2274. Uredba o uveljavljanju ugovora vesti vojaški dolžnosti in o izvajanju civilne službe
Na podlagi 48. člena zakona o vojaški dolžnosti (Uradni list RS, št. 18/91 in 74/95) in 21. člena zakona o Vladi Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 4/93 in 23/96) izdaja Vlada Republike Slovenije
U R E D B O
o uveljavljanju ugovora vesti vojaški dolžnosti in o izvajanju civilne službe
S to uredbo se določajo naloge državnih organov v postopku za uveljavljanje ugovora vesti vojaških, dolžnosti ter izvajanje nadomestne civilne službe, služenje vojaškega roka brez orožja, izvajanje civilne službe na željo državljana, ki je ocenjen kot nesposoben za vojaško službo, ter obveznega usposabljanja za zaščito in reševanje tistih, ki jim je ugovor vesti vojaški dolžnosti priznan po odsluženem vojaškem roku.
Prošnjo nabornika, ki uveljavlja ugovor vesti vojaški dolžnosti, mora uprava za obrambo Ministrstva za obrambo (v nadaljnjem besedilu: upravni organ, pristojen za obrambne zadeve), ki nabornika vodi v vojaški evidenci, posredovati komisiji, ki odloča o ugovoru vesti vojaški dolžnosti (v nadaljnjem besedilu: komisija), najpozneje v 15 dneh od dneva vložitve prošnje.
Za pravočasno vloženo prošnjo nabornika za priznanje ugovora vesti vojaški dolžnosti se šteje tudi prošnja, ki je vložena kadarkoli med trajanjem naborne dolžnosti, vendar najkasneje v 15 dneh po vročitvi poziva na služenje vojaškega roka. Prošnjo za priznanje ugovora vesti nabornika pošlje upravni organ, pristojen za obrambne zadeve, komisiji v roku iz prejšnjega odstavka.
Če je bil naborniku že vročen poziv za služenje vojaškega roka in je nabornik vložil prošnjo za priznanje ugovora vesti vojaški dolžnosti, najkasneje v roku petnajstih dni po prejemu poziva na služenje vojaškega roka, upravni organ, pristojen za obrambne zadeve, naborniku odvzame poziv in ga na služenje vojaškega roka napoti, če naborniku ni priznan ugovor vesti vojaški dolžnosti.
Ob nastopu služenja vojaškega roka oziroma vojaške službe so pristojni poveljniki dolžni seznaniti vojaške obveznike, da vložitev prošnje za priznanje ugovora vesti vojaški dolžnosti med vojaško službo ne vpliva na izvrševanje vojaških dolžnosti ter da so v času obravnave prošnje, dokler opravljajo vojaško službo, vojaške osebe in so podrejeni vojaški disciplini.
Prošnjo za priznanje ugovora vesti vojaški dolžnosti, ki jo po službeni poti vloži vojaški obveznik, pošlje pristojni poveljnik upravnemu organu, pristojnemu za obrambne zadeve, ki vojaškega obveznika vodi v vojaški evidenci, najpozneje v 3 dneh od dneva vložitve. Upravni organ, pristojen za obrambne zadeve, je dolžan prošnjo poslati komisiji v roku iz prvega odstavka prejšnjega člena.
Vojaškega obveznika iz rezervne sestave je upravni organ, pristojen za obrambne zadeve, dolžan ob vložitvi prošnje za priznanje ugovora vesti vojaški dolžnosti poučiti, da bo moral opraviti z zakonom določeno 30-dnevno usposabljanje za zaščito in reševanje, če mu bo ugovor vesti vojaški dolžnosti priznan. O tem vojaški obveznik podpiše izjavo.
Upravni organ, pristojen za obrambne zadeve, je dolžan prošnjo iz prejšnjega odstavka poslati komisiji v roku iz prvega odstavka 2. člena te uredbe.
Državljan, ki želi opraviti nadomestno civilno službo na lastno željo in ki je ocenjen kot nesposoben za vojaško službo, prošnjo vloži pri upravnemu organu, pristojnemu za obrambne zadeve, ki prošnjo odstopi komisiji v roku iz prvega odstavka 2. člena te uredbe.
Rok šestih oziroma treh mesecev za obravnavo prošnje za priznanje ugovora vesti vojaški dolžnosti iz 2., 3., 4. in 5. člena začne teči z dnem, ko je bila prošnja vložena.
Upravne zadeve v zvezi s časom pošiljanja državljanov na opravljanje nadomestne civilne službe, služenje vojaškega roka brez orožja ter obvezno usposabljanje za zaščito in reševanje, odlaganjem, prekinitvijo in izvršitvijo nadomestne civilne službe, služenja vojaškega roka brez orožja in obveznega usposabljanja za zaščito in reševanje opravljajo upravni organi, pristojni za obrambne zadeve.
O prošnji vojaškega obveznika za priznanje ugovora vesti vojaški dolžnosti odloča komisija na seji.
Komisija je sklepčna, če je prisotna večina članov oziroma njihovih namestnikov. Komisija sprejema odločitve z večino na seji prisotnih članov.
Odločitev komisije je sprejeta, če za njo glasuje večina članov komisije oziroma njihovih namestnikov.
Seje komisije sklicuje predsednik komisije po potrebi ali na zahtevo pristojne službe ministrstva, pristojnega za upravo.
Socialni delavec, psiholog in zdravnik morajo kot člani prvostopenjske komisije pred začetkom dela v komisiji podpisati izjave, da niso v rednem ali pogodbenem delovnem razmerju z Ministrstvom za obrambo.
Za ogled celotnega čistopisa z dodatnimi funkcijami prikaza je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.