Portal TFL

TFL Vsebine / Odločbe Višjih sodišč

VSM sodba I Cp 1589/2011 - nepremoženjska škoda – valorizacija akontacije odškodnine – poračun dolga – pravdni stroški

SODIŠČE
Višje sodišče v Mariboru
ODDELEK (*)
Civilni oddelek
DATUM ODLOČBE (*)
14.2.2012
OPRAVILNA ŠTEVILKA
VSM sodba I Cp 1589/2011
INTERNA OZNAKA (*)
VSM0021289
SENAT, SODNIK
INSTITUT VSRS
nepremoženjska škoda – valorizacija akontacije odškodnine – poračun dolga – pravdni stroški
PODROČJE VSRS
ODŠKODNINSKO PRAVO
IZREK
I. Pritožbama se delno ugodi in se izpodbijani sodbi spremenita tako, da je tožena stranka dolžna tožeči stranki plačati namesto 1.647,71 EUR sedaj 1.687,53 EUR, v izreku o pravdnih stroških pa tako, da je tožena stranka dolžna tožeči stranki namesto 798,75 EUR sedaj povrniti 835,68 EUR njenih pravdnih stroškov.

II. Izrek sodbe sedaj v celoti glasi:

1. „Tožena stranka je dolžna tožeči stranki plačati 1.687,53 EUR z zakonskimi zamudnimi obrestmi od 1.664,22 EUR od 27. 5. 2008 do plačila in od 23,31 EUR od 8. 4. 2008 do plačila, vse v 15. dneh.

2. V presežku glede 1.306,86 EUR z zakonskimi zamudnimi obrestmi od 27. 5. 2008 do plačila, se tožbeni zahtevek zavrne.

3. Tožena stranka je dolžna tožeči stranki povrniti 835,68 EUR pravdnih stroškov v 15. dneh, v primeru zamude z zakonskimi zamudnimi obrestmi do plačila.“

III. Tožena stranka je dolžna tožeči stranki povrniti 193,42 EUR pritožbenih stroškov v 15. dneh, v primeru zamude z zakonskimi zamudnimi obrestmi do plačila.
JEDRO
Zmotna je pritožbena graja, da sodišče prve stopnje valorizacije plačane akontacije odškodnine ne bi smelo opraviti. Utemeljena je pritožba v delu, ko sodišču prve stopnje očita neuporabo določila 288. člena OZ. Ta določa, da kadar dolguje dolžnik poleg glavnice tudi obresti in stroške, se ti poračunajo tako, da se poračunajo najprej stroški, nato obresti in končno glavnica. Nobenega dvoma ni, da tožena stranka dolguje tožeči stranki glavnico (3.500,00 EUR) in obresti od te glavnice od vložitve tožbe 11. 4. 2008 do plačila. Tožena stranka je prišla v zamudo 11. 4. 2008, nesporni znesek odškodnine 1.800,00 EUR pa je tožniku plačala 26. 5. 2008. Tožeča stranka bi si lahko obračunala natekle zakonske zamudne obresti od dosojenega zneska 3.500,00 EUR za nepremoženjsko škodo in si tako izračunan znesek nateklih zakonskih zamudnih obresti poračunala pri delnem plačilu glavnice 1.800,00 EUR.

Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.

Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.

PRIJAVA

ŠE NISTE UPORABNIK PORTALA TFL?

Dobra novice! Portal TFL je za nove uporabnike pripravil poseben brezplačen dostop do vsebin portala Tax-FinLex, da ga lahko preizkusite. Brezplačna registracija vam omogoča:

  • Vpogled v 7 dokumentov
  • Prejemanje e-dnevnika Lex-Novice
  • Prejemanje e-tednika TFL Glasnik
Pripravljam TFL AI...
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window