4329. Pravilnik o varnosti dvigal
Na podlagi 2. člena zakona o tehničnih zahtevah za proizvode in o ugotavljanju skladnosti (Uradni list RS, št. 59/99, 31/00 – popr. in 54/00 – ZKme) izdaja ministrica za gospodarstvo
P R A V I L N I K
o varnosti dvigal*
Ta pravilnik določa zahteve za dvigala in za varnostne komponente dvigal, ki so dani v promet zato, da se trajno vgradijo v stavbe in zgradbe ter se v njih stalno uporabljajo.
Ta pravilnik določa tudi ukrepe za izboljšanje varnosti dvigal, ki so bila dana v uporabo pred začetkom veljavnosti tega pravilnika (v nadaljnjem besedilu: obstoječa dvigala), prevzemne preglede, periodične preglede, vzdrževanje in skrbništvo dvigal, nadzor in postopke obveščanja.
Ta pravilnik velja tudi za dvigala, ki se premikajo vzdolž nespremenljive poti, čeprav se ne premikajo vzdolž togih vodil (na primer: škarjasta dvigala).
Ta pravilnik ne velja za:
1.
žičnice, vključno z vzpenjačami za javni ali zasebni prevoz oseb,
2.
dvigala, posebej načrtovana in izdelana za vojaške ali policijske namene,
3.
rudarske dvižne naprave,
5.
dvigala, vgrajena v prevozna sredstva,
6.
dvigala, ki so povezana s stroji in namenjena izključno dostopu do delovnega mesta,
8.
dvigala na gradbiščih, namenjena za dviganje oseb ali oseb in blaga.
Če so določene nevarnosti za dvigala in za varnostne komponente dvigal urejene z drugimi predpisi, za te nevarnosti ne veljajo določbe tega pravilnika.
V tem pravilniku imajo uporabljeni izrazi naslednji pomen:
-
"Dvigalo" je naprava, ki deluje med določenimi nivoji in ima kabino, ki se premika vzdolž vodil, ki so toga in nagnjena pod kotom, večjim od 15 stopinj glede na vodoravnico in je namenjena za prevoz:
3.
samo blaga, če je kabina dostopna, to pomeni, da lahko oseba brez težav vstopi vanjo ter je opremljena s krmilnimi napravami, nameščenimi znotraj kabine ali na dosegu osebe, ki je v njej.
-
"Monter dvigala" je fizična ali pravna oseba, odgovorna za načrtovanje, izdelavo, vgrajevanje in dajanje dvigala v promet, in ki pritrdi oznako CE ter sestavi ES-izjavo o skladnosti.
-
"Dajanje dvigala v promet" je takrat, ko monter prvič da dvigalo na razpolago uporabniku.
-
"Varnostna komponenta" je komponenta, ki je navedena v Prilogi IV, ki je sestavni del tega pravilnika.
-
"Proizvajalec varnostnih komponent" je fizična ali pravna oseba, odgovorna za načrtovanje in izdelavo varnostnih komponent ter pritrdi oznako CE in sestavi ES-izjavo o skladnosti.
-
"Vzorčno dvigalo" je reprezentativno dvigalo, katerega tehnična dokumentacija kaže, na kakšen način bodo izpolnjene bistvene varnostne zahteve za dvigala, ki so v skladu z vzorčnim dvigalom, ki je določeno z objektivnimi parametri in uporablja popolnoma enake varnostne komponente.
II. DAJANJE V PROMET, RAZSTAVE IN PREDSTAVITVE
Dvigala se lahko dajo v promet in v obratovanje samo kadar ni nevarnosti, da bi ogrožala zdravje in varnost oseb ali varnost premoženja, če so pravilno vgrajena in vzdrževana ter se uporabljajo v skladu z njihovim predvidenim namenom.
Varnostne komponente za dvigala se lahko dajo v promet in v obratovanje samo kadar ni nevarnosti, da bi dvigala, v katera naj bi se vgradile, ogrožala zdravje ali varnost oseb ali varnost premoženja, če so pravilno vgrajena in vzdrževana ter se uporabljajo v skladu z njihovim predvidenim namenom.
Osebe, odgovorne za delo na stavbi ali zgradbi ter monter dvigala morajo drug drugega sproti obveščati o dejstvih, potrebnih za pravilno obratovanje in varno uporabo dvigala, ter izvesti ustrezne ukrepe, da zagotovijo pravilno obratovanje in varno uporabo dvigala.
Jaški, namenjeni za nova dvigala, ne smejo vsebovati nobenih cevi ali žic ali napeljav, razen tistih, ki so potrebne za delovanje in varnost dvigala.
Komponente za dvigala, ki niso varnostne komponente, vendar so namenjene vgradnji v dvigalo, se lahko dajo v promet samo, če jim je priložena izjava o skladnosti proizvoda, ki jo sestavi proizvajalec ali njegov pooblaščeni zastopnik s sedežem v Republiki Sloveniji ali v Evropski uniji.
Vsa dovoljena odstopanja med vzorčnim dvigalom in dvigali, ki so izpeljana iz vzorčnega dvigala, morajo biti v tehnični dokumentaciji jasno opredeljena z največjimi in najmanjšimi vrednostmi.
Za izpolnjevanje bistvenih varnostnih zahtev je dovoljeno podobnost skupine izdelkov prikazati z izračuni oziroma na podlagi konstrukcijskih načrtov.
Ne sme se prepovedati, omejiti ali ovirati dajanja v promet ali v obratovanje dvigal oziroma varnostnih komponent za dvigala, ki ustrezajo določbam tega pravilnika.
5. člen
Razstave in predstavitve
Na sejmih, razstavah, predstavitvah in podobnih prireditvah, se dvigala in varnostne komponente za dvigala, lahko prikazujejo, tudi če niso v skladu z določbami tega pravilnika, pod pogojem, da se vidno označi, da ta dvigala ali varnostne komponente niso v skladu s predpisi in niso naprodaj, dokler jih monter dvigala, proizvajalec varnostnih komponent ali njegov pooblaščeni zastopnik ne uskladi s predpisi.
Med predstavitvami dvigal in varnostnih komponent za dvigala je treba izvesti ustrezne varnostne ukrepe za zagotovitev varnosti oseb.
6. člen
Postopek zagotavljanja skladnosti
Monter ali njegov pooblaščeni zastopnik s sedežem v Republiki Sloveniji ali v Evropski uniji lahko da v promet samo dvigalo, ki je v skladu z zahtevami tega pravilnika. Pri tem mora:
-
izpolniti ustrezne bistvene zdravstvene in varnostne zahteve iz Priloge I, ki je sestavni del tega pravilnika,
-
ravnati po postopku za ugotavljanje skladnosti iz 11. člena tega pravilnika,
-
zagotoviti navodila za uporabo iz 6.2. točke Priloge I,
-
sestaviti ES-izjavo o skladnosti iz 12. člena tega pravilnika in B poglavja Priloge II, ki je sestavni del tega pravilnika,
-
pritrditi na vsako dvigalo oznako CE v skladu s 13. členom tega pravilnika in Prilogo III, ki je sestavni del tega pravilnika.
Proizvajalec ali njegov pooblaščeni zastopnik s sedežem v Republiki Sloveniji ali v Evropski uniji lahko da v promet samo varnostno komponento za dvigala, ki je v skladu z zahtevami tega pravilnika. Pri tem mora:
-
izpolniti ustrezne bistvene zdravstvene in varnostne zahteve iz Priloge I ali omogočiti, da dvigala, v katere so vgrajene, izpolnjujejo te bistvene zahteve,
-
izpolniti zahteve postopka za ugotavljanje skladnosti iz 10. člena tega pravilnika,
-
zagotoviti navodila za uporabo iz 6.1. točke Priloge I,
-
sestaviti ES-izjavo o skladnosti iz 12. člena tega pravilnika in A poglavja Priloge II,
-
pritrditi na vsako varnostno komponento za dvigala oznako CE v skladu s 13. členom tega pravilnika in Prilogo III.
Če niti monter dvigala niti proizvajalec varnostne komponente ali njegov pooblaščeni zastopnik s sedežem v Republiki Sloveniji ali Evropski uniji ne izpolnijo obveznosti iz prvega in drugega odstavka tega člena, se te obveznosti prenesejo na tistega, ki da dvigalo ali varnostno komponento v promet v Republiki Sloveniji ali v Evropski uniji. Iste obveznosti veljajo za vsakogar, ki proizvaja dvigalo ali varnostno komponento za svojo lastno uporabo.
7. člen
Priznavanje postopkov za zagotavljanje skladnosti
Za dvigala, za katera monter ali njegov pooblaščeni zastopnik, s sedežem v Republiki Sloveniji ali v Evropski uniji, izpolnjuje zahteve, navedene v prvem odstavku prejšnjega člena, se šteje, da izpolnjujejo vse te zahteve tudi v Republiki Sloveniji.
Za varnostne komponente za dvigala, za katere proizvajalec ali njegov pooblaščeni zastopnik, s sedežem v Republiki Sloveniji ali v Evropski uniji, izpolnjuje zahteve, navedene v drugem odstavku prejšnjega člena, se šteje, da izpolnjujejo vse te zahteve tudi v Republiki Sloveniji.
8. člen
Bistvene zdravstvene in varnostne zahteve
Dvigala morajo izpolnjevati bistvene zdravstvene in varnostne zahteve, določene v Prilogi I.
Varnostne komponente morajo izpolnjevati bistvene zdravstvene in varnostne zahteve, določene v Prilogi I ali pa morajo omogočati, da dvigala, v katera so pravilno vgrajene, izpolnjujejo te bistvene zahteve.
9. člen
Harmonizirani standardi in domneva o skladnosti
Minister, pristojen za gospodarstvo, objavi v Uradnem listu Republike Slovenije seznam standardov, ki privzemajo harmonizirane standarde.
Za dvigala, izdelana v skladu s harmoniziranim standardom, ki pokriva eno ali več bistvenih zdravstvenih in varnostnih zahtev, se šteje, da izpolnjujejo te bistvene zahteve.
Za varnostne komponente za dvigala, izdelane v skladu s harmoniziranim standardom, ki pokriva eno ali več bistvenih zdravstvenih in varnostnih zahtev, se šteje, da lahko omogočijo dvigalom, če so vanje pravilno vgrajene, da izpolnjujejo te bistvene zahteve.
Če ni prevzetih ali sprejetih harmoniziranih standardov, minister, pristojen za gospodarstvo, objavi v Uradnem listu Republike Slovenije seznam obstoječih slovenskih standardov in tehničnih specifikacij, potrebnih za zagotavljanje bistvenih zdravstvenih in varnostnih zahtev iz Priloge I.
10. člen
Ugotavljanje skladnosti za varnostne komponente
Pred dajanjem varnostnih komponent v promet mora proizvajalec varnostnih komponent ali njegov pooblaščeni zastopnik s sedežem v Republiki Sloveniji ali v Evropski uniji:
-
predložiti vzorec varnostne komponente za ES-pregled tipa v skladu z A poglavjem Priloge V, ki je sestavni del tega pravilnika ter poskrbeti za kontrolo proizvodnje, kar opravi priglašeni organ v skladu s Prilogo XI, ki je sestavni del tega pravilnika, ali
-
predložiti vzorec varnostne komponente za ES-pregled tipa v skladu z A poglavjem Priloge V in izvajati sistem zagotavljanja kakovosti izdelka v skladu s Prilogo VIII, ki je sestavni del tega pravilnika, ali
-
izvajati sistem popolnega zagotavljanja kakovosti v skladu s Prilogo IX, ki je sestavni del tega pravilnika.
11. člen
Ugotavljanje skladnosti za dvigala
Preden se da dvigalo v promet, mora biti na njem opravljen eden od naslednjih postopkov:
1.
Če je bilo dvigalo načrtovano v skladu z dvigalom, za katerega je bil opravljen ES-pregled tipa, v skladu z B poglavjem Priloge V, mora biti zgrajeno, montirano in preskušeno z izvajanjem:
-
končnega pregleda, določenega v Prilogi VI, ki je sestavni del tega pravilnika, ali
-
sistema zagotavljanja kakovosti izdelka, določenega v Prilogi XII, ki je sestavni del tega pravilnika, ali
-
sistema zagotavljanja kakovosti proizvodnje, določenega v Prilogi XIV, ki je sestavni del tega pravilnika.
Postopki faze načrtovanja in gradnje na eni strani ter faze vgrajevanja in preskušanja na drugi strani se lahko opravijo na istem dvigalu.
2.
Če je bilo dvigalo načrtovano v skladu z vzorčnim dvigalom, za katerega je bil opravljen ES-pregled tipa, v skladu z B poglavjem Priloge V, mora biti zgrajeno, montirano in preskušeno z izvajanjem:
-
končnega pregleda, določenega v Prilogi VI, ali
-
sistema zagotavljanja kakovosti izdelka, določenega v Prilogi XII, ali
-
sistema zagotavljanja kakovosti proizvodnje, določenega v Prilogi XIV.
3.
Če je bilo dvigalo načrtovano v skladu z dvigalom, za katerega je bil izveden sistem popolnega zagotavljanja kakovosti po Prilogi XIII, ki je sestavni del tega pravilnika, dopolnjen s pregledom načrta, če slednji ni popolnoma v skladu s harmoniziranimi standardi, mora biti zgrajeno, montirano in preskušeno ob dodatnem izvajanju:
Za ogled celotnega čistopisa z dodatnimi funkcijami prikaza je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.