IZREK
I. Pritožbi se ugodi in se sodba sodišča prve stopnje tako spremeni, da se ugodi tožbenemu zahtevku tožeče stranke, ki glasi:
„1. Tožena stranka je dolžna skladno z določili Zakona o medijih najkasneje v drugi izdaji tiskanega časnika X po prejemu pravnomočne sodbe objaviti popravek objavljenega obvestila in, ki se glasi:
„Popravek navedb v prispevku A.“
V prispevku A., ki je bil dne 11. 8. 2020 objavljen v časopisu X, dne 12. 8. 2020 pa še na spletnem portalu X.si, je bilo navedeno, da čakalna vrsta za izposojo knjige z naslovom B. dr. C. C. v Knjižnici, ni dolga in da je knjiga na voljo za izposojo že konec avgusta ter da so zato neresnične moje navedbe na družbenem omrežju Twitter o tem, da je čakalna vrsta za izposojo moje knjige v Knjižnici približno 9 mesecev.
Navedene trditve niso točne. Po objavi prispevka sem od Knjižnice ponovno prejel potrditev, da na izposojo knjige čaka večje število članov knjižnice, ki so umeščeni v čakalno vrsto in da glede na dolžino čakalne vrste ni mogoče pričakovati, da bi bila knjiga na voljo prej kot v devetih mesecih. Ob tem naj še pojasnim, da sitem COBISS objavlja zgolj podatke o trajanju aktualne izposoje, ne pa tudi o čakalnih vrstah, kar je rednim uporabnikom tega sistema sicer znano.
Poleg tega pa so netočne tudi navedbe avtorja prispevka o tem, da naj bi bila moja knjiga izposojena v večini slovenskih knjižnic in da je pošla že celotna prva izdaja. Namreč, na dan objave prispevka na spletnem portalu X.si, 12. 8. 2020, je bila knjiga izposojena v vseh slovenskih knjižnicah z izjemo ene (kar je bilo možno tudi preveriti na portalu cobiss.si), poleg tega pa ne drži, da je pošla v celoti le prva izdaja knjige z naslovom B. ampak tudi druga in tretja tako, da se pripravlja nov ponatis.
Dr. C. C.“.
2. Tožena stranka je dolžna skladno z določili Zakona o medijih v zvezi z elektronskim medijem X.si najkasneje v roku 48 ur po prejemu pravnomočne sodbe, na spletni strani X.si objaviti popravek objavljenega obvestila in, ki se glasi:
„Popravek navedb v prispevku A.“
V prispevku A., ki je bil dne 11. 8. 2020 objavljen v časopisu X, dne 12. 8. 2020 pa še na spletnem portalu X.si, je bilo navedeno, da čakalna vrsta za izposojo knjige z naslovom B. dr. C. C. v Knjižnici, ni dolga in da je knjiga na voljo za izposojo že konec avgusta ter da so zato neresnične moje navedbe na družbenem omrežju Twitter o tem, da je čakalna vrsta za izposojo moje knjige v Knjižnici približno devet mesecev.
Navedene trditve niso točne. Po objavi prispevka sem od Knjižnice ponovno prejel potrditev, da na izposojo knjige čaka večje število članov knjižnice, ki so umeščeni na čakalno vrsto in da glede na dolžino čakalne vrste ni mogoče pričakovati, da bi bila knjiga na voljo prej kot v devetih mesecih. Ob tem naj še pojasnim, da sistem COBISS objavlja zgolj podatke o trajanju aktualne izposoje, ne pa tudi o čakalnih vrstah, kar je rednim uporabnikom tega sistema sicer znano.
Poleg tega pa so netočne tudi navedbe avtorja prispevka o tem, da naj bi bila moja knjiga izposojena v večini slovenskih knjižnic in da je pošla že celotna prva izdaja. Namreč, na dan objave prispevka na spletnem portalu X.si, 12. 8. 2020, je bila knjiga izposojena v vseh slovenskih knjižnicah z izjemo ene (kar je bilo možno tudi preveriti na portalu cobiss.si), poleg tega pa ne drži, da je pošla v celoti le prva izdaja knjiga z naslovom B. ampak tudi druga in tretja tako, da se pripravlja nov ponatis.
dr. C. C.“.
II. Tožena stranka je dolžna povrniti tožeči stranki pravdne stroške v znesku 1.185,40 EUR in pritožbene stroške v znesku 460,00 EUR, vse v roku 15 dni, v primeru zamude z zakonskimi zamudnimi obrestmi od prvega dne po poteku paricijskega roka do plačila.
JEDRO
Dokaz z zaslišanjem tožnika je bil upravičeno zavrnjen. Gre za neprimeren dokaz v pravdi zaradi objave popravka, saj v njej niso odločilna dejstva o vrsti in obsegu škode, ki jo tožnik trpi zaradi posega v njegove osebnostne pravice in kar se praviloma ugotavlja z zaslišanjem stranke, pač pa je odločilna vsebina in sporočilna moč zahtevanega popravka, ki se praviloma ugotavlja in presoja z analizo besedila oziroma vsebine zahtevanega popravka in ne z zaslišanjem prizadete stranke.
Pravica do popravka je ustavno varovana pravica. Njen namen je, da se v primeru, ko je objavljeno obvestilo takšno, da lahko posega v pravice oziroma interes prizadete osebe, slednji da možnost, da na enakovrednem medijskem mestu poda tudi svoje stališče. Primarno je namenjeno varstvu zasebnega interesa prizadetega posameznika, ki na ta način dobi enakovredno možnost (preko medijev), da zaščiti svoje osebnostne pravice (čast, dobro ime, ugled, zasebnost, dostojanstvo). Hkrati je z njo varovan interes javnosti po uravnoteženi, celoviti in objektivni informiranosti. Prizadeti dobi možnost, da je slišan, javnost pa možnost, da sliši obe strani in si sama ustvari svoje mnenje.
Ustavna pravica posameznika do objave popravka posega v svobodno uredniško politiko medijev in v svobodo novinarskega izražanja, ter v svobodno gospodarsko pobudo izdajatelja medija. Ker gre za kolizijo različnih ustavnih pravic, je treba med njimi vzpostaviti ustrezno ravnovesje – sorazmernost. Opraviti je treba tehtanje, kateri pravici je v konkretnem primeru treba dati prednost in v kakšnem obsegu.
Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.