ORIGINAL:
Lastnik stanovanja lahko s tožbo zahteva izpraznitev stanovanja po 2. odst. 58. čl. SZ, če po uveljavitvi tega zakona s tistim, ki
uporablja stanovanje, ni bila sklenjena najemna pogodba oz. ni bila že sklenjena najemna pogodba usklajena z določbami tega zakona, ker je uporabnik iz neupravičenih razlogov onemogočil, da bi pogodbeni stranki predhodno z ogledom ugotovili stanje stanovanja in o tem sestavili zapisnik, kot to določa 4. odst. 147. čl. SZ.
Sodišče prve stopnje je zavrnilo tožničin tožbeni zahtevek, da morata toženki v 15 dneh izprazniti stanovanje in praznega izročiti tožnici, ki je lastnica tega stanovanja. Proti tej sodbi se je pritožila tožnica. Sodišče druge stopnje je njeni pritožbi ugodilo in sodbo sodišča prve stopnje tako spremenilo, da je tožničinemu tožbenemu zahtevku ugodilo.
Toženki sta vložili proti sodbi sodišča druge stopnje revizijo, v kateri uveljavljata revizijski razlog zmotne uporabe materialnega
prava. V obrazložitvi revizije sta navedli, da pritožbeno sodišče neutemeljeno odklanja uporabo določbe 2. odst. 159. čl.
Stanovanjskega zakona, ki ureja stanovanjske razmere v prehodnem obdobju. Toženki stanovanja ne uporabljata nezakonito, saj je treba za njiju uporabiti ugodnejše določbe prejšnjega zakona o stanovanjskih razmerjih.
Revizija je bila zavrnjena kot neutemeljena.
Iz razlogov sodbe revizijskega sodišča:
Tožeča stranka opira svoj zahtevek za izpraznitev stanovanja na dejstvo, da med strankama po uveljavitvi novega stanovanjskega zakona v danem roku ni bila sklenjena najemna pogodba (58. čl. Stanovanjskega zakona). Po ugotovitvah sodišč sodišč prve in druge stopnje do sklenitve najemne pogodbe ni prišlo, ker sta toženki kljub dvakratnemu tožničinemu pozivu onemogočili pregled stanovanja. Stanovanjski zakon, ki je začel veljati dne 19.10.1991, določa v 1.odst. 147.čl., da sklenejo lastniki najemno pogodbo z občani, ki imajo stanovanjsko pravico, najkasneje v šestih mesecih po uveljavitvi zakona. Po 3.odst. tega člena morata lastnik in imetnik pred sklenitvijo najemne pogodbe sestaviti zapisnik o stanju stanovanja. Od vsebine tega zapisnika so odvisne tudi nekatere določbe najemne pogodbe. Glede lastnika stanovanja, ki je imel sklenjeno z občanom stanovanjsko pogodbo po 34.čl. prejšnjega Zakona o stanovanjskih razmerjih, določa 156.čl. Stanovanjskega zakona, da je dolžan v šestih mesecih po uveljavitvi zakona uskladiti določila sklenjene pogodbe z določili novega zakona. Po 2.odst. 159.čl. Stanovanjskega zakona se Zakon o stanovanjskih razmerjih uporablja do sklenitve najemne pogodbe. Sodišče druge stopnje je zavzelo pravilno stališče, da v konkretnem primeru te določbe ni mogoče uporabiti, saj je tožnica kot lastnica ravnala v skladu s svojo zakonsko obveznostjo, da sklene najemno pogodbo, do sklenitve pa ni prišlo zaradi ravnanja toženk, ki nista omogočili pregleda stanovanja, na podlagi katerega bi stranke pred sklenitvijo pogodbe sestavile zapisnik o stanju stanovanja. Pritrditi je treba sodišču druge stopnje, da bi si ob razlagi 2.odst. 159.čl. SZ, za kakršno se v tem postopku zavzema tožena stranka, lahko najemnik s svojim ravnanjem v nedogled podaljševal veljavnost prejšnjega (zanj ugodnejšega) zakona, kar gotovo ni bil namen zakonodajalca. Ker uporabljata toženki stanovanje brez sklenjene najemne pogodbe, kakršno določa Stanovanjski zakon, je bilo tožbenemu zahtevku za izpraznitev po 58.čl. tega zakona pravilno ugodeno.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki