Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Sodna zmaga slovenskih športnikov

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
Jernejoresek
AVTOR
Jernej Orešek
Datum
20.09.2022
Rubrika
Tema tedna
Pravna podlaga
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
Slovenijo lahko upravičeno imenujemo dežela športa. Toliko vrhunskih športnikov iz nadvse različnih športnih panog morda ne premore noben drug maloštevilni narod. Zato smo številnih zmag naših športnikov še kako vajeni in so pravzaprav del našega vsakdana. Zmage dosegajo v športnih dvoranah, na stadionih, smučarskih skakalnicah, belih strminah in še bi lahko naštevali. Bistveno redkeje pa vidimo zmage naših športnikov izven športnih prizorišč, na primer na sodiščih.
BESEDILO
Slovenijo lahko upravičeno imenujemo dežela športa. Toliko vrhunskih športnikov iz nadvse različnih športnih panog morda ne premore noben drug maloštevilni narod. Zato smo številnih zmag naših športnikov še kako vajeni in so pravzaprav del našega vsakdana. Zmage dosegajo v športnih dvoranah, na stadionih, smučarskih skakalnicah, belih strminah in še bi lahko naštevali. Bistveno redkeje pa vidimo zmage naših športnikov izven športnih prizorišč, na primer na sodiščih.

O problematiki diskriminatornega ločevanja registriranih in kategoriziranih športnikov s strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pri financiranju zdravstvenih pregledov za športnike sem že pisal v reviji Odvetnik.1 Po objavi članka je bila ta problematika obravnavana pred pristojnim sodiščem, postopek pa je bil v maju pravnomočno zaključen. O postavljenem zahtevku enega izmed slovenskih športnikov in o tem, kako je razsodilo Delovno in socialno sodišče v Ljubljani, več v nadaljevanju članka.

Pravni okvir

V skladu z 18. alinejo 1. točke prvega odstavka 23. člena Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ)2 je zavarovanim osebam z obveznim zavarovanjem v celoti zagotovljeno plačilo zdravstvenih storitev predhodnega in obdobnega zdravstvenega pregleda za športnike, ki nastopajo na uradnih tekmovanjih nacionalnih panožnih športnih zvez. V praksi to pomeni, da je ZZZS dolžan v celoti kriti strošek predhodnega in obdobnega zdravstvenega pregleda registriranim3 in kategoriziranim4 športnikom.

Dolgoletna praksa ZZZS

Določba 18. alineje 1. točke prvega odstavka 23. člena ZZVZZ je bila uzakonjena že z novelo ZZVZZ-K leta 2008, vendar se niti po 14 letih v praksi ne izvršuje v celoti. Kljub jasni zakonski določbi ZZZS v praksi financira zdravstvene preglede zgolj kategoriziranim, ne pa tudi registriranim športnikom. ZZZS bi moral skladno z ZZVZZ financirati zdravstvene preglede vsem športnikom, ki nastopajo na uradnih tekmovanjih nacionalnih panožnih športnih zvez (tj. registriranim športnikom). ZZZS pa v praksi ne krije zdravstvenih pregledov vsem registriranim športnikom, temveč zgolj športnikom, ki so razvrščeni v sistem kategoriziranih športnikov.

Če se posamezni športnik udeležuje uradnih tekmovanj nacionalnih panožnih športnih zvez in ni kategoriziran športnik (temveč registriran športnik), mu ZZZS zdravstvenega pregleda ne financira. Posledično se registrirani športniki, ki niso razvrščeni v sistem kategoriziranih športnikov, ne udeležujejo zdravstvenih pregledov za športnike oziroma stroške zdravstvene storitve krijejo sami ali njihovo športno društvo.

Dejansko stanje zadeve, v kateri je odločalo sodišče

V konkretni zadevi5 je tožbo po svojem pooblaščencu vložil športnik, ki je bil vključen v sistem obveznega zdravstvenega zavarovanja. Tožnik je bil registrirani športnik (ne pa kategorizirani športnik) in je nastopal na uradnih tekmovanjih v olimpijskem dviganju uteži, ki jih organizira nacionalna panožna športna zveza.6 Tožnik se je na podlagi napotitve njegovega trenerja udeležil obdobnega zdravstvenega pregleda za športnike. Za opravljene zdravstvene storitve je tožniku izvajalec zdravstvenega pregleda izstavil račun s pojasnilom, da ga mora plačati kot samoplačnik, saj ni kategoriziran športnik, temveč zgolj registriran športnik.

Tožnik je izstavljen račun plačal in na ZZZS vložil vlogo za povračilo stroškov zdravstvenih storitev. Vloga je bila zavrnjena pred prvostopenjskim in pred drugostopenjskim organom ZZZS. ZZZS se je pri svoji odločitvi skliceval predvsem na Pravilnik za izvajanje preventivnega zdravstvenega varstva na primarni ravni (Pravilnik),7 ki določa, da so do povrnitve stroškov zdravstvenega pregleda za športnike upravičeni zgolj kategorizirani športniki.8

Sodna presoja

Delovno in socialno sodišče v Ljubljani je v obrazložitvi sodbe9 zapisalo, da je praksa odklanjanja kritja plačila zdravstvenih pregledov registriranim športnikom, ki niso kategorizirani športniki, nezakonita. Poudarilo je, da za pridobitev pravice do zdravstvene storitve ni potrebno, da je registrirani športnik razvrščen v enega od razredov iz 33. člena Zakona o športu – ZŠpo‑110 (tj. med kategorizirane športnike). Bistveno je, da ima zavarovanec status športnika, ki ga pridobi z vpisom v evidenco ob izpolnjevanju pogojev iz 32. člena ZŠpo‑1. Hkrati mora v skladu z ZZVZZ izpolnjevati pogoj, da nastopa na uradnih tekmovanjih nacionalne panožne športne zveze. Za razločevanje med športniki po kriteriju njihovega evidentiranja glede na dosežene rezultate (tj. na registrirane in kategorizirane športnike) ni razumne razlage. Gre za kršitev načela enakosti (14. člen Ustave).11

Nadalje je sodišče poudarilo, da ni dopustno samostojno urejati vprašanja upravičenosti do zdravstvenih pregledov za športnike in samostojno določati pogojev s pravilnikom (tj. podzakonskim aktom), temveč zgolj z zakonom. Določba Pravilnika, po kateri ZZZS financira zdravstvene preglede zgolj kategoriziranim športnikom, oži pravico do plačila zdravstvenih storitev glede na ureditev v ZZVZZ in pomeni nezakonito omejevanje dostopa do zdravstvenih storitev iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Iz tega razloga sodišče določbe Pravilnika ni uporabilo (exceptio illegalis) in je odločilo, da je tožnik upravičen do povračila stroškov opravljenega zdravstvenega pregleda za športnike.

Sklep

Kljub jasni zakonski določbi se v praksi zaradi postopanja ZZZS in določbe Pravilnika registrirani športniki niso udeleževali zdravstvenih pregledov za športnike oziroma so stroške zdravstvene storitve krili sami ali jih je krilo športno društvo, katerega člani so bili.

Iz pravnomočne sodne odločbe jasno izhaja, da je tovrstna praksa nezakonita, pri čemer je nezakonita že vsebina Pravilnika.

Glede na zavzeto stališče sodišča bo treba razmisliti o spremembi sedanje prakse in korekciji vsebine Pravilnika, da bosta praksa in pravilnik skladna z ZZVZZ in Ustavo.


1 Orešek, J.: Plačilo stroškov zdravstvenega pregleda za športnike, Odvetnik, št. 3 (101) – jesen 2021, str. 34.

2 Ur. l. RS, št. 72/06 in nasl.

3 Posameznik se registrira kot športnik, če je star najmanj 12 let, je član športnega društva, ki je včlanjeno v NPŠZ ali ŠIS-SPK, in ima s strani OKS-ZŠZ potrjen nastop na tekmovanju uradnega tekmovalnega sistema ter je vpisan v evidenco registriranih in kategoriziranih športnikov (prvi odstavek 32. člena Zakona o športu – ZŠpo‑1).

4 Športnik, ki je star najmanj 14 let in je državljan Republike Slovenije, se glede na dosežen rezultat na tekmovanju uradnega tekmovalnega sistema razvrsti v naziv mladinskega, državnega, perspektivnega, mednarodnega, svetovnega ali olimpijskega razreda. Podrobnejše pogoje in kriterije za registracijo in razvrstitev v naziv kategoriziranega športnika, ločeno za individualne in za kolektivne športne panoge, določi strokovni svet na predlog OKS-ZŠZ in jih objavi na spletni strani ministrstva ter OKS-ZŠZ (33. člen ZŠpo‑1).

5 Postopek se je pred Delovnim in socialnim sodiščem v Ljubljani vodil pod opr. št. V Ps 1408/2021.

6 Zveza olimpijskega dviganja uteži Slovenije.

7 Ur. l. RS, št. 19/98 in nasl.

8 V 8.3. poglavju Pravilnika je določeno, da se iz obveznega zdravstvenega zavarovanja financirajo predhodni in obdobni preventivni pregledi športnikov, ki so razvrščeni v skupine od 1. do 4. točke 8.1. poglavja (tj. kategorizirani športniki).

9 Sodba opr. št. V Ps 1408/2021 z dne 16. marca 2022; pravnomočna je postala 20. maja 2022.

10 Ur. l. RS, št. 29/17 in nasl.

11 Ur. l. RS, št. 33/91-I in nasl.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window