Portal TFL

TFL Vsebine / Odločitve Ustavnega sodišča

U-I-66/98 - Zakon o družinskih prejemkih (Uradni list RS, št. 65/93, 71/94, 73/95 in 26/99) (ZDPre), 6. odst. 57. a čl.

OPOMBA US RS
OPRAVILNA ŠTEVILKA
U-I-66/98
VRSTA ZADEVE
ocena ustavnosti in zakonitosti predpisov in drugih splošnih aktov
INTERNA OZNAKA
US21362
GESLA
Socialna varnost, otroški dodatek. Socialna varnost, samozaposlene osebe. Enakost pred zakonom. Načelo socialne države. Pravica do socialne varnosti. Polje proste presoje zakonodajalca.
NAPADENI AKT
Zakon o družinskih prejemkih (Uradni list RS, št. 65/93, 71/94, 73/95 in 26/99) (ZDPre), 6. odst. 57. a čl.
OBJAVA
IZDAJATELJ
Ustavno sodišče RS
VRSTA AKTA
zakon
VRSTA ODLOČITVE
sklep
VRSTA REŠITVE
zavrnitev pobude zaradi njene neutemeljenosti, sklep (2. odstavek 26. člena zakona o ustavnem sodišču)
IZREK
Pobuda za začetek postopka za oceno ustavnosti šestega odstavka 57.a člena Zakona o družinskih prejemkih (Uradni list RS, št. 65/93, 71/94, 73/95 in 26/99) se zavrne.
EVIDENČNI STAVEK
Po ustaljeni praksi Ustavnega sodišča načelo enakosti pred zakonom ne pomeni, da predpis - kadar podlaga za različno urejanje niso osebne okoliščine iz prvega odstavka 14. člena Ustave - ne bi smel različno urejati položajev pravnih subjektov, pač pa da tega ne sme početi samovoljno, brez razumnega in stvarnega razloga. Za razlikovanje mora torej obstajati razumen, iz narave stvari izhajajoč razlog.Položaja samozaposlene in zaposlene osebe sta si v marsičem različna, prav tako tudi ni mogoče enostavno enačiti dohodka samozaposlene in dohodka zaposlene osebe kot podlage za ugotavljanje upravičenosti do otroškega dodatka. Različno urejanje vštevanja dohodkov pri samozaposlenih in pri zaposlenih je razumno in stvarno utemeljeno, saj je položaj enih in drugih prav pri ustvarjanju, pridobivanju njihovega dohodka bistveno drugačen.Samozaposlena oseba namreč opravlja dejavnost kot fizična oseba samostojno, nima delodajalca in tudi ni sama sebi delodajalec, ne obračunava in ne izplačuje si plače; samozaposlena oseba sama odloča o poslovanju in lahko vpliva na dohodke in odhodke ter posledično tudi na dobiček, prav tako pa tudi prosto razpolaga z vsem svojim premoženjem in sredstvi, ki jih namenja tako za osebno porabo kot za dejavnost na podlagi svojih lastnih odločitev.Samozaposlena oseba ni zaposlena pri sebi in nima delodajalca, zato so tudi vsi prispevki, ki jih plačuje za socialno varnost, njeni lastni prispevki, po svoji vsebini torej prispevki zavarovanca, ki jih namenja za zagotavljanje svoje socialne varnosti. Dohodek samozaposlene osebe se torej bistveno razlikuje od dohodka zaposlenega, ki prejema le plačo za delo v odvisnem delovnem razmerju. Zato različno urejanje vštevanja dohodka samozaposlene in zaposlene osebe v dohodek družine pri ugotavljanju upravičenosti do otroškega dodatka ne pomeni kršitve načela enakosti iz drugega odstavka 14. člena Ustave.

Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.

Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.

PRIJAVA

ŠE NISTE UPORABNIK PORTALA TFL?

Dobra novice! Portal TFL je za nove uporabnike pripravil poseben brezplačen dostop do vsebin portala Tax-FinLex, da ga lahko preizkusite. Brezplačna registracija vam omogoča:

  • Vpogled v 7 dokumentov
  • Prejemanje e-dnevnika Lex-Novice
  • Prejemanje e-tednika TFL Glasnik
Pripravljam TFL AI...
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window