Ob rob prvi konferenci Dnevi delovnega prava v praksi, ki smo jo 20. in 21. septembra 2022 pripravili v družbi Tax-Fin-Lex, je odvetnik Peter Mele v uvodnem nagovoru dejal, da konferenca letos poteka prvič, vendar ne brez ambicije, da postane vsakoletni dogodek. »Praksa je namreč živi in nenehno nastajajoči proces, v katerem je veliko dinamike. Tisto, kar je držalo še včeraj, danes morda ne zadošča več ali pa se je spremenilo. Iz tega razloga je vir možnih tem neizčrpen, pa čeprav se morda mestoma zazdi, da se naslovi ponavljajo.«
Ves čas konference smo z vsakim novim predavanjem dobili potrditev, da zgolj ena konferenca zagotovo ne bo dovolj. Vprašanj in komentarjev je bilo toliko, da je zanimanje presenetilo tudi največje optimiste med njenimi organizatorji.
Mag. Nina Scortegagna Kavčnik se je v uvodu konference lotila načina določitve osnovne in mesečne plače ter višine in obračuna dodatkov. Njeno osnovno sporočilo je bilo, da mora delodajalec pri določanju višine osnovne plače ovrednotiti čim več elementov zahtevnosti dela na določenem delovnem mestu, a je takoj pripomnila, da to ne pomeni neposrednega kopiranja celih zakonov, »kar počnejo tisti, ki običajno ne vedo, kako se pogodbo pravilno sestavi«.
Zelo podrobno je mag. Nina Scortegagna Kavčnik drugi dan konference spregovorila o obveznih, priporočljivih in ničnih sestavinah pogodbe o zaposlitvi. V pogodbo o zaposlitvi prepisujejo zakone tisti, ki ne vedo, kako se pogodbo pravilno sestavlja.
Jasmina Malnar Molek, svetovalka v svetovalnem centru Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, je nazorno razložila podrobnosti o izračunu nadomestila plače za bolniško, praznik, dopust in obračun neplačane odsotnosti.
Sledila je zelo koristna ura o tem, kako naravnati um, da bo deloval za nas in ne proti nam. V njej so udeleženci z veseljem in aktivno sodelovali s Sašo Einsiedler, trenerko javnega nastopanja.
Dr. Valentina Franca, izredna profesorica na Fakulteti za upravo, je razgrnila podrobnosti o nagrajevanju delavcev v zasebnem sektorju in vlogah delavskih predstavnikov. Uvodoma je temeljito razčlenila pojem kriterij oziroma merilo za ocenjevanje delovne uspešnosti delavcev.
V drugem delu nastopa je bilo mogoče zelo podrobno spremljati razlago vlog sindikalnih zaupnikov pri sklepanju kolektivnih pogodb, vključevanju v obveščanje in posvetovanje ter vlogo sveta delavcev pri obveščanju, posvetovanju in soodločanju. Še zlasti pa, kako ravnati v primerih, če sta v kolektivu sindikat in svet delavcev, samo sindikat, samo svet delavcev ali ko ni ne prvega ne drugega.
Mag. Branko Vidič z ministrstva za javno upravo je predstavil tri vrste delovne uspešnosti v javnem sektorju. Pri tem ne gre prezreti podrobnosti, da je plačam namenjenih okoli 5 milijard evrov na leto; 82 odstotkov gre za osnovne plače, 13 odstotkov za dodatke in 5 odstotkov za delovno uspešnost.
Odvetnik Peter Mele se je lotil prenehanja pogodbe o zaposlitvi z agencijo za zagotavljanje dela. Zelo pomembna in poučna tema, saj se nepoučenim zdi, da je zaposlovanje prek agencij odkritje zadnjih desetletji, a so tripartitno razmerje pri delu poznali, kot je dejal predavatelj, že stari Babilonci. Prvi poskusi ureditve v EU segajo v 80. leta minulega stoletja. Danes poznamo pri nas kar devet normativnih aktov, ki na neki način urejajo to področje. A poglavitno je, da delovno razmerje z agencijo načeloma ne zožuje obsega in kakovosti pravic delavca.
Skozi aktivno sodelovanje udeležencev konference z Brigito Tomas, ki je magistrirala na Univerzi York St. John v Angliji na temo vodenja sprememb in inovativnosti v organizacijah, se je začel drugi dan konference. Vodili njenega predavanja, bolje interaktivne delavnice, z naslovom Organizacija časa in osebna učinkovitost sta bili v resnici o tem, da lahko izgubljeni denar znova pridobimo, izgubljenega časa pa ne.
Odvetnik Miha Šercer je bil deležen obilo pozornosti in vprašanj udeležencev seminarja, ko je govoril o konkurenčni prepovedi, konkurenčni klavzuli in pogodbeni kazni v pogodbi o zaposlitvi. Saj, kot je zapisano tudi v eni od sodb vrhovnega sodišča, spoštovanje konkurenčne prepovedi sodi med temeljne obveznosti delavca.
Saša Oražem iz odvetniške družbe Ketler & Partnerji se je s temo posebnosti pogodb o zaposlitvi z vodilnimi in poslovodnimi delavci temeljito dotaknila tudi usode odstavljenih ali razrešenih ljudi na vidnih položajih. Odvetnica je razkadila obilo megle o tako imenovanih individualnih pogodbah in korak za korakom razložila oblike in posebnosti pri sklepanju pogodb o zaposlitvi z vodilnimi in poslovodnimi delavci. Zlasti zanimivo je bilo popisovanje dilem in rešitev v povezavi z mandatom in zaposlitvijo za nedoločen čas.
Damjan Mašera, podsekretar na ministrstvu za delo, je govoril o fleksibilnih oblikah zaposlitve in dela, torej o temi, ki nas je s svojimi podrobnostmi spomnila na čase epidemije, ko so se delodajalci izkazali z iskanjem rešitev v oteženih razmerah. Takrat se je še posebno razmahnilo in je marsikje zaposlenim še na voljo delo na domu. Ali je enako, če delaš na vikendu ali na plaži? V času digitalizacije pa to postaja čedalje bolj nosilna tema, ko je govor o pogodbah o zaposlitvi.
Na koncu in namesto sklepa se gre skupaj z uvodnim nagovorom odvetnika Meleta vprašati, kakšen vpliv na pojave, ki jih ureja delovno pravo, lahko pričakujemo od aktualnega trenutka.
»Globalno višanje cen energentov in s tem povzročena kriza seveda lahko vplivata tudi na to, da bodo podjetja prisiljena racionalizirati stroške in morda tudi zmanjševati število zaposlenih. Vsaj v tem smislu bo tako še pomembneje, da bodo denimo odpovedi dobro utemeljene, da ne bi bile zaradi napak podvržene morebitni razveljavitvi na sodišču. Delavci, ki glede zaposlitve morda ne bodo imeli več toliko izbire, se bodo morebiti redkeje odločali za zamenjavo službe, s tem pa bodo okrepljeno pozorni tako na pravilno višino plačila kot tudi na pravilno izpolnjevanje drugih obveznosti delodajalca, pa tudi na vsebino odpovedi, če že bodo soočeni z izgubo zaposlitve,« je strnil misli.
Več fotografij si lahko ogledate na našem Facebook profilu!
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki