Že dve desetletji bitka za talente narekuje vodenje in upravljanje podjetij po vsem svetu. Podjetja vrednost črpajo predvsem iz svojega človeškega kapitala, ne iz materialnih sredstev, nadarjena delovna sila pa postaja bolj zaželena od tovarn in strojev (Marin, 2023, str. 38). V zadnjem času se številne organizacije v zasebnem in javnem sektorju soočajo s pomanjkanjem zaposlenih. Vodstva organizacij poleg zviševanja plač iščejo še druge načine, kako privabiti in zadržati zaposlene. Eden izmed načinov so zagotovo aktivnosti in programi za izboljšanje počutja zaposlenih. Ti pa imajo tudi davčne posledice, ki običajno vodijo v povišanje stroškov organizacije. V nadaljevanju obravnavamo tri sklope programov in aktivnosti za izboljšanje počutja zaposlenih, ob katerih bomo presodili o davčnih posledicah stroškov po ZDoh-2, ZDDPO-2 in ZDDV-1.
Stroški zavezanca v zvezi z izboljšanjem počutja zaposlenih običajno pomenijo ugodnost ali boniteto zaposlenega. Skladno s prvim odstavkom 36. člena ZDoh-2 dohodek iz zaposlitve vključuje vsako izplačilo in boniteto, ki je povezana z zaposlitvijo. Boniteta je vsaka ugodnost v obliki proizvoda, storitve ali druge ugodnosti v naravi, ki jo delavcu ali njegovemu družinskemu članu zagotovi delodajalec ali druga oseba v zvezi z zaposlitvijo (prvi odstavek 39. člena ZDoh- 2). Kljub splošnemu pravilu, da so vse ugodnosti obdavčene z dohodnino, zakon navaja devet izjem (tretji odstavek 39. člena):
V ZDoh-2 besedna zveza ugodnosti manjše vrednosti ni opredeljena. Splošno opredelitev najdemo v FURS-ovi publikaciji Bonitete. Za ugodnost manjše vrednosti velja ugodnost, ki:
(1) jo zavezanec zagotavlja vsem zaposlenim pod enakimi pogoji in
(2) zaradi težavnosti vrednotenja in prisojanja posameznemu zaposlenemu ni obdavčena.
Stroški zavezanca v zvezi z izboljšanjem počutja zaposlenih spadajo med davčno priznane odhodke, če izpolnjujejo naslednje pogoje:
V celoti so davčno priznani tudi stroški v zvezi z izboljšanjem počutja zaposlenih, od katerih je zavezanec obračunal dohodnino po ZDoh-2.
Zavezanec lahko odbije DDV, ki mu je bil zaračunan ob nabavi blaga ali storitev:
Splošni pogoji za odbitek DDV-ja so:
ZDDV-1 izrecno prepoveduje odbitek DDV-ja (točki d in e 66. člena ZDDV-1):
Angleški izraz teambuilding v neposrednem prevodu pomeni 'izgraditev tima'. Teambuilding je vsako izvajanje vnaprej določenih aktivnosti, ki pomagajo skupini zaposlenih, da učinkoviteje doseže zastavljen cilj. Glavni cilji in koristi teambuildinga so predvsem:
Vsaka aktivnost, ki jo organizacija izvede z zaposlenimi, ni teambuilding. Za kvalitetno izveden teambuilding je treba določiti program aktivnosti, s pomočjo katerega bo organizacija povezala določeno skupino zaposlenih v tim, in to z namenom, da doseže vnaprej zastavljen cilj. Pomembno je tudi, da organizacija izmeri učinke izvedenih aktivnosti, jih po potrebi nadgradi in ustrezno prilagodi. Namen izvajanja aktivnosti je namreč pripraviti oz. naučiti skupino zaposlenih, kako s kvalitetnim timskim delom izboljšati delovne rezultate in zvišati dodano vrednost organizacije.
Izbira aktivnosti za razvoj tima je odvisna od cilja, ki ga želi organizacija doseči. Organizatorji teambuildingov ponujajo najrazličnejše aktivnosti, na primer:
Na spletu lahko zasledimo tudi izraz teambonding. Gre za aktivnosti, ki niso toliko osredotočene na delo in doseganje zastavljenih ciljev, ampak gre bolj za krepitev medsebojnih odnosov znotraj organizacije ob izvajanju prijetnih aktivnosti (razna praznovanja, zabave, izleti itd.).
Beseda teambuilding se pojavlja v povezavi z najrazličnejšimi aktivnostmi, ki jih za zaposlene organizira delodajalec. Vendar vseh aktivnosti ni mogoče opredeliti za teambuilding. To so le tiste aktivnosti, ki so del višjih strateških ciljev organizacije in ne nazadnje pripomorejo k višji dodani vrednosti organizacije.
Kakšna bo davčna obravnava teambuildinga, je odvisno od okoliščin. Za pravilno davčno obravnavo stroškov teambuildinga je potrebna presoja posameznega primera.
Za ugodnost oz. boniteto zaposlenega se ne štejejo aktivnosti teambuildinga, ki so:
Če zavezanec ugotovi, da ima dogodek značilnosti zasebnega druženja, naj presodi, ali morda velja katera izmed izjem po 39. členu ZDoh-2. Bodisi gre za (1) ugodnost manjše vrednosti bodisi za (2) ugodnost do 15 EUR mesečno, ki jo zavezanec zaposlenim ne zagotavlja redno in pogosto.
V zvezi z davčnim priznavanjem stroškov teambuildinga ni posebnih pojasnil FURS-a. Upoštevajo se splošna pravila davčnega priznavanja odhodkov (glej podpoglavje 2.2). Pri davčnem priznavanju stroškov teambuildinga je največja težava razmejevanje med poslovnim in zasebnim okoljem. Zato je pomembno, da zavezanec aktivnosti teambuildinga skrbno izbere, izvede in meri učinke posameznih aktivnosti, da tako sledi točno določenemu poslovnemu cilju. Vseeno pa lahko zavezanec davčno prizna tudi stroške, ki imajo značaj zasebnosti, če od ugodnosti oz. bonitete zaposlenega obračuna dohodnino. Na primer jadranje brez izobraževalnih vsebin ima značaj zasebnosti. Odhodki ne bodo davčno priznani, če zavezanec od ugodnosti ne obračuna dohodnine.
Aktivnost jadranja pa je lahko organizirana tudi v sklopu drugih izobraževalnih aktivnosti za izgraditev tima. Jadranje je lahko izvrstna aktivnost za učenje timskega dela. Tako pridobljeno znanje zaposleni kasneje uporabijo v poslovnih projektih. V tem primeru bi lahko zavezanec stroške, povezane z jadranjem, štel za davčno priznane odhodke.
Podobno kot pri dohodninski obravnavi je treba davčno priznavanje stroškov teambuildinga presojati po posameznih primerih. Zavezanci, ki (1) se načrtovanja aktivnosti teambuildingov lotijo strateško, z dolgoročnim ciljem zviševanja dodane vrednosti organizacije in (2) aktivnosti tudi ustrezno dokumentirajo, običajno zadostijo splošnim pogojem za davčno priznavanje odhodkov.
Zavezanec lahko DDV, ki je obračunan od stroškov teambuildinga, odbije, če izpolnjuje splošne pogoje in ne velja prepoved odbitka DDV-ja (glej podpoglavje 2.3). Zavezanec naj bo pozoren tudi na kraj obdavčitve z DDV-jem, če se teambuilding izvaja v tujini. Na primer, če zavezanec organizira teambuilding na Hrvaškem, računi za pogostitev ali najem jadrnice ne spadajo v slovenski obračun DDV-ja, ker je kraj obdavčitve storitev na Hrvaškem (30. in 30b. člen ZDDV-1).
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki