V članku smo želeli preučiti normativno ureditev podjetja X z vidika obvladovanja prevar. Namen je ugotoviti višino tveganja izpostavljenosti prevar in opredeliti dodatne ukrepe, da do prevar ne bi prišlo. Hipoteza je, da je podjetje relativno dobro organizirano, da do prevar ne pride, vendar je zaradi specifičnosti (majhna ekipa ljudi, nizka fluktuacija) vseeno izpostavljeno določenim tveganjem.
Organizacija je pogosta beseda, ki jo srečamo v vsakdanjem življenju. V Slovarju slovenskega knjižnega jezika najdemo pod geslom »organizacija« vrsto razlag, ki jih povezujemo s tem izrazom (Fran, 2023):
Organizacija združenih narodov [OZN]:
Povzeto po B. Lipičniku (1997, 2-3) ima lahko beseda »organizacija« kar sedem različnih pomenov:
Za namene članka nas zanima predvsem organizacija v ekonomskem smislu – gospodarska organizacija kot združba ekonomskih prvin, ki se kombinirajo z namenom doseči enega ali več skupnih ciljev.
Temeljni tipi organizacijskih struktur, povzeti po Bogdanu Kavčiču, Sodobna teorija organizacije, 1991, v knjigi dr. Bergant z naslovom Organiziranje računovodstva v povezavi s finančno funkcijo, 2010, (Bergant, 2010, 27-33):
V nadaljevanju bomo predstavili organiziranost podjetja X.
Podjetje X je bilo ustanovljeno leta 1997 z namenom, da pridobi koncesijo za opravljanje določenega projekta in da ta projekt opravlja naslednjih 30 let. Podjetje X je ustanovilo več družbenikov iz več držav Evropske Unije. Podjetje X je bilo ustanovljeno kot d.o.o.
Organi podjetja v skladu s statutom podjetja so:
Podjetje X sodi med majhna podjetja v skladu s 55. členom ZGD-1, vendar bo zaradi vrednosti aktive in zviševanja obsega poslovanja verjetno kmalu preseglo mejo za uvrstitev med srednje velika podjetja. Podjetje se ukvarja z eno samo dejavnostjo in zaposluje manj kot 50 ljudi, zato je organiziranost podjetja enostavna. Podjetje je organizirano v skladu z funkcijsko organizacijsko strukturo. Povzeto po B. Lipičniku (1997, 48) je funkcijska organizacijska struktura centralizirana organizacijska struktura in oblikovana je na zahtevi, da se mora vsaka funkcija oblikovati v zaokrožene organizacijske nosilce, zato funkcije organizacijsko oblikujemo v optimalno število področij, sektorjev oziroma služb. Prednost funkcijske organizacijske strukture je predvsem v njeni racionalnosti, ki se izraža v tem, da se naloge iste funkcije opravljajo v enem prostoru. S tem povzročamo manjše stroške, povečujemo specializacijo in profesionalizacijo ljudi idr. (Lipičnik, 1997, 48)
Funkcijska organizacijska struktura je centralizirana organizacijska struktura. Razvili so jo v začetku 20. stoletja, kot njen začetnik pa se navaja Carnegie Steel. Oblikovana je na zahtevi, da se mora vsaka funkcija oblikovati v zaokrožene organizacijske nosilce, zato funkcije organizacijsko oblikujemo v optimalno število področij, sektorjev oz. služb. Funkcijska organizacijska struktura je najpogostejša organizacijska struktura in uporablja se že od nastanka prvih industrijskih podjetij. Tudi v razmerah sodobne industrijske proizvodnje se funkcijska organizacijska struktura najbolj uporablja v manjših industrijskih podjetjih. (Žnidaršič Kranjc, 1995, 43-44).
Slika 1: Organizacijska struktura podjetja X
Vir: Žnidaršič Kranjc, 1995, 43-44
Računovodstvo v podjetju X se izvaja v računovodskem servisu, v podjetju je organiziran samo kontroling z namenom nadzora predračunavanja in obračunavanja in notranjega ter zunanjega poročanja.
Z normativnim vidikom organiziranja v najširšem smislu razumemo formalno urejanje združbe s ciljem naravnavanja smotrnega delovanja posameznikov za doseganje ciljev združbe. Organiziranost lahko urejamo z različnimi tehnikami, to je na verbalni, grafični in tabelarični način. Verbalne tehnike so ustne (na primer sprotna navodila, ustaljeni in ustno razloženi načini oziroma procesi dela) ali pisne (organizacijski predpisi). Organizacijski predpisi so zunanji (zakoni in drugi predpisi, kodeksi in strokovni standardi) in notranji. (Bergant, 2010, 455-456)
Organizacijski predpisi v najširšem smislu znotraj združbe so lahko:
Normativni okvir podjetja X je zasnovan na način, kot ga prikazujemo v nadaljevanju.
Splošni akti ali krovni dokument, pod katerim podjetje deluje, je »Družbena pogodba o ustanovitvi družbe X«. Sprejeli so ga družbeniki podjetja, zadnja verzija, ki obstaja, je iz leta 2020. V njej so opredeljeni organi vodenja in upravljanja družbe, pristojnosti teh organov, eventualne omejitve delovanja teh organov.
Ostali organizacijski predpisi vključujejo:
Podjetje X podrobneje ureja poslovanje tudi s formaliziranimi navodili za delo.
»Prevara« (fraud) je napačna predstavitev pomembnih dejstev z naklepom zavesti v zmoto tiste, ki se upravičeno zanašajo na to predstavitev in zaradi tega trpijo škodo, obsega prikrojevanje, ponarejanje, spreminjanje razvidov, prikrivanje ali opuščanje učinkov poslovnih dogodkov, razvidovanje ne nastalih poslovnih dogodkov in podobno (Turk, 2002, 553).
Prevara je vsako neetično in/ali nezakonito dejanje, za katero je značilna pridobitev nezakonite ali neupravičene koristi v škodo organizacije ali tretjih oseb. Med prevare sodijo predvsem goljufija, utaja ali izraba zaupanja, prevarantsko računovodsko poročanje ipd. Prevare posamezniki in/ali podjetja zagrešijo z namenom, da bi pridobili materialne koristi, predvsem v obliki denarnih sredstev, ali lastništva stvari, ali da bi na protipraven način uresničili svoje interese v škodo organizacije ali tretjih oseb. S prevarantskim ravnanjem se lahko posamezniki in/ali podjetja skušajo izogniti plačilu ali izgubi storitev ter z nezakonitim ravnanjem zaščititi svojo osebno ali poslovno prednost. (Krka, 2023)
Ker okolje prevar postaja vse bolj zapleteno, zlasti zaradi pandemije COVID-19, je zdaj bolj kot kdaj koli prej pomembno, da podjetja razvijejo zanesljive programe za preprečevanje goljufij. Eden od načinov za to je zagotavljanje učinkovitega korporativnega upravljanja.
Korporativno upravljanje je okvir pravil, odnosov, sistemov in procesov znotraj in s katerimi se avtoriteta izvaja in nadzoruje v korporacijah. Ključni akterji, vključeni v korporativno upravljanje, so upravni odbor, revizijska komisija, vodstvo podjetja, notranji revizorji in ocena tveganja goljufije.
Čeprav je morda nemogoče ustaviti vse primere goljufij v podjetju, je goljufijo mogoče lažje prepoznati, prijaviti in zmanjšati njene posledice z močnimi notranjimi sistemi in kulturo upravljanja, ki zaposlene spodbuja, da spregovorijo o svojih skrbeh. (Polonius Systems, 2023)
Nadzorni svet družbe je pomemben organ za preprečevanje prevar. Nadzorni svet je izvoljena skupina posameznikov, ki predstavlja delničarje družbe. V podjetju imajo številne vloge, vendar nadzorni svet na splošno »nadzoruje« in ne »posluje«. Nasprotno pa je vodstvo skupina, ki je odgovorna za dejansko vodenje in poslovanje podjetja.
Nekatere odgovornosti nadzornega sveta vključujejo:
V Sloveniji pristojnosti in dolžnosti članov nadzornega sveta določata predvsem dva zakona. Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1) in Zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP).
V skladu z 281. členom ZGD-1 (ZGD-1, Ur. l. RS, št 65/2009) so pristojnosti nadzornega sveta predvsem:
(1) Nadzorni svet nadzoruje vodenje poslov družbe.
(2) Nadzorni svet lahko pregleduje in preverja knjige in dokumentacijo družbe, njeno blagajno, shranjene vrednostne papirje in zaloge blaga ter druge stvari. Za izvrševanje teh pravic lahko pooblasti posameznega člana, komisijo ali za določene naloge tudi posebnega izvedenca. Pri sklenitvi pogodbe z izvedencem zastopa družbo predsednik nadzornega sveta. Predsednik nadzornega sveta zastopa družbo tudi pri sklenitvi pogodbe z revizorjem letnega in konsolidiranega letnega poročila.
(3) Nadzorni svet lahko od uprave zahteva kakršnekoli informacije, potrebne za izvajanje nadzora. Če statut tako določa, lahko te informacije zahteva tudi vsak posamezen član nadzornega sveta, uprava pa pošlje zahtevane informacije nadzornemu svetu kot organu.
(4) Nadzorni svet lahko skliče skupščino. Nadzorni svet da skupščini predlog za imenovanje revizorja, ki mora temeljiti na predlogu revizijske komisije.
(5) Vodenje poslov se ne more prenesti na nadzorni svet. Statut ali nadzorni svet lahko določi, da se smejo posamezne vrste poslov opravljati le z njegovim soglasjem. Če nadzorni svet zavrne soglasje, lahko uprava zahteva, da o soglasju odloči skupščina. Za sklep, s katerim skupščina da soglasje, je potrebna večina najmanj treh četrtin oddanih glasov.
Člen 282. ZGD-1 (ZGD-1, Ur. l. RS, št 65/2009) zahteva od nadzornega sveta, naslednje:
(1) Nadzorni svet mora preveriti sestavljeno letno poročilo in predlog za uporabo bilančnega dobička, ki ju je predložila uprava. Vsak član nadzornega sveta oziroma revizijske komisije ima pravico pregledati in preveriti vse podlage za letno poročilo, ki mu jih je treba na njegovo zahtevo predložiti, če nadzorni svet ne odloči drugače.
(2) Nadzorni svet mora o ugotovitvah preveritve iz prejšnjega odstavka sestaviti pisno poročilo za skupščino. V poročilu mora navesti, kako in v kakšnem obsegu je preverjal vodenje družbe med poslovnim letom. Če je k letnemu poročilu priloženo tudi revizorjevo poročilo, mora nadzorni svet v svojem poročilu zavzeti stališče do njega. Na koncu poročila mora nadzorni svet navesti, ali ima po končni preveritvi k letnemu poročilu kakšne pripombe in ali letno poročilo potrjuje. Če nadzorni svet potrdi letno poročilo, je sprejeto.
(3) Nadzorni svet mora v enem mesecu od predložitve sestavljenega letnega poročila svoje poročilo izročiti upravi, sicer mora uprava nadzornemu svetu nemudoma postaviti dodaten rok, ki ne sme biti daljši od enega meseca. Če nadzorni svet tudi v dodatnem roku ne izroči letnega poročila, se šteje, da ga ni potrdil.
V smislu preprečevanj prevar ZGD-1 v 279. členu (ZGD-1, Ur. l. RS, št 65/2009) nalaga nadzornemu svetu naslednje:
(1) Nadzorni svet lahko imenuje eno ali več komisij, na primer revizijsko komisijo, komisijo za imenovanja in komisijo za prejemke, ki pripravljajo predloge sklepov nadzornega sveta, skrbijo za njihovo uresničitev in opravljajo druge strokovne naloge. V družbi, ki je subjekt javnega interesa, mora nadzorni svet oblikovati revizijsko komisijo.
(2) Komisija ne more odločati o vprašanjih, ki so v pristojnosti nadzornega sveta.
(3) Komisijo sestavljajo predsednik in najmanj dva člana. Predsednika imenuje nadzorni svet izmed svojih članov. Plačilo članov komisije, ki niso tudi člani nadzornega sveta, določi nadzorni svet s sklepom.
(4) Sej komisije se smejo udeleževati le člani komisije, če statut ali poslovnik nadzornega sveta ne določa drugače. Pri obravnavanju posameznih točk so lahko na sejo komisije povabljeni izvedenci ali poročevalci.
(5) Za odločanje komisije se smiselno uporabljajo določbe 257. člena tega zakona.
(6) Komisija poroča o svojem delu nadzornemu svetu.
Nadzorni svet bi moral sodelovati pri korporativnem upravljanju prek vzpostavljene učinkovite telefonske linije za prijavitelje nepravilnosti, tako da lahko zaposleni zlahka prijavijo vsako sumljivo dejavnost, ki jo opazijo. To bo vodilo do bolj pozitivnih rezultatov za podjetje, saj se bodo podjetja bolje zanašala na svoje zaposlene za notranje informacije. (Polonius Systems, 2023)
Nekatere najpomembnejše funkcije telefonske linije za prijavitelje nepravilnosti vključujejo Polonius Systems, 2023):
Poleg dejstva, da bodo telefonske številke za prijavitelje nepravilnosti učinkovito zbirale dragocene informacije od zaposlenih, bodo tudi odvrnile morebitne storilce od goljufije in spodbujale kulturo skladnosti.
Kot je navedeno zgoraj, je ena od vlog nadzornega sveta nadzor nad upravljanjem tveganja, ki vključuje tveganje goljufije. Goljufi nenehno iščejo nove načine za izkoriščanje podjetij, zato mora biti nadzorni svet agilen pri obvladovanju tveganja goljufij.
Korporativno upravljanje lahko poteka z uvedbo komisije nadzornega sveta, kot je revizijska komisija, ki se osredotoča na nadzor obvladovanja tveganj. To je še posebej uporabno, če komisiji trenutno primanjkuje zmogljivosti ali če ni sestavljena iz optimalnih članov upravnega odbora za nadzor tveganj. Nadzorni svet bo imel tudi priložnost, da redno pregleduje učinkovitost postopkov in kontrol odbora za obvladovanje tveganja goljufij.
Nato lahko nadzorni svet izvede celovito oceno goljufij. To vključuje izdelavo izčrpnega seznama možnih tveganj, ki jim je podjetje izpostavljeno. Obstaja več metod za prepoznavanje takih tveganj, ki vključujejo (Polonius Systems, 2023):
Upravni odbor mora vključevati vse ukrepe, ki so vzpostavljeni za obvladovanje vsakega tveganja, kot so meritve, poročila, zavarovanja in nepredvideni dogodki (Polonius Systems, 2023).
Ko so področja tveganja prepoznana, jih je treba pregledati in ugotoviti, ali so občutljiva za goljufije. To lahko vključuje gibanje ali hrambo sredstev, evidence podjetja ali zaupne informacije ali sistemske vmesnike s prodajalci in strankami. Zagotavljanje ocene tveganja za vsako področje bo učinkovit način za redno ocenjevanje moči nadzornih ukrepov proti goljufijam.
V podjetju X ni formaliziranega dokumenta, ki bi specifično naslovil preprečevanje, odkrivanje ali preiskovanje prevar. Podjetje ima nadzorni svet, ki se sicer sestaja redno večkrat letno in spremlja poslovanje podjetja, vendar ni imenoval Revizijske komisije ali se posebej ukvarjal s tveganji prevar. V podjetju je bil izveden sistematični pregled tveganj in sestavljen katalog tveganj, kot je predstavljeno v nadaljevanju
Tabela1: Pregled tveganj
Proces v podjetju |
pod-proces |
opis tveganja |
družina tveganja |
Opis preventivnih ukrepov |
ocena stopnje tveganja |
1. Vodenje projekta |
1-1. Potrditev ponudb |
* ponudbe pred oddajo naročniku ne potrdijo pooblaščene osebe. * Splošni prodajni pogoji niso v skladu z zakoni in predpisi. |
Neskladnost |
Generalni direktor je edini pooblaščen za pogovore s stranko. Generalni direktor potrebuje odobritev nadzornega sveta za vse predloge, ki presegajo njegove pristojnosti. |
2 |
2. Nabava |
2-1. Upravljanje informacijskega orodja nabave in varovanje podatkov |
Ena oseba lahko potrjuje naročila in zavezuje podjetje, sprejema naročila ter odobrava njihovo evidentiranje in plačilo, zaradi neločenosti nalog v orodju za vodenje nabave. |
goljufije |
Operativni vodja je pooblaščen za potrjevanje naročil v vrednosti do x EUR za splošne namene in y EUR za ponavljajoče se nakupe kemikalij pod nespremenjenimi pogoji. Nakup vsega zgoraj navedenega mora odobriti generalni direktor in/ali nadzorni svet. Vsak prejeti račun mora potrditi odgovorni za nabavo, odgovorni za proračun (finančni direktor), generalni direktor, nato se odda računovodstvu v knjiženje in računovodstvo pripravi plačilni nalog. Med naročilom in potrditvijo prejetega blaga ni ločitve zaradi omejitev osebja. |
2 |
3. Odnos z dobavitelji |
3-1. Baza dobaviteljev |
Če občutljive podatke (npr. bančni račun) obravnavajo nepooblaščene ali nenadzorovane osebe, lahko to privede do i) plačila računa napačnemu dobavitelju ali goljufivega plačila, ii) do ustanovitve fiktivnega dobavitelja.Npr. nepooblaščeno osebje lahko ustvari lažne dobavitelje in/ali spremeni bančne podatke dobavitelja |
goljufije |
Plačilne naloge pripravimo v računovodstvu. Domače dobavitelje preverjamo preko javno dostopne baze registriranih podjetij in njihovih uradnih bančnih računov. Evropski dobavitelji se preverjajo v evropski bazi DDV. |
2 |
3. Odnos z dobavitelji |
3-1. Baza dobaviteljev |
Spremembe občutljivih podatkov zahtevajo nepooblaščene tretje osebe.Npr.: nepooblaščena oseba zahteva spremembo bančnih podatkov in/ali so na računu spremenjene reference bančnega računa; te morebitno goljufive spremembe ustvarjajo napačna plačila upravičencem. |
goljufije |
Baza podatkov dobaviteljev v računovodstvu je povezana z javno dostopnim registrom podjetij, da se zagotovi, da se podatki na računu ujemajo z uradno navedenim bančnim računom. Pri plačilih tujih dobaviteljev se plačilo potrdi z računom. |
2 |
4. Upravljanje pretoka |
4-1. Naročilnica |
Naročil ne odobrijo ustrezno pooblaščeni podpisniki in/ali nabavna disciplina. |
Neskladnost |
Operativni vodja je pooblaščen za potrjevanje naročil v vrednosti do x EUR za splošne namene iny EUR za ponavljajoče se nakupe kemikalij pod nespremenjenimi pogoji. Nakup vsega zgoraj navedenega mora odobriti generalni direktor in/ali nadzorni svet. Vsak prejeti račun mora potrditi odgovorni za nabavo, odgovorni za proračun (finančni direktor), generalni direktor, nato se odda računovodstvu v knjiženje in računovodstvo pripravi plačilni nalog. |
3 |
5. Potovanja, stroški in posredni nakupi |
5-1. Plačilo poročil o stroških |
Če občutljive podatke (npr. bančni račun) obravnavajo nepooblaščene ali nenadzorovane osebe, lahko to privede do i) plačila poročila o stroških napačnemu zaposlenemu ali goljufivega plačila, ii) do ustvarjanja fiktivnega zaposlenega. Npr. nepooblaščeno osebje lahko ustvari lažne zaposlene in/ali spremeni bančne podatke zaposlenih. |
goljufije |
Vodja HR in vodja financ imata dostop do podatkov o računu, lahko pripravita poročila o plačilih stroškov |
1 |
6. Davčno upravljanje |
6-1. Obdavčljivi dohodek in davki od dohodkov pravnih oseb |
Izračun in plačilo davkov ni v skladu z lokalnimi predpisi: napaka v davčnih osnovah in/ali v obračunu davkov, odlikovanje in/ali plačilo izven roka itd. |
davek |
Za zagotovitev pravilnega obračunavanja in plačila davkov je podjetje računovodstvo oddalo računovodskemu sevisu, ki je zakonsko odgovoren za pravilen obračun in plačilo davkov. Davčno poročilo podpisuje računovodja. Podjetje je revidirano, revizorji pregledajo ustreznost davčnega obračuna |
2 |
7.Pravno upravljanje |
7-1. Upravljanje obveznosti |
Zaposleni sprejemajo obveznosti v imenu podjetja, ne da bi za to imeli pooblastila. |
Neskladnost |
Operativni vodja je pooblaščen za potrjevanje naročil v vrednosti do X EUR za splošne namene in Y EUR za ponavljajoče se nakupe kemikalij pod nespremenjenimi pogoji. Nakup vsega zgoraj navedenega mora odobriti generalni direktor in/ali nadzorni svet. Vsak prejeti račun mora potrditi odgovorni za nabavo, odgovorni za proračun (finančni direktor), generalni direktor, nato se odda računovodstvu v knjiženje in računovodstvo pripravi plačilni nalog. |
2 |
8. Upravljanje gotovine in dolgov |
8-1. Vodenje bančnega računa |
Bančni računi so odprti pri nepooblaščenih/tveganih institucijah |
Neskladnost |
Podjetje ima samo 2 bančna računa, operativni bančni račun in račun rezerve za servisiranje dolga. Nadzorni svet potrdi izbiro banke. Banka posojilodajalka mora odobriti izbiro banke za DSRA. Naročnik ima pogodbeno pravico zavrniti izbiro poslovnega računa. |
1 |
8. Upravljanje gotovine in dolgov |
8-2. Načini plačila |
Prenosi pooblastil za vodenje bančnih transakcij niso posodobljeni. |
Neskladnost |
Generalni direktor, finančni direktor in kadrovik so pooblaščeni za bančna plačila. V primeru odstopa/odpovedi/odpusta mora delavec predložiti vsa potrdila, ki omogočajo bančna plačila, generalni direktor mora obvestiti banke o spremembi pooblastil. Dostop do e-bančništva je mogoč samo iz prostorov podjetja in ne iz katerega koli drugega oddaljenega dostopa. |
1 |
8. Upravljanje gotovine in dolgov |
8-2. Načini plačila |
Banke podpisniki imajo odprt dostop do plačilnih instrumentov brez nadzora / dvojnega podpisa.npr. 1. Banke podpisniki imajo dostop do plačilnih orodij in lahko izvajajo plačila nenadzorovano. 2. Dostop do denarnih računov ni varen. |
goljufije |
Za vsa plačila se uporablja metoda enotnega podpisa. |
1 |
9. Upravljanje človeških virov |
9-1. Upravljanje kadrovskih IT orodij in varovanje podatkov |
Pravice dostopa do ključnih datotek, omrežij in orodij, vključenih v proces, niso pravilno upravljane in ne omogočajo ustreznega ločevanja nalog in zaupnosti občutljivih podatkov.Oseba, ki ima na primer neprimerne pravice dostopa do aplikacij za kadrovske zadeve in plače, lahko nenadzorovano ustvari navideznega zaposlenega, spremeni podatke o plači, spremeni reference bančnega računa zaposlenega itd. |
goljufije |
Zaradi majhnega števila zaposlenih ima generalni direktor dovolj znanja o zaposlenih, da ni mogoče ustvariti lažnih informacij. Obračun plač se dvakrat preveri. |
1 |
9. Upravljanje človeških virov |
9-2. Plačilna lista |
Plačilne liste se ne pregledajo in potrdijo pred izplačilom.Npr. Izplačanih je več plač, kot je zaposlenih - Zneski plač, ki jih je treba izplačati, so bili spremenjeni nenadzorovano - Novi zaposleni se pojavijo na plačilnem seznamu brez odobritve |
Neskladnost |
Vodja poslovanja in kadrovik pripravita podatke za obračun plač ob koncu meseca (delovni čas, bolniške, dopusti, dodatki za pogoje dela). Kadrovik ga odda obračunskemu strokovnjaku v računovodstvu, ki obračuna plačo, davke, socialne prispevke in pripravi davčno poročilo. Strokovnjak za obračun plač pripravi obračune, kadrovik in finančnik pregledata obračunane plače in jih potrdita. Po potrditvi generalnega direktorja strokovnjak za obračun plač v računovodski družbi pripravi plačilne naloge in jih posreduje kadroviku v izvedbo. |
1 |
9. Upravljanje človeških virov |
9-2. Plačilna lista |
Bančni podatki zaposlenih upravičencev niso pravilni.Npr. bančni podatki zaposlenih so bili spremenjeni goljufivo in nenadzorovano: |
goljufije |
TRR, na katerega se nakazuje plača, nakaže delavec in je naveden v pogodbi o zaposlitvi. Pogodba se odda v računovodstvo, ki oblikuje plačilne naloge. če delavec spremeni bančni račun, nato poda zahtevo za spremembo bančnih podatkov pri kadroviku, ki posreduje zahtevek za spremembo podatkov računovodstvu. |
1 |
10. Varnost IT sistema |
10-1.Pregled ločevanja nalog |
Uporabniki imajo dostop do aplikacije:v neskladju z njihovimi odgovornostmi, ki ne dovoljujejo, da bi bile naloge ustvarjanja ali spreminjanja na eni strani ločene od nadzora, na drugi strani pa ne zagotavljajo varnosti pretoka zaradi pomanjkanja ločevanja nalog. |
goljufije |
Zaradi kadrovskih omejitev je težko ločevati naloge. Na splošno člani operativne ekipe, ki so zadolženi za nabavo, niso zadolženi za plačila. |
3 |
10. Varnost IT sistema |
10-1.Pregled ločevanja nalog |
Uporabnikom je na voljo več aplikacij, ki v kombinaciji ne zagotavljajo ustreznega ločevanja nalog.npr1.Dostop do plačilnega prometa računov v računovodskem orodju + dostop do konfiguracije TRR dobavitelja v aplikaciji Nabava.2.Dostop do transakcij prejemov plačil strank v računovodskem orodju + dostop do konfiguracije predloge za fakturiranje v orodju za fakturiranje |
goljufije |
Računovodstvo je oddano zunanjemu izvajalcu računovodskega podjetja. Uporabnik v podjetju, ki je odgovoren za izdajanje računov ali plačilo računov, ne more ne more manipulirati z računovodskimi podatki in goljufivo zapreti neplačanega računa, ne glede na to, ali je bil izdan ali prejet |
2 |
11. Računovodski zaključek |
11-1. Izpis denarnih računov |
Bančni računi niso pravilno pregledani, tako da ni mogoče dokazati točnosti stanj ob zaključku/odkrivanju goljufivih transakcij. |
goljufije |
Računovodstvu je omogočen neposreden dostop do dnevnih bančnih izpiskov iz sistema e-bančništva. Pregled stanja se z banko izmenja mesečno in enkrat letno v času revizije. |
1 |
11. Računovodski zaključek |
11-2. Revizijska sled |
Subjekt ne more dokazati zanesljivosti postopkov, uporabljenih za ustvarjanje vnosov, in celovitosti nastalih podatkov, zato tvega zavrnitev knjig. |
Neskladnost |
Knjižbe se izvajajo na podlagi uradnih listin in jih potrdi generalni direktor, razen bančnih izpiskov. Bančni izpiski se prenesejo neposredno iz banke in kot taki knjižijo, avtorizacija ni potrebna. Podjetje uporablja dokumentni sistem, ki je na voljo v računovodstvu. Po prejemu se dokumenti skenirajo v sistem in pošljejo v postopek validacije. Vsak dokument morata potrditi odgovorni za nabavo in vodja financ, nato pa ga potrdi direktor. Ko direktor potrdi dokument, se samodejno prenese v računovodstvo. Pot validacije je vidna. |
1 |
12. Izhodna plačila |
12-1. Razdelitev nalog |
Izvedena plačila (dobaviteljem, zaposlenim za plačilo plač in/ali stroškov) niso pregledana in odobrena pred sprostitvijo v plačilo. |
goljufije |
Plačilne naloge pripravimo v računovodstvu na podlagi faktur/obračunov plač, ki so bili predhodno potrjeni s strani odgovornega področja in generalnega direktorja ter poslani podjetju v izplačilo. Od 25. 9. 2019 potrjevanje plačil zahteva 2 podpisnika. |
1 |
12. Izhodna plačila |
12-1. Razdelitev nalog |
Pravice dostopa do orodij, omrežij in ključnih datotek, ki prispevajo k procesu, niso ustrezno upravljane in ne omogočajo izvajanja ustreznega ločevanja dolžnosti. |
goljufije |
Plačilne naloge za prejete račune so pripravljeni v računovodstvu ob prejemu potrjenih računov in jih posredujemo podjetju v izvršitev. |
2 |
12. Izhodna plačila |
12-2. Potrjevanje plačil s strani pooblaščenih upravljavcev |
Plačila se izvajajo brez predhodne odobritve upravljavca proračuna/naročnikov Npr.: plačilo računov dobaviteljev se izvaja brez predhodne odobritve s strani pooblaščenega vodje. Plače se izplačujejo brez predhodnega pregleda s strani vodje plačilne liste itd. |
Neskladnost |
Med potrjevanjem prejetih računov mora finančni direktor potrditi račun in dodeliti proračunsko pozicijo pred potrditvijo generalnega direktorja. Finančni vodja tudi potrdi morebitne izračune plač, obresti ... in dodeli proračunsko pozicijo. |
2 |
12. Izhodna plačila |
12-3. Obravnava plačil |
Izvajajo se napačna in/ali goljufiva plačila |
goljufije |
Plačilne naloge pripravlja računovodstvo na podlagi knjiženih listin in javnih podatkov o uradnih bančnih računih podjetja. Plačila, ki so višja od 1.000 EUR, morata potrditi kadrovik in finančnik. |
1 |
13. Fakturiranje in izterjava gotovine |
13-1. Upravljanje informacijskih orodij in varovanje podatkov v zvezi s pogodbenim fakturiranjem in terjatvami |
Predloge računov, vključno z bančnim računom podjetja, niso varne in podjetje izpostavljajo poneverbi njegovih prejemkov.Na primer, bančni podatki so goljufivo spremenjeni v sistemu izdajanja računov, s čimer se prejeta sredstva preusmerijo na napačen bančni račun. |
goljufije |
Predloge računov so shranjene v modulu za fakturiranje v računovodskem servisu, TRR podjetja se samodejno doda iz uradno registriranih podatkov. Fakturist ga nima možnosti spreminjati, potrebno je kontaktirati IT službo servisa in zahtevati spremembo. Poleg tega so v Sloveniji bančni računi podjetij javne informacije in jih objavlja državna agencija. Kupec ne bi izvršil plačila na neznan račun. |
1 |
13. Fakturiranje in izterjava gotovine |
13-2. Fakturiranje in evidentiranje prometa |
Oseba, ki pošilja račun stranki, goljufivo spremeni bančne podatke subjekta (upravičenca) na računu z namenom, da bi si prilastila plačilo stranke na goljufivem računu. |
goljufije |
Podjetje izdaja račune s programom za fakturiranje svojega računovodskega servisa. Podrobnosti o plačilu se črpajo iz registriranih podatkov podjetja. fakturist ga nima možnosti spreminjati. IT servisa ima možnost spremembe predloge računa. Baza podatkov je povezana z javno bazo TRR na Ajpesu. |
1 |
13. Fakturiranje in izterjava gotovine |
13-2. Fakturiranje in evidentiranje prometa |
Dobropisi/dobropisi/storni prihodkov od prodaje i) so izdani brez pooblastila ustrezne vodstvene ravni ii) niso upravičeni |
Neskladnost |
Dobropisov ni mogoče izdati brez dovoljenja generalnega direktorja. Pripravljeno uradno navodilo za računovodstvo: Storniranje/Dobropisi/Dobropisi se lahko knjižijo samo po pisnem navodilu generalnega direktorja. |
2 |
Tveganja so bila ocenjena z oceno od 1 do 4, pri čemer je pri oceni 1 tveganje zanemarljivo, pri oceni 4 pa nesprejemljivo. Od 25 tveganj je bilo 13 ocenjenih z oceno 1, 10 z oceno 2, 2 z oceno 3 in nobeno z oceno 4.
Pri dveh tveganjih, ki sta bili ocenjeni z oceno 3, je bilo ugotovljeno, da zaradi majhnosti podjetja ni mogoče ustrezno ločiti nalog v nabavnem sistemu, kar zvišuje možnosti goljufij. Kot preventivni ukrep je bilo izdano formalno navodilo, kakšna pooblastila imajo posamezni zaposleni v nabavi pri naročanju. Pri ostalih procesih je bilo ugotovljeno, da so kontrole ustrezno nastavljene.
Podjetje X ima vzpostavljeno formalno organizacijsko strukturo in imenovan nadzorni svet. Nadzorni svet posebnih aktivnosti v smislu preprečevanja prevar ne izvaja. Nadzorni svet tudi ni imenoval revizijske komisije. Podjetje nima sprejete politike preprečevanja prevar ali Pravilnika preprečevanja prevar, kot bi v skladu s Korporativnimi smernicami to lahko imeli. Posebne telefonske linije za prijavljanje prevar podjetje nima.
Podjetje ima narejen pregled tveganj v katerem ugotavlja, da ima kljub majhnosti vzpostavljen dober sistem za preprečevanje prevar.
Moje priporočilo bi bilo, da podjetje sprejme politiko preprečevanja prevar ali Pravilnik o preprečevanju prevar.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki