Glede na to, da kmetija kot oblika kmetijskega gospodarstva ni statusno urejena, ostaja v primeru zaposlovanja oseb na kmetiji odprtih kar nekaj vprašanj, kot na primer, kako oziroma na kakšni pravni podlagi lahko kmet na kmetiji zaposli osebo in posledično kakšne pravice in pravno varstvo ima zaposleni v razmerju do kmeta, ki se zaposli na njegovi kmetiji. Sicer se pravna ureditev sklepanja delovnega razmerja na kmetijskem gospodarstvu loči glede na to, kako je kmetijsko gospodarstvo statusno organizirano, in sicer ali kot pravna oseba, kot samostojni podjetnik ali kot kmetija brez statusa oziroma podobno.
Prav tako ni jasno določeno, kdo odgovarja za pravice delavcev, ki izhajajo iz delovnega razmerja, kot na primer za izplačilo plače ali regresa v primeru, ko kmet zaposli osebo na kmetiji, saj je to namreč v primeru zaposlitve na kmetiji pomembno predvsem zaradi ugotavljanja in uveljavljanja odgovornosti, povezane z obveznostmi delodajalca.
Kot izhaja že iz tega kratkega izvajanja, je eden od temeljnih problemov na kmetiji zaposlovanje na njej. Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) izrecno ne določa, da je kmetija lahko delodajalec po drugem odstavku 5. člena ZDR-1. Vprašanje, ki se zastavlja, je, ali bi kmetijo lahko šteli kot drugi subjekt z namenom, ki lahko pridobi status delodajalca v skladu z navedenim členom.
Naslednji problem se kaže v tem, da v delovnopravni zakonodaji ni opredeljena oseba, ki ima na kmetiji pristojnost in pooblastilo za sklenitev in podpis pogodbe o zaposlitvi. V praksi se zaposlovanje na kmetijskem gospodarstvu, ki je organizirana kot kmetija, izvaja tako, da pogodbo o zaposlitvi zaradi statusne neurejenosti kmetije kot del kmetijskega gospodarstva sklepa nosilec ali član kmetije v svojem imenu in ne v imenu kmetije. To pomeni, da kmetija ne more zaposliti delavca, saj kmetija tudi nima pravnoorganizacijske oblike. Če bi se uredil status kmetije bodisi v gospodarski bodisi v delovnopravni zakonodaji ali celo v kakšnem specialnem predpisu, bi bilo sklepanje pogodb o zaposlitvi s pravnega vidika preprostejše. Je pa vprašanj v zvezi z zaposlovanjem na kmetijah še veliko, na njihovo jasno razrešitev v zakonodaji in tudi v praksi pa bo treba še nekoliko počakati.[4]
O avtorju:
Suzana Pisnik, univerzitetna diplomirana pravnica, magistrica znanosti s področja delovnega prava in prava socialne varnosti, doktorska kandidatka na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru
[1] Uradni list RS, št. 45/08, 57/12, 90/12 – ZdZPVHVVR, 26/14, 32/15, 27/17 in 22/18.
[2] https://www.gov.si/teme/agrarne-in-pasne-skupnosti/
[3] https://www.gov.si/teme/agrarne-in-pasne-skupnosti/
[4] Podrobneje o teh vprašanjih z nakazilom rešitev v Suzana Pisnik: Zaposlovanje na kmetiji in neurejenost statusnopravnega položaja kmetije, v: Pravnik, 5-6/2020.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik