Ustava RS [1] izhaja iz Temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije (RS). [2] Spremembo Ustave RS uveljavi Državni zbor (DZ) s sprejetjem ustavnega zakona z dvotretjinsko večino. Od leta 1991 se je slovenska ustava spremenila enajstkrat. Pomemben del ustavnih sprememb je povezan z izpolnjevanjem pogojev oziroma vstopom Slovenije v EU in NATO (lastninska pravica tujcev, prenos izvrševanje dela suverenih pravic na EU, izročanje državljanov RS, fiskalno pravilo). Preostale ustavne spremembe so del strankarskih političnih projektov, ki so uspeli dobiti zahtevno, vselej tudi politično raznovrstno ustavno podporo, kot npr. volitve v DZ ali pa uvajanje pokrajin, pa tudi pravica do pitne vode, do socialne varnosti, do pokojnine … Kaučič pravi, da primerjava z ustavami nekaterih zahodnoevropskih držav, ki se v povprečju spreminjajo enkrat letno, kaže, da obseg in število naših ustavnih sprememb nista pretirana. Vprašanje pa je, ali so bile vse te ustavne spremembe nujne in potrebne iz ustavnopravnih razlogov oz. koliko so bile povezane z drugimi razlogi. [3]
Kronološko so si spremembe Ustave sledile takole:
14. julija 1997 (Uradni list RS, št. 42/97) se je spremenil 68. člen, in sicer tako, da pod pogoji, ki jih določa zakon ali če tako določa mednarodna pogodba (ki jo ratificira DZ z dvotretjinsko večino, ob pogoju vzajemnosti) tujci lahko pridobijo lastninsko pravico na nepremičninah. Sprememba ustave je omogočila, da je bil poslej tujim državljanom dovoljen nakup nepremičnin v Sloveniji. Politični povod za spremembo je bil t. i. Španski kompromis za približevanje Slovenije Evropski uniji.
25. julij 2000 (Uradni list RS, št. 66/00) je bila sprejeta dopolnitev 80. člena; dodan je nov peti odstavek, ki določa, da se poslanci volijo po načelu sorazmernega predstavništva ob štiriodstotnem volilnem pragu za vstop v DZ, pri čemer imajo volivci odločilen vpliv na dodelitev mandatov kandidatom. Proporcionalnost, 4-odstotni prag in odločilen vpliv volivcev so ustavne določbe, ki določajo prvine volilnega RS. V ustavo so bile zapisane potem, ko je Ustavno sodišče RS odločilo, da mora zakon o volilnem sistemu, ki ga bi sprejel DZ, upoštevati relativno večinsko mnenje, izraženo na referendumu o volilnem sistemu. Dodatno je ustavni zakon neposredno določil način delitve mandatov za volitve poslancev v letu 2000 ter do uveljavitve sprememb zakona, ki ureja volitve v DZ (4-odstotni volilni prag, Droopov količnik ...).
7. marca 2003 se je za 3. členom dodal nov 3.a člen, ki je določil, da Slovenija lahko z mednarodno pogodbo (ki jo ratificira DZ z dvotretjinsko večino):
Ta ustavna dopolnitev je določila tudi, da se pravni akti in odločitve, sprejeti v okviru mednarodnih organizacij, na katere Slovenija prenese izvrševanje dela suverenih pravic, v Sloveniji uporabljajo v skladu s pravno ureditvijo teh organizacij. Dopolnjeni 3.a člen ustave je ustavno pravni temelj za dopusten vstop Slovenije v EU in NATO. S to novelo ustave se je spremenil tudi 47. člen z določbo, da državljana Slovenije ni dovoljeno izročiti ali predati, razen v okviru EU.
15. junija 2004 (Uradni list RS, št. 69/04) so bili spremenjeni 14., 43. in 50. člen Ustave (trije ustavni zakoni), in sicer:
27. junija 2006 (Uradni list RS, št. 68/06) se spremenijo 121., 140. in 143. člen, kar naj bi omogočilo regionalizacijo Slovenije (pokrajine). Dopolnjeni 143. člen je opredelil pokrajino kot samoupravno lokalno skupnost, ki opravlja lokalne zadeve širšega pomena in z zakonom določene zadeve regionalnega pomena, in določil, da se pokrajine ustanovijo z zakonom (dvotretjinska večina), s katerim se določi tudi njihovo območje, sedež in ime. Spremenjeni 143. člen določa še, da država z zakonom prenese na pokrajine opravljanje posameznih nalog iz državne pristojnosti, mora pa jim za to zagotoviti potrebna sredstva.
V Ustavi se je spremenil tudi drugi odstavek 121. člena, ki določa, da lahko pravne ali fizične osebe dobijo javno pooblastilo za opravljanje določenih nalog državne uprave z zakonom ali na njegovi podlagi. V 140. členu spremenjeni drugi odstavek določa, da država lahko z zakonom prenese na občine opravljanje posameznih nalog iz državne pristojnosti, če za to zagotovi tudi potrebna sredstva.
31. maja 2013 (Ur. list RS, št. 48/13) se je 148. člen Ustave dopolnil s pravilom, da morajo biti vsi prejemki in izdatki za financiranje javne porabe zajeti v proračunih države in da morajo biti srednjeročno uravnoteženi brez zadolževanja, ali pa morajo prihodki presegati izdatke. Od tega načela se lahko začasno odstopi samo v izjemnih okoliščinah za državo. Z zakonom (sprejetim z dvotretjinsko večino) se določijo način in časovni okvir izvajanja tega načela, merila za določitev izjemnih okoliščin in način ravnanja ob njihovem nastopu. Pravila spremenjenega 148. člena ustave so se prvič uporabila za pripravo proračunov države za leto 2015.
31. maja 2013 (Ur. list RS, št. 48/13) se je spremenil tudi 90. člen, ki določa, da DZ razpiše referendum o uveljavitvi zakona, ki ga je sprejel, če to zahteva najmanj 40.000 volivcev. Referenduma ni dopustno razpisati o zakonih o nujnih ukrepih za zagotovitev obrambe države, varnosti ali odprave posledic naravnih nesreč ter o zakonih o davkih, carinah in drugih obveznih dajatvah ter o zakonu, ki se sprejema za izvrševanje državnega proračuna, o ratifikaciji mednarodnih pogodb in o zakonih, ki odpravljajo protiustavnost na področju človekovih pravic in temeljnih svoboščin ali drugo protiustavnost. Ustavna sprememba določa še, da je zakon je na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina vseh volivcev.
30. november 2016 (Uradni list RS, št. 75/16); dodan je 70.a člen, ki določa pravico do pitne vode; določa, da ima vsakdo pravico do pitne vode. Določa še, da so vodni viri javno dobro v upravljanju države in,da služijo prednostno in trajnostno oskrbi prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev in v tem delu niso tržno blago. Oskrbo prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev zagotavlja država preko samoupravnih lokalnih skupnosti neposredno in neprofitno.
27. maja 2021 (Uradni list RS, št. 92/21) je bil dodan 62.a člen, ki opredeljuje pravico do svobodne uporabe in razvoja slovenskega znakovnega jezika, Določa, da je zagotovljena svobodna uporaba in razvoj slovenskega znakovnega jezika (tudi manjšinskih). Uporabo teh jezikov in položaj njihovih uporabnikov ter svobodno uporabo in razvoj jezika gluhoslepih ureja zakon.
Obstajajo številne pobude za spremembe ustave, katerih možnosti za uspeh so vprašljive. Tako je aktualen npr. predlog sprememb kar 18 členov Ustave RS[4], in sicer:
V razpravi je še predlog za spremembe 160. (pristojnosti Ustavnega sodišča), 161. (razveljavitev zakona) in 162. (postopek pred Ustavnim sodiščem) člena Ustave oziroma prenos nekaterih pristojnosti Ustavnega sodišča na redna sodišča. V ustavodajnem postopku pa je že ustavni zakon za spremembo načina imenovanja sodnikov in spremembe v sestavu Sodnega sveta. [5]
Številne so zamisli in pobude strank in civilne družbe za spremembe volilnega sistema, ki terjajo tudi ustavne spremembe, npr.:
Težko bi sklenili, da so bile spremembe slovenske ustave del zavestnega, strokovno načrtovanega razvoja ustavnosti, npr. spremljanja sodobnih tokov parlamentarizma ali zavestnega uravnoteženja treh veja oblasti. Veliko tudi dobrih zamisli in pobud za ustavne spremembe je usahnilo zaradi razdeljenosti strank. Še najbliže celovitejši spremembi ustave je citirani predlog skupine poslancev iz leta 2022, vendar je na stežaj odprto vprašanje političnega soglasja. Čeprav je spremembo Ustave možno doseči tudi z izvedbo referenduma o spremembi ustave, tak referendum v Sloveniji doslej še ni bil izveden. O vseh teh vprašanjih bo 20. novembra 2023 ob 14. uri na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani Zveza društev pravnikov Slovenije v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Ljubljani, Slovenskim sodniškim društvom in Zvezo društev za gospodarsko pravo Slovenije organizirala javno tribuno, na katero je vabljena vsa zainteresirana javnost.
[1] Uradni list RS, št. 33/91-I, 42/ 97 – UZS68, 66/00– UZ80, 24/ 03 – UZ3a, 47, 68, 69/04– UZ14, 69/ 04 – UZ43, 69/04– UZ50, 68/ 06 – UZ121,140,143, 47/ 13 – UZ148, 47/ 13 – UZ90,97,99, 75/ 16 – UZ70a in 92/ 21 – UZ62a)
[2] Uradni list RS, št. 1-4/91-I z dne 25. junija 1991, 19-1/91 – popravek z dne 17. oktober 1991.
[3] Kako se je spreminjala slovenska ustava (1991–2021), Uvodna poglavja iz prispevka prof. dr. Igorja Kaučiča, objavljenega v jubilejni izdaji Ustave Republike Slovenije .
[4] Delovni osnutek, 10. avgust 2022, skupina poslank in poslancev, Državni zbor Republike Slovenije, mag. Urška Klakočar Zupančič, predsednica, predlog za začetek postopka za spremembe 80, 91., 93. 96. do 101., 107., 112., 114., 118., 130. do 132., 154. in 170. člena Ustave Republike Slovenije z osnutkom ustavnega zakona.
[5] Poslanci DZ so na seji 18. oktobra 2023 z 61 glasovi za in 25 glasovi proti sprejeli sklep o začetku postopka za spremembo ustave, ki pristojnost imenovanja sodnikov z DZ prenaša na predsednika republike in spreminja sestavo Sodnega sveta. Potrdili so tudi osnutek ustavnega zakona in stališče ustavne komisije o njem.
[6] Nacionalni svet za demokratično prenovo volilnega sistema, 2022.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki