Delovno razmerje lahko v skladu z ZDR-1 odpovesta tako delavec kot tudi delodajalec. Danes se bomo posvetili odpovedi delovnega razmerja s strani delodajalca.
Delodajalec lahko zaposlenemu delovno razmerje odpove redno ali izredno. Poleg tega moramo biti pozorni tudi na to ali je pogodba o zaposlitvi, ki se odpoveduje, sklenjena za nedoločen ali za določen čas.
Odpoved pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas se v grobem lahko razdeli na redno in na izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi. Izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi navadno sledi resnejšim kršitvam delovnih obveznosti, medtem ko je razlog za redno odpoved navadno v nekem nepričakovanem dogodku ali kršitvi delovnega razmerja s strani delavca. Delodajalec lahko zaposlenemu odpove pogodbo o zaposlitvi redno iz naslednjih razlogov:
Preden delodajalec delavcu izroči odpoved delovnega razmerja, sklenjenega za nedoločen čas, mora delavca najprej pisno opozoriti in mu omogočiti, da se v razumnem roku izjasni o razlogih za odpoved. V določenih primerih je treba pridobiti tudi mnenje sindikata. Delodajalec mora upoštevati zakonsko predpisane roke, saj so utemeljeni razlogi za odpoved lahko veljavni le, če niso preveč časovno oddaljeni od njihovega nastanka.
Izredna odpoved delovnega razmerja, sklenjenega za nedoločen čas je nekoliko zahtevnejša. Zakonski roki so pri tej obliki odpovedi namreč krajši, razlogi za odpoved pa strožji. To je razumljivo, saj izredna odpoved močno poseže v pravice delavca – pogodba preneha takoj, brez odpovednega roka.
Redna odpoved delovnega razmerja zaradi poslovnega razloga pomeni, da delodajalec pogodbo o zaposlitvi odpove zaradi sprememb, kot so reorganizacija, tehnološke inovacije, strukturne prilagoditve ali spremembe na trgu. Zaradi teh sprememb zaposlenega več ne potrebuje in delovno razmerje se mu odpove. Pri tem naj omenimo, da lahko delodajalec zaposlenemu ponudi tudi novo delovno mesto. Če delodajalec ponudi delavcu novo pogodbo o zaposlitvi, vendar ne za delo, ki bi ustrezalo enaki stopnji in vrsti izobrazbe kot prejšnje delovno mesto, ima delavec pravico do sorazmernega dela odpravnine. Višina odpravnine se v takšnem primeru določi v dogovoru med delavcem in delodajalcem.
Krivdni razlog nastopi, kadar delavec krši pogodbene obveznosti ali druge dolžnosti, povezane z delovnim razmerjem. Pri odločitvi, ali je treba pogodbo redno odpovedati zaradi krivdnega razloga ali pa uporabiti izredno odpoved, se upošteva resnost kršitve in možnost nadaljnjega dela vsaj za čas odpovednega roka. V obeh primerih gre za kršitve obveznosti iz pogodbe o zaposlitvi, ki se razlikujejo po intenzivnosti ali posledicah glede na specifične okoliščine. Za izredno odpoved delovnega razmerja mora biti kršitev dovolj resna, da onemogoča nadaljevanje delovnega razmerja tudi v obdobju odpovednega roka.
Razlog za nesposobnost je lahko povezan bodisi z osebnostnimi lastnostmi delavca bodisi z zunanjimi okoliščinami. Osebna nesposobnost se kaže, kadar delavec ne dosega pričakovanih rezultatov, na primer ko delo ni opravljeno pravočasno, strokovno ali kakovostno.
Nastopijo lahko tudi zunanji razlogi za nesposobnost. Mednje štejemo dejavnike, ki niso pod delavčevim nadzorom, vendar kljub temu zaradi njih ne more izpolnjevati zahtevanih pogojev za delo (npr. neizpolnjevanje zakonsko določenih kvalifikacij).
Pogodba o zaposlitvi za določen čas preneha veljati brez odpovednega roka ob izteku obdobja, za katerega je bila sklenjena, ob dokončanju dogovorjenega dela ali ob prenehanju razloga, zaradi katerega je bila sklenjena. Pogodbeni stranki lahko sporazumno prekineta pogodbo pred iztekom določenega obdobja ali če nastopijo drugi razlogi za prenehanje v skladu z določbami zakona.
Omeniti moramo še odpoved pogodbe o zaposlitvi med poskusnim delom. Redna odpoved delovnega razmerja zaradi neuspešno opravljenega poskusnega dela omogoča delodajalcu, da prekine delovno razmerje, če delavec v poskusni dobi ne izpolnjuje pričakovanj. Zakon o delovnih razmerjih natančno določa pogoje in postopke za tovrstno odpoved, ki jo lahko podata obe stranki, če se že v začetni fazi delovnega razmerja izkaže, da sodelovanje ne bo uspešno. Delodajalec mora delavca pravočasno obvestiti o neuspešno opravljenem poskusnem delu in spoštovati odpovedni rok.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki