Portal TFL

TFL Vsebine / Odločbe Višjih sodišč

VSK sodba I Cp 853/2014 - pravni interes – ničnost - sprememba tožbe - predkupna pravica - lastninska pravica - vpis v zemljiško knjigo - pogodba - dodatek k pogodbi - ponud...

SODIŠČE
Višje sodišče v Kopru
ODDELEK (*)
Civilni oddelek
DATUM ODLOČBE (*)
14.4.2015
OPRAVILNA ŠTEVILKA
VSK sodba I Cp 853/2014
INTERNA OZNAKA (*)
VSK0006798
SENAT, SODNIK
Nataša Butina Mrakič (preds.), Špela Prodan (poroč.), Berta Žorž
INSTITUT VSRS
pravni interes – ničnost - sprememba tožbe - predkupna pravica - lastninska pravica - vpis v zemljiško knjigo - pogodba - dodatek k pogodbi - ponudba - tožbeni zahtevek
PODROČJE VSRS
STVARNO PRAVO - ZEMLJIŠKA KNJIGA - KMETIJSKA ZEMLJIŠČA - POGODBENO PRAVO
IZREK
Pritožba tožeče stranke se zavrne in se v izpodbijanem delu (II. točka izreka) potrdi sodba sodišča prve stopnje, pritožbama tožene stranke se ugodi, sodba sodišča prve stopnje se v izpodbijanem delu (I. točka izreka) in stroškovni odločbi (III. točka izreka) spremeni tako, da se:

- I. točka izreka glasi:„Zavrne se tožbeni zahtevek, ki se glasi:“Aneks k kupoprodajni pogodbi z dne 17.4.2002, sklenjen med prvo in drugo ter tretje toženo stranko dne 18.12.2002 je ničen in nima pravnega učinka. Ugotovi se neveljavnost vknjižbe lastninske pravice drugo in tretje tožene stranke na delu parcele 432 k.o. P., in sicer tistega dela parcele 432 k.o. P., ki predstavlja bivšo parcelo 450/3 k.o. P. in je v elaboratu za evidentiranje sprememb v zemljiškem katastru (in skici terenske meritve izvedenca M.P. z dne 27.6.2013, katera je sestavni del te sodbe) označen z rezervirano parcelno št. 432/2 k.o. P. in se pri tej parceli vzpostavi prejšnje zemljiškoknjižno stanje na ime prve tožene stranke, sedaj H.B. d.d., do celote.“

- III. točka izreka glasi:„Tožeča stranka je dolžna povrniti prvi toženki 1.203,78 EUR stroškov postopka, drugi toženki in tretje tožencu pa skupaj 1.242,63 EUR stroškov postopka v roku 15 dni.“

Tožeča stranka je dolžna v roku 15 dni povrniti pritožbene stroške prvi toženki v višini 379,42 EUR in drugi ter tretje tožencu skupaj 379,42 EUR.
JEDRO
Tožnik je pravni interes, izvirajoč iz ponudbe za prodajo parcele 450/3, ki jo je toženka podala 21.6.2002, izčrpal s prej navedeno tožbo in na njeni podlagi ne more več graditi svojega pravnega interesa.

Tožnik ni izkazal, da je bila njegova obligacijska pravica zaradi obravnavane vknjižbe kršena, zato obravnavani tožbeni zahtevek (izbrisna tožba - 243. člen Zakona o zemljiški knjigi) ni utemeljen.

Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.

Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.

PRIJAVA

ŠE NISTE UPORABNIK PORTALA TFL?

Dobra novice! Portal TFL je za nove uporabnike pripravil poseben brezplačen dostop do vsebin portala Tax-FinLex, da ga lahko preizkusite. Brezplačna registracija vam omogoča:

  • Vpogled v 7 dokumentov
  • Prejemanje e-dnevnika Lex-Novice
  • Prejemanje e-tednika TFL Glasnik
Pripravljam TFL AI...
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window