Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Posledice Brexita na področju DDV

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
AVTOR
Mag. Tamara Prezelj
Datum
16.02.2021
Rubrika
Tema tedna
Pravna podlaga
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
 Združeno kraljestvo (ZK) je z 31. januarjem 2020 izstopilo iz EU. Konec leta 2020 se je izteklo prehodno obdobje, v katerem so veljala stara pravila, od 1. januarja 2021 dalje pa se ZK obravnava kot tretja država, kar bo imelo posledice tako za zavezance iz EU, ki poslujejo s subjekti iz ZK, kakor tudi za zavezance iz ZK, ki bodo trgovali s subjekti znotraj EU.
BESEDILO
Spremembe za dobavitelje iz Evropske unije v Veliko Britanijo.

Združeno kraljestvo (ZK) je z 31. januarjem 2020 izstopilo iz EU. Konec leta 2020 se je izteklo prehodno obdobje, v katerem so veljala stara pravila, od 1. januarja 2021 dalje pa se ZK obravnava kot tretja država, kar bo imelo posledice tako za zavezance iz EU, ki poslujejo s subjekti iz ZK, kakor tudi za zavezance iz ZK, ki bodo trgovali s subjekti znotraj EU.

V prejšnjem Denarju sem opisala pravila za prodajo blaga v Veliko Britanijo (VB) zavezancem in končnim kupcem, danes pa bom predstavila spremembe na področju storitev, posebnosti, ki bodo veljale za Severno Irsko (SI) in postopke vračila vstopnega DDV.

Uvodoma je treba povedati, da se za namene DDV obravnava VB kot tretja država za vse transakcije s subjekti iz EU, medtem ko se SI do 31. decembra 2024 za transakcije z blagom obravnava kot država članica EU, za storitve pa kot tretja država1. SI bo po 1. januarju v identifikacijskih številkah za DDV uporabljala predpono »XI«2.

Opravljanje storitev za subjekte iz VB in SI

Pravila EU, ki veljajo za določanje kraja obdavčitve storitev, se ne spreminjajo. Vendar premik VB in SI med tretje države za dobavitelje iz EU pomeni naslednje:

  • storitve, opravljene za davčne zavezance s sedežem v EU od januarja dalje, za katere velja 1. odst. 25. člena ZDDV-1 (splošno pravilo za določanje kraja obdavčitve), se ne bodo več poročale v rubriko 12 obračuna DDV-O in RP-O,
  • nekatere storitve, opravljene osebam, ki niso davčni zavezanci, se na podlagi 30. d člena ne bodo obdavčevale v EU po sedežu izvajalca (splošno pravilo za nezavezance), temveč je zanje kraj obdavčitve v državi prejemnika,3
  • elektronske, telekomunikacijske in storitve RTV-oddajanja, opravljene za končne kupce, ne bodo več obdavčene znotraj EU in se ne bodo poročale v posebnih obračunih v okviru mini VEM-sistema. Način obdavčevanja in obveznosti izvajalcev v zvezi z njimi so v pristojnosti VB in SI,
  • posredniška provizija, prejeta za posredovanje v zvezi s transakcijami, ki se opravijo v VB ali na SI, bo oproščena plačila DDV.

V zvezi z uporabo splošnega pravila 1. odst. 25. člena bo treba dokazovati status kupca, ki upravičuje prenos kraja obdavčitve v državo njegovega sedeža na drug način kot do zdaj, ko se je preveritev izvajala v okviru VIES-sistema. Uporabljal se bo 2. in ne več 1. odst. 18. člena Izvedbene uredbe 282/2011, ki za dokazovanje statusa prejemnika priznava potrdilo pristojnih davčnih organov prejemnika o njegovi vključenosti v gospodarske dejavnosti, ki mu omogoča, da dobi vračilo DDV v skladu s Trinajsto direktivo Sveta 86/560/EGS. Če tega potrdila nima, lahko predloži DDV-številko ali podobno številko, ki mu jo je dodelila država sedeža in se uporablja za identifikacijo dejavnosti, ali katero koli drugo dokazilo, iz katerega se lahko razbere, da je davčni zavezanec.

Mali davčni zavezanci iz EU zaradi opravljanja storitev za (male) zavezance iz VB in SI ne bodo več potrebovali posebne DDV-številke.

Davčni zavezanci, vključeni v mini VEM, bodo storitve za kupce iz VB in SI, opravljene v četrtem četrtletju leta 2020, poročali v posebnem obračunu, ki ga bodo oddali do 20. januarja 2021. Vse morebitne spremembe/popravke obračunov, vezane na obračunska obdobja do vključno četrtega četrtletja 2020, za storitve, opravljene v posebni ureditvi mini VEM pred koncem prehodnega obdobja, pa bo treba predložiti najpozneje do 31. decembra 2021.

Nabave storitev od zavezancev s sedežem v VB ali SI

Storitve, za katere velja splošno pravilo, bodo še naprej obdavčene po sedežu prejemnika, torej v Sloveniji oziroma v EU, le da se bodo v DDV-O poročale kot nabaveljene iz tretjih držav in ne kot nabave od zavezancev iz EU. Samoobdavčitev bo treba opraviti ne glede na to, ali bo na računih za te storitve obračunan tudi davek VB ali SI.

Mali zavezanci, ki bodo prejemali storitve, za katere velja splošno pravilo, od zavezancev iz VB ali SI, se bodo še vedno dolžni identificirati pod posebno DDV-številko in obračunavati DDV po načelu samoobdavčitve.

Izvajalci elektronskih, telekomunikacijskih in RTV-storitev za nezavezance iz EU se bodo morali v eni od EU držav registrirati in vstopiti v posebno ureditev za davčne zavezance, ki nimajo sedeža v EU, in obračunavati DDV v državah kupcev. To velja tako za zavezance s sedežem v VB in SI, kakor tudi za zavezance, ki imajo sedež v kakšni drugi državi zunaj EU in so bili do zdaj identificirani v VB ali na SI v okviru posebne ureditve za davčne zavezance, ki nimajo sedeža v EU.

Dobave blaga v VB

Dobave blaga iz Slovenije v VB, ki niso spletne transakcije, se bodo obravnavale po splošnih pravilih kot oproščen izvoz blaga. Vpisovale se bodo v rubriko 11 DDV-O. V RP-O se ne bodo več poročale. Dobavitelj izvoženega blaga bo moral biti sposoben dokazati, da je blago zapustilo EU. V zvezi s tem se države članice na splošno lahko oprejo na potrdilo o izstopu blaga, ki ga izvozniku izda carinski urad izvoza.

Če se je odpošiljanje ali prevoz blaga iz VB v Slovenijo oziroma drugo državo članico (ali obratno) začelo pred 31. decembrom 2020, končalo pa po 1. januarju 2021, s čimer je ali bo blago prispelo na mejo z VB po koncu prehodnega obdobja, se bo ta transakcija štela za dobavo blaga znotraj Unije. Vendar se bo moralo tako blago predložiti carinskemu organu na meji z VB. Carinski organi bodo lahko od uvoznika zahtevali, da s prevoznimi dokumenti dokaže, da se je odpošiljanje ali prevoz začel pred koncem prehodnega obdobja.

Premik blaga iz Slovenije oziroma EU na ozemlje VB z namenom dobave blaga z montažo se bo obravnaval kot izvoz.

Dobava blaga v skladišče na odpoklic, ki se nahaja na ozemlju VB, se obravnava kot izvoz blaga.

Za zaloge blaga, ki bodo po 1. januarju 2021 že v skladiščih v VB, velja, da gre za blago v prostem prometu v VB in se dobavlja brez carinskih formalnosti.

V primeru uporabe posebne ureditve skladiščenja na odpoklic slovenski dobavitelj poroča po 1. januarju 2021 opravljeno dobavo blaga znotraj Unije v polje 12 DDV-O, ko se prenese pravica do razpolaganja z blagom kot lastnik na davčnega zavezanca – prejemnika blaga. Vendar o tej dobavi ne poroča v RP-O.

Dobave blaga na SI

Pri dobavah blaga na SI ne bo sprememb.

Dobave blaga zavezancem na SI bodo še naprej štele za dobave znotraj EU in bodo pod pogoji iz 46. člena ZDDV-1 oproščene plačila DDV. Poročale se bodo v DDV-O v rubriki 12 in RP-O.

Dobava blaga z montažo na SI bo obdavčena na SI.

Za dobave blaga v skladišče na odpoklic velja posebna ureditev iz 17. a člena ZDDV-1, ki je začela veljati znotraj EU s 1. januarjem 2020, v skladu s katero se pod predpisanimi pogoji DDV obračuna ob izvzemu blaga iz skladišča, medtem ko se premik blaga v skladišče ne obravnava kot obdavčljiva transakcija.

Za dobave blaga končnim kupcem na SI bodo do 30. junija 2021 veljala pravila za pošiljčne posle (poročanje v rubriki 11 DDV-O do doseženega limita), s krajem obdavčitve na SI po doseženem prometu 78.022 evrov (poročanje v rubriki 13 DDV-O), po 1. juliju 2021 pa se bo obračunaval irski DDV ne glede na obseg dobav po novih pravilih, ki bodo veljala znotraj EU.

Dobave novih prevoznih sredstev se še naprej obdavčujejo v državi kupca.

Nabave blaga od zavezancev s sedežem v VB

Nabave blaga od zavezancev s sedežem v VB se bodo obravnavale kot uvoz v EU, če bo blago fizično prispelo v EU iz VB. Uvoznik bo lahko uporabil oprostitev po postopku uvoza 42, če država uvoza ta postopek omogoča.

DDV pri uvozu v EU se plača po stopnji, ki se uporablja za dobave enakega blaga znotraj EU. DDV bo treba plačati carinskim organom, razen če država članica uvoza dovoli vključitev uvoznega DDV v redni obračun DDV davčnega zavezanca (samoobdavčitev pri uvozu).

Odpošiljanje ali prevoz blaga iz VB na ozemlje države članice, ki se je začelo pred koncem prehodnega obdobja, končalo pa po njem, pri čemer je ali bo blago prispelo na mejo EU po prehodnem obdobju, se za namene DDV še vedno šteje za transakcije znotraj EU (pridobitev blaga znotraj EU) in ne kot uvoz oziroma carinski organi lahko od uvoznika zahtevajo, da s prevoznim dokumentom dokaže, da se je odpošiljanje ali prevoz začel pred koncem prehodnega obdobja.

Nabava blaga v VB od zavezanca z namenom nadaljnje dobave zavezancu v drugo državo članico se ne bo več štela za (pravi) tristranski posel.

Premik blaga v Slovenijo oziroma EU z ozemlja VB z namenom dobave blaga z montažo se bo obravnaval kot izvoz iz VB oziroma uvoz v EU. Dobava blaga z montažo bo še naprej obdavčena v državi članici montaže.

Za zaloge blaga, ki bodo po 1. januarju 2021 v skladiščih v Sloveniji in za katero se je uporabila posebna ureditev skladiščenja na odpoklic, velja, da mora prejemnik blaga, ko bo po 1. januarju 2021 nanj prenesena pravica do razpolaganja z blagom kot lastnik, v obračunu DDV poročati to kot pridobitev blaga znotraj Unije. VB o teh transakcijah ne bo več poročal v rekapitulacijsko poročilo, zato naj si davčni zavezanci za te transakcije zagotovijo ustrezna dokazila.

Če bo blago pri dobavi ostalo v VB, bo to domača dobava, ki bo z DDV obdavčena z VB DDV.

Nabave blaga od zavezancev s sedežem na SI

Nabave blaga, ki bo prispelo s SI v drugo državo članico EU, se bo kot doslej obravnavalo kot pridobitev, če jih bo nabavil davčni zavezanec.

Še vedno se lahko uporablja posebna ureditev za skladiščenje blaga na odpoklic.

Premik blaga v Slovenijo oziroma EU z ozemlja SI z namenom dobave blaga z montažo, enako kot do zdaj, se ne bo štel za obdavčljivo transakcijo. Dobava blaga z montažo bo še vedno obdavčena v državi članici montaže.

DDV od nabav novih prevoznih sredstev bo še naprej plačeval kupec v svoji domači državi, ne glede na njegov status.

Dobave SI zavezancev končnim kupcem v EU ostajajo pošiljčni posli.

Sprememba pri identifikaciji

S 1. januarjem postane obvezno imenovanje davčnega zastopnika za davčne zavezance s sedežem v VB, ki so se dolžni identificirati za namene DDV v Sloveniji.

Davčni zavezanci s sedežem v VB, ki se bodo po koncu prehodnega obdobja želeli identificirati za namene DDV v Sloveniji, bodo morali že pri oddaji zahtevka za pridobitev identifikacijske številke za DDV po eDavkih imenovati davčnega zastopnika. Tega se imenuje tako, da se v zahtevku za identifikacijo DDV-P3 izpolni tudi rubriko »III. Podatki o davčnem zastopniku«.

Že identificirani zavezanci pa davčnega zastopnika imenujejo tako, da po eDavkih predložijo nov obrazec DDV-P3, na katerem izpolnijo vse podatke, vključno z razdelkom »III. Podatki o davčnem zastopniku«.

Intrastat

Intrastat poročanje se za nabave in dobave blaga iz VB ne bo več izvajalo.

Blagovno menjavo s Severno Irsko bo treba tudi po 1. januarju 2021 vključevati v Intrastat poročila pod novo šifro države partnerice, ki je XI, tako kot na področju DDV.

Vračilo vstopnega DDV v Sloveniji

Zavezanci iz VB

Zahtevek za vračilo DDV, ki je bil plačan na blago ali storitve do konca leta 2020, se vloži po starem postopku po elektronskem portalu v državi članici sedeža, vendar najkasneje do 31. marca 2021 in ne do 30. septembra 2021, kot velja po splošnih pravilih4.

Druga pravila za vračilo DDV zavezancem s sedežem v drugi državi članici EU se bodo za zahtevke za vračilo in prejšnje zahtevke za vračilo, ki se nanašajo na obveznost plačila DDV pred koncem prehodnega obdobja, uporabljala še pet let po koncu prehodnega obdobja (2021 do 2025).

Davčni zavezanci iz VB, ki bodo po koncu prehodnega obdobja uveljavljali vračilo DDV, zaračunanega po 1. januarju 2021 v Sloveniji, bodo vložili zahtevek za vračilo DDV po pogojih in na način, ki velja za davčne zavezance s sedežem v tretji državi, predpisanimi v 74. i členu ZDDV-1.

Zavezanci s SI

Za vračilo vstopnega DDV, plačanega do 31. decembra 2020, se uporabljajo pravila postopka za vračilo DDV zavezancem, ki imajo sedež v EU, vendar je zahtevek treba vložiti že do 31. marca 2021.

Za vračilo vstopnega DDV, plačanega za dobavljeno blago po 1. januarju 2021, se bo uporabljala EU DDV zakonodaja, za DDV od storitev pa ne.

DDV, zaračunan na transakcije z blagom po 1. januarju 2021, se bo vračal zavezancem s SI po pravilih, ki veljajo za zavezance s sedežem v EU. Če bodo na računih, v zvezi s katerimi se bo zahtevalo vračilo, zaračunane samo storitve ali storitve in blago, se bo DDV v Sloveniji vračal po postopku, ki velja za zavezance, ki nimajo sedeža znotraj EU, na podlagi vzajemnosti.

Vračilo DDV slovenskim zavezancem v VB in na SI

Za DDV, plačan do konca leta 2020, se vloge za vračilo DDV vložijo po eDavkih v Sloveniji. Zahtevki za vračilo DDV, zaračunan za blago in/ali storitve do vključno 31. 12. 2020, morajo biti vloženi najkasneje do 31. marca 2021.

Zahtevki za vračilo DDV na dobave blaga, obdavčene z DDV SI po 1. januarju 2021, se bodo vlagali po pravilih za vračilo DDV, ki veljajo v državah članicah EU za zavezance iz EU, v Sloveniji, po eDavkih.

Slovenski zavezanci, ki bodo vlagali zahtevke za vračilo DDV, ki jim bo zaračunan po 1. januarju 2021, za katere ne bodo veljala pravila za zavezance iz EU (vsi zahtevki za vračilo VB DDV in zahtevki na SI, ki se bodo nanašali na DDV od storitev ali na DDV po računih za storitve in blago), se bodo morali o načinu vložitve zahtevka pozanimati v državi vračila. Zahtevkov se ne bo več vlagalo po eDavkih.

Opombe:

1 Na podlagi protokola o Irski in Severni Irski.

2 DDV-številka je tako sestavljena iz predpone »XI«, sedmih številk in ene črke ali iz predpone »XI«, šestih številk in dveh črk, pri čemer je črka na zadnjem ali na drugem in zadnjem mestu.

3 Gre za storitve prenosa in odstopa avtorskih pravic, patentov, licenc, blagovnih znamk in podobnih pravic, storitve oglaševanja, storitve svetovalcev, inženirjev, svetovalnih pisarn, odvetnikov, računovodij in druge podobne storitve ter obdelavo podatkov in dajanje informacij, obveznosti v zvezi s prenehanjem ali opustitvijo, v celoti ali deloma, poslovne dejavnosti ali prej omenjenih pravic, bančne, finančne in zavarovalne transakcije, vključno s pozavarovanjem, razen najema sefov, storitve posredovanja osebja, dajanja premičnin v najem, razen vseh vrst prevoznih sredstev, in storitve zagotavljanja dostopa do sistema za zemeljski plin na ozemlju Unije ali do katerega koli omrežja, povezanega s takim sistemom, do sistema električne energije ali omrežij daljinskega ogrevanja ali hlajenja ali prenos ali distribucijo po teh sistemih ali omrežjih in opravljanje drugih s tem neposredno povezanih storitev.

4 Ni jasno, ali bo zamuda roka pomenila izgubo pravice do vračila ali samo vračilo po drugačnih pravilih.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window