IZREK
Zahtevi vrhovnega državnega tožilca za varstvo zakonitosti se ugodi in se sodba Vojaškega sodišča v Novem Sadu z dne 3.12.1949 v zvezi s sodbo Vrhovnega vojaškega sodišča v Beogradu z dne 17.2.1950 spremeni tako, da se obsojeni F.K. po 1. točki 358. člena Zakona o kazenskem postopku (ZKP)
o p r o s t i o b t o ž b e,
1) da je dne 5.10.1949 kot vojak v magazinu vojašnice v Z. polkovniku potem, ko je le-ta prebral odredbo vrhovnega komandanta maršala Tita, s katero je vrhovni komandant vojakom podaljšal služenje vojaškega roka za nedoločen čas, rekel: "Tito za mene ne predstavlja nič, za Tita se nikdar ne bom boril, Tita naj branijo ženske, jaz na Ruse ne bom streljal";
2. ker je dne 5.10.1949 kot vojak z namenom, da se izogne vojaški službi, pobegnil iz ene od sob Okrožnega sodišča v Zrenjaninu, kamor so ga zaprli neposredno po tem, ko je storil kaznivo dejanje, ki je opisano pod točko 1., in sicer tako, da se je po koci, ki jo je vzel v sobo in je last oboroženih sil FLRJ (enako pa tudi obleka, ki jo je imel na sebi), ki jo je privezal na okenski okvir, spustil ob zunanji steni zgradbe navzdol proti pločniku, na katerega pa je potem, ko se je koca pretrgala, padel in na njem obležal do prihoda varnostnikov, saj si je pri padcu na pločnik poškodoval,
s čimer naj bi storil z dejanjem, opisanim pod točko 1., kaznivo dejanje sovražnega govorjenja o vojski po 16. členu Zakona o vojaških kaznivih dejanjih, z dejanjem, ki je opisano pod točko 2., pa kaznivo dejanje zapustitve vojaške službe po 1. odstavku 29. člena Zakona o vojaških kaznivih dejanjih.
Stroški kazenskega postopka iz 1. do 5. točke 2. odstavka 92. člena ZKP, potrebni izdatki obsojenca ter potrebni izdatki in nagrada njegovega zagovornika bremenijo proračun.
JEDRO
Razlika med kaznivim dejanjem sovražnega govorjenja o vojski po 16. členu Zakona o vojaških kaznivih dejanjih in kaznivim dejanjem sovražne propagande po 9. členu ZKLD je bila v večji intenziteti pozivanja na nasilno rušenje obstoječe družbene ureditve pri propagandi po ZKLD, kakor pa jo zahteva abstraktni dejanski stan kaznivega dejanja sovražnega govorjenja o vojski.
Sovražno govorjenje je takšno, s katerim se izziva spopad oziroma neka nasilna sprememba, iz konkretno navedenih dejstev pa mora biti razvidno, da je naperjeno proti zavarovanemu objektu.
Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.