Portal TFL

TFL Vsebine / Odločbe Vrhovnega sodišča

Sodba II Ips 74/94 - povrnitev negmotne škode - denarna odškodnina - duševne bolečine zaradi zmanjšanja življenjske aktivnosti - kratkotrajna omejitev življenjske aktiv...

SODIŠČE
Vrhovno sodišče
ODDELEK
Civilni oddelek
DATUM ODLOČBE
12.7.1995
OPRAVILNA ŠTEVILKA
Sodba II Ips 74/94
INTERNA OZNAKA
VS01822
SENAT, SODNIK
INSTITUT VSRS
povrnitev negmotne škode - denarna odškodnina - duševne bolečine zaradi zmanjšanja življenjske aktivnosti - kratkotrajna omejitev življenjske aktivnosti - telesne bolečine - strah
PODROČJE VSRS
ODŠKODNINSKO PRAVO
IZREK
Revizija tožeče stranke se zavrne kot neutemeljena. Reviziji tožene stranke se delno ugodi in se sodba sodišča druge stopnje v I. in II. točki tako spremeni, da se delno ugodi pritožbama tožeče in tožene stranke in se v nerazveljavljenem delu spremeni sodba sodišča prve stopnje tako, da se z upoštevanjem že pravnomočno prisojenih, a neizpodbijanih zneskov v celoti glasi:

"Tožena stranka mora plačati

- prvemu tožniku 484.890,00 SIT z zamudnimi obrestmi od zneska 4.890,00 SIT od 19.11.1991 dalje do plačila, od zneska 480.000,00 SIT pa od 23.6.1993 dalje do plačila, v roku 15 dni, da ne bo izvršbe,

- drugi tožnici 373.540,00 SIT z zamudnimi obrestmi od zneska 3.540,00 SIT od 19.11.1991 dalje do plačila, od zneska 370.000,00 SIT pa od 23.6.1993 dalje do plačila, v roku 15 dni, da ne bo izvršbe,

- tretjemu tožniku 257.624,00 SIT z zamudnimi obrestmi od zneska 7.624,00 SIT od 19.11.1991 dalje do plačila, od zneska 250.000,00 SIT pa od 23.6.1993 dalje do plačila, v roku 15 dni, da ne bo izvršbe.

Višji tožbeni zahtevek se zavrne."

Sicer se revizija tožene stranke zavrne kot neutemeljena.

Revizijski stroški tožene stranke so nadaljnji pravdni stroški, tožeča stranka nosi sama svoje stroške revizijskega postopka.
JEDRO
Vsi trije oškodovanci so čutili težave zaradi poškodb pri vsakodnevnih opravilih le v času zdravljenja in določen (krajši) čas po zaključku zdravljenja. Težave tožnikov pa ne v času zdravljenja ne po njem po presoji revizijskega sodišča niso dosegle tiste stopnje intenzivnosti, da bi bili upravičeni tudi do odškodnine zaradi duševnih bolečin zaradi zmanjšanja življenjske aktivnosti.

Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.

Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.

PRIJAVA

ŠE NISTE UPORABNIK PORTALA TFL?

Dobra novice! Portal TFL je za nove uporabnike pripravil poseben brezplačen dostop do vsebin portala Tax-FinLex, da ga lahko preizkusite. Brezplačna registracija vam omogoča:

  • Vpogled v 7 dokumentov
  • Prejemanje e-dnevnika Lex-Novice
  • Prejemanje e-tednika TFL Glasnik
Pripravljam TFL AI...
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window