IZREK
I. Pritožbama se ugodi ter se:
- izpodbijana sodba v točkah I., II. in III. spremeni tako, da se na novo glasi:
"I. Tožbeni zahtevek za razveljavitev sklepov tožene stranke z dne 21. 4. 2017 in Komisije za pritožbe iz delovnega razmerja z dne 21. 6. 2017 in da je tožena stranka dolžna tožniku za čas od 1. 8. 2016 do 31. 12. 2016 obračunati dodatek za izmensko delo v višini 49,69 EUR bruto ter mu izplačati pripadajoči neto znesek z zakonskimi zamudnimi obrestmi od 6. 1. 2017 dalje do plačila, se zavrne.
II. Tožnik je dolžan toženi stranki v roku 8 dni povrniti stroške postopka v znesku 266,86 EUR, skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi od 9. dne dalje do plačila."
- izpodbijani sklep spremeni tako, da tožnik sam krije svoje stroške sodne takse.
II. Tožnik je dolžan toženi stranki v roku 8 dni plačati stroške pritožbenega postopka v višini 214,20 EUR, skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi od 9. dne dalje do plačila in sam krije svoje stroške odgovorov na pritožbi.
JEDRO
Drži, da Kolektivna pogodba za policiste (KPP) v osmem odstavku 16. člena ne določa časovnih okvirjev dopoldanske, popoldanske in nočne izmene niti ti niso določeni v KPJS. To pa ne pomeni, da podrobnejša ureditev ni mogoča v splošnih aktih delodajalca. Navedeno potrjuje razlaga 40. člena KPJS – dodatek za izmensko delo, ki določa, da javnemu uslužbencu pripada dodatek za izmensko delo v popoldanski in nočni izmeni oziroma za redno delo v popoldanskem času za čas, ki je po zakonu ali drugem predpisu, kolektivni pogodbi ali splošnem aktu delodajalca določen za popoldansko ali nočno izmeno oziroma za redno delo v popoldanskem času. Tožena stranka je dodatek za izmensko delo podrobneje uredila z notranjim Aktom, pri čemer je v drugem odstavku 26. člena določila, da se za delo v popoldanski izmeni šteje delo, ki se je pričelo po 12. uri. Izjemoma pa se za delo v popoldanskem času šteje delo javnih uslužbencev, ki so pričeli z delom pred 12. uro, pa delajo v 12 urni izmeni. Takšna opredelitev popoldanske izmene oziroma dela v popoldanskem času ne oži pravico tožnika do dodatka za izmensko delo iz osmega odstavka 16. člena KPP (ki iz izmene izključuje delo, opravljeno med 6.00 in 14.00 uro), temveč jo celo razširja, saj se za popoldansko izmeno oziroma delo v popoldanskem času po Aktu šteje tudi delo, opravljeno pred 14.00 uro (ob tem, da se začne po 12.00 uri oziroma izjemoma pred 12.00 uro). Glede na to, da dela, ki ga je tožnik opravil od 14.00 do 15.00 ure, v dneh, ko je z delom pričel ob 7.00 uri in je trajalo do 15.00 ure, v skladu s 26. členom Akta tožene stranke ni mogoče šteti za delo v popoldanski izmeni niti za delo v popoldanskem času (saj se delo ni pričelo po 12. uri uri niti ne gre za izjemo, ko bi se delo pričelo pred 12.00 uro in bi tožnik delal 12 urno izmeno), tožnik ni upravičen do vtoževanega dodatka za izmensko delo.
Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.