Razdeljenost je večplastna, tista glede naklonjenosti cepljenju je še najmanj skrb vzbujajoča, saj je bolj kratke sape in bo minila. Mnogo večji problem je razdeljenost zaradi nedovoljenja različnosti mnenj, ki pa gre že proti sovražnosti. To je stanje, ko se razumniki umaknejo. Morda z lepo besedo v začetku še poskušajo, a ko ne gre, ko zmagujejo neargumenti in diskreditacije, se umaknejo. Se distancirajo.
Distanca razmišljajočih, recimo intelektualcev, je v pravkar končanem letu postala velika, stopnjevala se je vse do zdaj. Distanca v dialogu, ki ga ni bilo, distanca v strokovnih pogovorih, distanca v javnem oglašanju in opozarjanju, distanca do ljudi. Razumljivo, da se razumni ljudje distancirajo, če uvidijo, da kultura dialoga ni mogoča, da strokovni argumenti nimajo svojega mesta. Morda je to tihi protest, ki pa ne bi smel trajati predolgo. Zakaj? Ne živimo v domovini Gandija, kjer je njihova kultura tihi protest dopuščala in razumela kot moč, kar se je na koncu končalo z zmagovito revolucijo. Živimo v okolju, kjer je distanca razumljena kot nemoč, kot umik, kot predaja.
Zato je drža v distanci nevarna. Nevarna za demokracijo, ki pričakuje dialog, ki ve, da lahko le s strpnostjo pridemo do rešitev, ki zadovoljijo največ članov družbe, pa četudi lahko ta proces traja dlje časa in je včasih naporen.
Potrebna je akcija. Umik iz distance in nazaj v akcijo. Verjamem, da je vsak posameznik aktiven v svojem zasebnem delu življenja, morda zdaj še bolj, saj je posebno koronsko stanje prineslo še dodatne izzive, da se soočimo sami s seboj in kaj izboljšamo. A ne gre le za tovrstno akcijo in aktivnost. Precej enostavno bi bilo, pa tudi sebično, če bi razmišljali samo tako. Obveznost in dolžnost vsakega razmišljujočega in izobraženega človeka je, da se po svojih močeh oglasi in prispeva k demokraciji tudi svoj glas. A mnenje ne bo dovolj. Že Platon je trdil tako:
»Mnenje je najnižja oblika človeškega znanja. Ne potrebuje dejstev, ne razumevanja. Najvišja oblika znanja je empatija. Ta zahteva utišanje ega in bivanje v svetu drugih. Zahteva izvorno razumevanje, takšno, ki presega površinskost zagledanosti vase.« (Platon, 427‒347 pr. n. št.) |
Potrebni bodo znanje in argumenti, izvorno razumevanje. Zakaj to pišem? Ker vidim, da je ta tišina, ta distanca že prevelika, in ker mi ni vseeno. Poznam zares veliko ljudi, ki bi imeli kaj povedati, ki imajo izvorno razumevanje, pa so se distancirali. Verjamem, da ne iz strahu. Zato gre ta apel predvsem njim.
Naj bo to leto, ki je posebno tudi zaradi izbire novih predstavnikov oblasti, aktivno. Predvsem naj se aktivnosti iz distance preselijo v vsakodnevno aktivno življenje razumnikov, naj se sliši njihov glas, vredno je. Pa naj se ta aktivnost začne s spoštljivo komunikacijo, ki naj bo strpna in strokovna. S tem bo pripomogla, da bo pravo služilo svojemu namenu. Ne nazadnje z obveznostjo in odgovornostjo do države in nas samih, da gremo na volitve in izrazimo, kakšno državo si želimo.
Aktiven začetek leta pri vašem delu vam želim in srečno!
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki