.P. v. Argentine Republic, ICSID Case No. ARB/01/3, odst. 319; Sempra Energy International v. The Argentine Republic, ICSID Case No. ARB/02/16, odst. 362; BG Group Plc. v. The Republic of Argentina, UNCITRAL, odst. 380.
[6] Investment Trends Monitor, UNCTAD, št. 36, oktober 2020.
[7] Avtorica tega prispevka in Brina Žitnik, kot soavtorici to problematiko izčrpneje obravnavata v članku Mednarodna odgovornost držav za posege v tuje investicije v času izrednih razmer za zaščito javnega zdravja, sprejetem v objavo v reviji Javna uprava, št. 3-4/2020.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik