Zakon o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača–Koper (ZIUGDT)

OBJAVLJENO V: Uradni list RS 51-2625/2018, stran 8369 DATUM OBJAVE: 20.7.2018

VELJAVNOST: od 21.7.2018 / UPORABA: od 21.7.2018

RS 51-2625/2018

Verzija 3 / 3

Čistopis se uporablja od 23.11.2024 do nadaljnjega. Status čistopisa na današnji dan, 2.4.2025: AKTUALEN.

Uradni list RS, št. 51/18, 82/18, 95/24

Časovnica

Na današnji dan, 2.4.2025 je:

  • ČISTOPIS
  • AKTUALEN
  • UPORABA ČISTOPISA
  • OD 23.11.2024
    DO nadaljnjega
  •  
  • Vplivi
  • Čistopisi
rev
fwd
 
 
 
 

2625. Zakon o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača–Koper (ZIUGDT)

 
 
 
 
Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena Ustave Republike Slovenije izdajam
 
 

U K A Z
o razglasitvi Zakona o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača–Koper (ZIUGDT)

 
 
Razglašam Zakon o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača–Koper (ZIUGDT), ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 8. maja 2017.
 
 
Št. 003-02-4/2017-2
 
 
Ljubljana, dne 20. julija 2018
 
 
Borut Pahor l.r. Predsednik Republike Slovenije
 
 

Z A K O N
O IZGRADNJI, UPRAVLJANJU IN GOSPODARJENJU Z DRUGIM TIROM ŽELEZNIŠKE PROGE DIVAČA–KOPER (ZIUGDT)

 
 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 
 

1. člen

(vsebina zakona)

 
 
Ta zakon določa pogoje in način izvedbe investicije v izgradnjo drugega tira železniške povezave na odseku Divača–Koper (v nadaljnjem besedilu: drugi tir), upravljanje in gospodarjenjem z drugim tirom kot javno železniško infrastrukturo, družbo za razvoj projekta drugega tira, pribitek na cestnino na nekaterih odsekih cestninskih cest in takso na pretovor v koprskem tovornem pristanišču.
 
 

2. člen

(pomen izrazov)

 
 
Izrazi, uporabljeni v tem zakonu, imajo naslednji pomen:
 
 
-
»drugi tir« je vsa javna železniška infrastruktura dveh enotirnih prog, zgrajenih na podlagi gradbenega dovoljenja št. 35105/118/2011/162 1093-5 z dne 31. 3. 2016 in gradbenega dovoljenja za vzporedni levi tir. Za drugi tir se štejejo tudi vse obnovitve, posodobitve ali dograditve objektov, zgrajenih na podlagi gradbenih dovoljenj iz prejšnjega stavka, opravljene na isti trasi, ki jih je dopustno izvesti brez ali s spremembo gradbenega dovoljenja;
 
 
-
»družba« je družba 2TDK, družba za razvoj projekta, d.o.o., ki jo je ustanovila Vlada Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: vlada) s sklepom št. 01406-4/2016/15 z dne 31. 3. 2016, kot se preoblikuje skladno s tem zakonom;
 
 
-
»finančni inženiring« predstavlja izdajanje oziroma sklepanje pravnih aktov in opravljanje materialnih dejanj, ki so po tem zakonu ali drugih predpisih naloga družbe oziroma jih družba lahko izvede, in ki so potrebni za nemoteno zagotavljanje finančnih sredstev za projekt drugi tir, vodenje in upravljanje teh sredstev, odplačevanje posojil in upravljanje z njimi ter skrb za pravočasno poravnavanje ostalih obveznosti družbe v zvezi z drugim tirom;
 
 
-
»koncesijska pogodba« je ena ali več koncesijskih pogodb, s katero se podeli koncesija za drugi tir;
 
 
-
»obratovanje« je vzpostavitev in zagotavljanje dejanskih in pravnih pogojev, da je drugi tir v celoti na razpolago za izvedbo prevozov v okviru najmanj minimalnega paketa storitev dostopa v skladu z zakonom, ki ureja železniški promet;
 
 
-
»projekt drugi tir« so vsi akti in dejanja, ki jih mora izvesti družba, da zagotovi izvedbo investicije v drugi tir in gospodarjenje z njim v času koncesijske pogodbe;
 
 
-
»upravljavec drugega tira« je družba, ki je z zakonom, ki ureja železniški promet, določena za upravljavca javne železniške infrastrukture v Republiki Sloveniji;
 
 
-
»vzporedni levi tir« je javna železniška infrastruktura, zgrajena na podlagi gradbenega dovoljenja, izdanega na podlagi državnega prostorskega akta, sprejetega na podlagi pobude Ministrstva za infrastrukturo, št. 3751-4/2019/3-0213181 z dne 21. 5. 2019, ki jo je izdelal Urbis d.o.o., Maribor, št. 2019/POB-022, junij 2019.
 
 

3. člen

(razmerje z drugimi predpisi in uporaba zakonov)

 
 
Za vprašanja, ki jih ta zakon ne ureja, se uporabljajo določbe zakona, ki ureja gospodarske družbe, zakona, ki ureja železniški promet, zakona, ki ureja varnost železniškega prometa, zakona, ki ureja cestninjenje, zakona, ki ureja davčni postopek in zakona, ki ureja pristanišča.
 
 

II. DRUŽBA

 
 

a. Statusna vprašanja

 
 

4. člen

(namen družbe)

 
 
(1)
Družba zagotovi izgradnjo in gospodarjenje z drugim tirom, in sicer v času trajanja koncesijskih pogodb iz tega zakona. Če tako določa zakon, izvaja družba tudi druge naloge, povezane z drugim tirom.
 
 
(2)
Družba sme opravljati druge gospodarske dejavnosti le v tolikšnem obsegu, kot to dopuščajo omejitve iz prvega odstavka 8. člena tega zakona.
 
 
(3)
Naloge iz prvega odstavka tega člena opravlja družba v splošnem interesu.
 
 
(4)
Družba ne sme ustanoviti druge gospodarske družbe, pridobiti njenega poslovnega deleža ali delnice, ali ustanoviti druge pravne osebe.
 
 

5. člen

(družbeniki)

 
 
(1)
Ustanovitelj in edini družbenik družbe je Republika Slovenija.
 
 
(2)
Pod pogoji, ki jih določa meddržavni sporazum, ki ga ratificira Državni zbor Republike Slovenije, lahko pridobi poslovni delež v družbi druga država ali druge države članice Evropske unije (v nadaljnjem besedilu: tuji družbenik), vendar njihov delež v osnovnem kapitalu skupaj ne sme doseči ali preseči posamičnega deleža Republike Slovenije.
 
 

6. člen

(upravljanje z deležem Republike Slovenije v družbi)

 
 
(1)
Ne glede na zakon, ki ureja Slovenski državni holding, upravlja z deležem Republike Slovenije in uresničuje pravice Republike Slovenije kot družbenika v družbi vlada.
 
 
(2)
Za spremljanje kapitalske naložbe je pristojno ministrstvo, pristojno za infrastrukturo (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo).
 
 

7. člen

(posebne določbe o organih družbe)

 
 
(1)
Družba ima naslednje organe:
 
 
-
upravo;
 
 
-
nadzorni svet;
 
 
-
skupščino.
 
 
(2)
Za organe družbe se uporablja zakon, ki ureja gospodarske družbe, kolikor ta zakon ne določa drugače.
 
 
(3)
Za upravo družbe se poleg določb, po zakonu, ki ureja integriteto in preprečevanje korupcije, smiselno uporabljajo tudi določbe glede nezdružljivosti opravljanja funkcije, prepovedi članstva in dejavnosti, prepovedi in omejitev sprejemanja daril in omejitev poslovanja, ki veljajo za poklicne funkcionarje, prijava premoženjskega stanja in določbe o lobiranju.
 
 
(4)
Naloge in pristojnosti skupščine družbe uresničuje vlada.
 
 
(5)
Za člana uprave ali nadzornega sveta je lahko imenovana fizična oseba, ki poleg pogojev, ki jih določa zakon, ki ureja gospodarske družbe, izpolnjuje še naslednje pogoje in merila:
 
 
-
odlikuje ga osebna integriteta in poslovna etičnost;
 
 
-
njegove izkušnje potrjujeta poslovna uspešnost in ugled;
 
 
-
ima izobrazbo, pridobljeno po študijskih programih za pridobitev izobrazbe druge bolonjske stopnje, ali raven izobrazbe, pridobljene po študijskih programih, ki v skladu z zakonom ustreza izobrazbi druge bolonjske stopnje;
 
 
-
ima najmanj deset let ustreznih delovnih izkušenj iz vodenja ali upravljanja gospodarskih družb in dosega pri svojem delu dobre primerljive rezultate;
 
 
-
ne opravlja funkcije, ki je po zakonu, ki ureja integriteto in preprečevanje korupcije, po tem ali drugem zakonu nezdružljiva s članstvom v nadzornem organu, organu upravljanja ali organu poslovodenja gospodarske družbe, in take funkcije ni opravljal v preteklih šestih mesecih;
 
 
-
ne sme biti v poslovnem razmerju z družbo.
 
 
(6)
Določbe prejšnjega odstavka se uporabljajo za tiste člane nadzornega sveta, ki predstavljajo Republiko Slovenijo kot družbenika, tudi po vstopu drugega družbenika ali drugih družbenikov v družbo skladno z drugim odstavkom 5. člena tega zakona.
 
 
(6)
Za imenovanje članov nadzornega sveta, ki so predstavniki delavcev, se uporabljajo določbe zakona, ki ureja sodelovanje delavcev pri upravljanju družb.
 
 

8. člen

(zagotavljanje pogojev za neposredno oddajo koncesijske pogodbe)

 
 
(1)
Družba mora ves čas trajanja koncesijske pogodbe zagotavljati, da najmanj 80 odstotkov njenega skupnega povprečnega prometa v treh zaporednih letih izhaja iz dejavnosti za izpolnitev nalog iz tega zakona ali drugih nalog, ki jih je dal družbi edini družbenik, ali oseba, ki jo edini družbenik obvladuje.
 
 
(2)
V družbi ne sme biti poslovnih deležev v lasti fizičnih oseb ali pravnih oseb zasebnega prava.
 
 
(3)
Družba oziroma edini družbenik ne smeta skleniti pravnega posla, ki bi omogočal fizičnim osebam ali pravnim osebam, da pridobijo poslovni delež v družbi (posojilne pogodbe z možnostjo konverzije terjatve v poslovni delež, pogodbe o opciji za nakup poslovnega deleža, in podobno).
 
 
(4)
V aktu o ustanovitvi mora biti zagotovljeno, da edini družbenik odločilno vpliva na strateške cilje in pomembne odločitve družbe.
 
 
(5)
Družba je naročnik po predpisih o javnem naročanju.
 
 

b. Naloge družbe

 
 

9. člen

(skupna določba)

 
 
(1)
Družba v zvezi z drugim tirom opravlja naslednje naloge:
 
 
-
pripravljalna dela projekta drugi tir,
 
 
-
finančni inženiring projekta drugi tir,
 
 
-
organizacija in izvedba vseh potrebnih gradenj,
 
 
-
gospodarjenje z drugim tirom.
 
 
(2)
Naloge iz prejšnjega odstavka opravlja družba v svojem imenu in za svoj račun.
 
 

10. člen

(pripravljalna dela)

 
 
(1)
Pripravljalna dela projekta drugi tir obsegajo:
 
 
-
pripravo projektne dokumentacije za izvedbo del;
 
 
-
pridobitev gradbenega dovoljenja za vzporedni levi tir, pripravo projektne dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja in investicijske dokumentacije ter pridobitev drugih upravnih aktov, potrebnih za začetek izvajanja gradbenih del;
 
 
-
izvedbo arheoloških izkopavanj;
 
 
-
izvedbo geološko-tehničnih in hidrogeoloških raziskav;
 
 
-
izgradnjo deviacije obstoječe proge v Divači;
 
 
-
izgradnjo dostopnih cest;
 
 
-
izgradnjo predvkopa v Divači in Črnem kalu;
 
 
-
izgradnjo objektov za prečkanje reke Glinščice;
 
 
-
prestavitve komunalnih vodov.
 
 
(2)
Posamezna pripravljalna dela lahko izvede družba še pred sklenitvijo koncesijske pogodbe in sprejetjem investicijskega programa.
 
 

11. člen

(finančni inženiring)

 
 
(1)
Finančni inženiring projekta drugi tir obsega zlasti:
 
 
-
pripravo investicijskega programa ter druge investicijske dokumentacije;
 
 
-
pripravo letnih in drugih finančnih načrtov za izvedbo investicije v drugi tir;
 
 
-
izvedbo vseh aktov in dejanj za prenos pravic in dolžnosti v zvezi z nepovratnimi evropskimi sredstvi z Republike Slovenije na družbo, in za pridobitev evropskih sredstev, ki jih lahko pridobi družba kot investitor;

Za ogled celotnega čistopisa z dodatnimi funkcijami prikaza je potrebna prijava v portal.

Pripravljam TFL AI...
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window