824. Pravilnik o carinskem postopku v potniškem prometu
Na podlagi 4. člena ustavnega zakona za izvedbo temeljne ustavne listine o neodvisnosti in samostojnosti Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 1/91-I) ter na podlagi 103. in 358. člena carinskega zakona (Uradni list SFRJ, št. 10/76, 36/79, 52/79, 12/82, 62/82, 7/84, 25/85, 38/86, 28/88, 40/89, 70/89 in 21/90) predpisuje minister za finance
PRAVILNIK
o carinskem postopku v potniškem prometu
Ta pravilnik predpisuje način prijavljanja in poseben carinski postopek z blagom, ki ga domači in tuji potniki nosijo s seboj, in carinsko nadzorstvo nad cestnimi motornimi vozili s tujo registracijo na carinskem območju Slovenije.
Za domačega potnika se štejeta po tem pravilniku slovenski državljan in tuji državljan, ki imata stalno prebivališče v Sloveniji, če potujeta na podlagi veljavne listine, kot tudi član posadke in prevoznega osebja slovenskega prevoznega sredstva, ki vzdržuje promet s tujino.
Za tujega potnika se šteje po tem pravilniku tuji državljan, ki ima stalno prebivališče v tujini, če začasno prihaja v Slovenijo na podlagi veljavne listine kot turist, na počitnice, iz športnih, zdravstvenih ali družinskih razlogov, zaradi študija ali po drugih opravkih, tuji državljan, ki prehaja čez carinsko območje Slovenije, kot tudi član posadke in prevoznega osebja tujega prevoznega sredstva, ki vzdržuje promet s tujino.
Domači in tuji potnik, ki prihajata iz tujine ali odhajata v tujino, se morata ob prehodu čez carinsko črto v skladu s 350. členom carinskega zakona ustno priglasiti carinskemu delavcu, na njegovo zahtevo pa tudi pokazati osebno prtljago in vse predmete, ki jih nosita s seboj. Domači in tuji potnik lahko tudi pisno prijavita predmete, ki jih nosita s seboj.
Na zahtevo carinskega delavca je potnik ne glede na prejšnji odstavek dolžan predmete, ki jih nosi s seboj, razen osebne prtljage, vpisati v obrazec »Prijava za blago, ki ga potnik nosi s seboj« (obrazec IV). Potnik vpiše v prijavo ime in priimek, naslov, podatke o stvareh, ki jih prijavlja in jo podpiše.
Če se blago, ki ga je potnik vpisal v obrazec »Prijava za blago, ki ga potnik nosi s seboj,« carini, se prijava priloži carinski listini, na podlagi katere se opravi carinjenje. Če potnik ne prijavi vseh stvari, ki jih nosi s seboj, se prijava priloži zapisniku o carinskem prekršku.
Če domači potnik in domači potniki znanstveniki, zdravniki, inženirji, snemalci, monterji, glasbeniki in drugi strokovnjaki pri odhodu v tujino odnaša tudi stvari, ki jih rabi med potovanjem in se ne prijavljajo kot osebna prtljaga, jih mora vpisati v obrazec »Seznam stvari, ki jih potnik začasno odnaša« (obrazec I), ki ga overi carinarnica.
V obrazec »Seznam stvari, ki jih potnik začasno odnaša« se vpišejo: priimek in ime potnika, številka potne listine na podlagi katere potuje in podatki o stvareh, na podlagi katerih je mogoče ugotoviti njihovo istovetnost pri njegovi vrnitvi (običajno trgovsko ime za blago z navedbo znamke, tipe, tovarniške številke ipd.). Seznam izpolni potnik v dveh izvodih, prvega carinarnica overi in izroči potniku, drugega pa zadrži in hrani eno leto.
Blago, ki ga potnik prinese iz tujine, carini vhodna carinarnica po skrajšanem ali po rednem carinskem postopku.
Po skrajšanem postopku se carini blago, ki ga potnik prinese iz tujine, namenjeno pa je za uporabo v lastnem gospodinjstvu, katerega skupna vrednost ne presega 200.000 tolarjev, ne upoštevajoč vrednosti blaga, za katero veljajo carinske ugodnosti iz 28. in 29. člena carinskega zakona, in blaga, za katero je v carinski tarifi predvidena carinska stopnja »prosto«.
Po skrajšanem postopku se carinijo tudi surovine, reprodukcijski material in nadomestni deli za opremo, ki jih potnik prinese iz tujine za pravno osebo ali zasebnika, razen blaga iz sedmega odstavka tega člena, za katerega je predpisan reden postopek carinjenja, če skupna vrednost tega blaga ne presega 200.000 tolarjev.
Če se blago carini po skrajšanem postopku, izpolni carinski delavec obrazec »Obračun uvoznih davščin za blago, ki ga potniki nosijo s seboj« (obrazec II; v nadaljnjem besedilu: Obračun).
V Obračunu se vpišejo: ime in priimek potnika, vrednost blaga, skupni znesek carine in drugih davščin, kraj in datum izdaje Obračuna, če pa je vrednost posameznega kosa blaga večja od 50.000 tolarjev, se vpiše tudi običajno trgovsko ime blaga.
Če se carinijo surovine, reprodukcijski material in nadomestni deli za opremo, se obračunu priključi račun, ki ga overi carinski delavec. V Obračun se poleg imena potnika vpiše ime pravne osebe ali zasebnika.
Na zahtevo potnika, ali če je s posebnimi predpisi predvideno, da se določeni predmeti prijavljajo drugim organom in organizacijam (orožje, radijske postaje ipd.), se vpišejo zanje v Obračun tudi podatki za njihovo identifikacijo.
Za ogled celotnega čistopisa z dodatnimi funkcijami prikaza je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.